Издаване на фактура за получаване на финансиране на сдружение

23.04.2023, 22:49 1047 5

23.04.2023, 22:49
Публикации: 108 / 3
Здравейте, моля за вашето мнение:

Сдружение получава от различни български и европейски културни институции по банкова сметка средства, които отиват изцяло и единствено за покриване на разходите на сдужението за представяне на театрална постановка на български и европейски сцени. Тези средства се осчетоводят като финансиране, за което не би трябвало да издаваме фактура.

Тъй като от някои от институциите искат издаване към тях на фактура за получените финансирания, може ли да използваме текста на чл.113, ал.6 от ЗДДС:
"(6) Когато издаването на фактура не е задължително, тя се издава по желание на доставчика или на получателя, като всяка страна е длъжна да окаже необходимото съдействие на другата страна за издаването."?

Моите притеснения са доколко издаването на фактура няма да бъде тълкувано като извършване на доставка на услуга.
#1 | 24.04.2023, 08:42
Публикации: 605 / 123
Здравейте, фактура се издава във връзка с извършена стока или услуга. Финансиранията са извън обхвата на ЗДДС и смятам, че нямате право да издадете фактура като се позовете на цитираната алинея. Тя е за случаи, когато няма задължение за издаване, но си остава условието да има настъпило данъчно събитие.
Можете да издадете на институциите друг документ с подходящо име и с реквизитите по чл.6 от Закона за счетоводството.
#2 | 24.04.2023, 10:20
Публикации: 4432 / 744
Ама пък и да издадете "фактура", от останалите документи се вижда за какво е и не би трябвало да бъде възприета като издадена за търговска доставка.
#3 | 24.04.2023, 11:39
Публикации: 2116 / 147
Да, можете да издадете фактура.
Няма никакво значение как ще наречете документа. Важното е да има реквизитите по ЗСч и да е посочено основанието за получаване на сумата..

#4 | 24.04.2023, 14:49
Публикации: 108 / 3
Благодаря на всички включили се.
За съжаление отговорите не доведоха до по-голяма яснота на казуса за мен.
И изобщо - издаването на фактура води ли автоматично до признаване на доставка на услуга, вместо финансиране или все пак е важен текстът във фактурата, на базата на какъв договор е издадена и начинът на осчетоводяването на постъпилите средства?
#5 | 24.04.2023, 16:38
Публикации: 4432 / 744
Не, не води.
Трябва, все пак да обърнете внимание, ако издавате фактурите от някакъв счетоводен софтуер, да не би този софтуер да ги третира по някакъв начин и да ги праща автоматично по разни отчети за приходи, файлове за ДДС и т.н.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група