Запитване оносно НКПД клас 3

06.06.2023, 12:33 501 4

06.06.2023, 12:33
Публикации: 2 / 0
Здравейте, бих искала да попитам за значението на кода от НКПД.
Казуса е следния, лицето Х има повече от 15г. трудов стаж на позиция от клас 2. Сега му предлагат позиция, която е клас 3.
Освен % за прослужено време, този по-нисък клас какво реално отражение има - за пенсиониране или друго?
Предварително благодаря.
#1 | 06.06.2023, 12:56
Публикации: 4400 / 737
Това с кодовете и класа за мен е малко измислено. Какво - ако съм имал стаж като главен счетоводител с "голям" код и почна работа като касиер няма да ми признаете стаж, заради различната степен на кода?
#2 | 06.06.2023, 13:20
Публикации: 9365 / 1574
Освен % за прослужено време, този по-нисък клас какво реално отражение има
Това с по-ниския процент за професионален опит и трудов стаж при по-ниска квалификационна група във Вашите Вътрешни правила за организация на работната заплата ли е записано? Принципно не би трябвало да има разлика.
За пенсиониране също няма разлика. Разлика може да има само в минималния осигурителен доход /ако заплатата Ви не е по-висока/
В класификатора клас 2 са "Специалисти" , клас 3 "Техници и приложни специалисти"
#3 | 06.06.2023, 13:30
Публикации: 2 / 0
Няма как да зная тази информация. Реално, ако човек до сега е бил клас 2 примерно и има 10години трудов стаж при клас 2, то коефициента за прослужено време ще бъде 6%. Но, ако същия човек си смени работата на нова позиция, която е клас 3, то тогава трудовия му стаж ще се трупа пропорционално на отработеното време, започвайки от 0.6%.
Затова и въпроса ми е чисто административно какви са негативите на по-ниския клас?
#4 | 06.06.2023, 13:45
Публикации: 9365 / 1574
какви са негативите на по-ниския клас?
По-ниска брутна заплата, по-нисък осигурителен доход....
Ако при новата длъжност основната заплата е по-висока, може брутната да не е по-ниска от предходната длъжност... А основната заплата се договаря

ако същия човек си смени работата на нова позиция, която е клас 3, то тогава трудовия му стаж ще се трупа пропорционално на отработеното време, започвайки от 0.6%.
Да, това е така, но само ако смените фирмата, в която сте работили и ако новата длъжност не е "сходна" със старата.
При смяна да длъжността в същата фирма не трябва да Ви намаляват "класа"
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група