Задължително ли е допълнителното възнаграждение за трудов стаж и професионален опит

15.01.2024, 11:10 1681 12

15.01.2024, 11:10
Публикации: 2 / 0
Допълнителното възнаграждение за трудов стаж и професионален опит задължително ли се изплаща от работодателя (при натрупан стаж над година)?
Възможно ли е в трудовия договор да е уредено основното възнаграждение, но да пише, че "служителят може да получава допълнително заплащане към основното си трудово възнаграждение по преценка на Компанията и в зависимост от степента на изпълнение на служебните задължения" и може би на това основание да не се изплаща допълнително възнаграждение за трудов стаж и професионален опит?
#1 | 15.01.2024, 11:54
Публикации: 2980 / 397
Задължително се получава. Пишете си каквото искате, но при проверка/дело, ще ги начислят със задна дата, ще имате корекции, лихви и т.н. Въобще, безсмислена работа за 0,6%
#2 | 15.01.2024, 12:06
Публикации: 9379 / 1578
Винаги съм се чудела как точно се тълкува ал.9 на чл.12 от НСОРЗ
Правото за получаване на допълнителното трудово възнаграждение за трудов стаж и професионален опит възниква при придобит трудов стаж и професионален опит не по-малък от една година.
Т.е. - нямам право да начислявам тази добавка на работник с 6-месечен стаж и мога да започна начисленията след 12-ия месец. Но: ще съм ли в противоречие с наредбата, ако във вътрешните правила за СОРЗ запиша, че начисляването на добавката започва след придобиването на 3 /или 5/ години трудов стаж и професионален опит?
Нали изискването е периода на не е по-малък от 1 година? Три години очевидно не е по-малко от една  :hmmm:
#3 | 15.01.2024, 13:48
Публикации: 111 / 20
Мой познат работи в Община по трудово правоотношение /не е държавен служител/ и от над 10 години им премахнаха клас прослужено време на всички като него. Как става - не знам.
#4 | 15.01.2024, 14:03
Публикации: 4405 / 737
Винаги съм се чудела как точно се тълкува ал.9 на чл.12 от НСОРЗ....
Миии, сякаш така излиза - че има долна граница за стаж, няма горна.
Йористи са писали текста, вероятно :)
#5 | 15.01.2024, 14:33
Публикации: 2980 / 397
ДС са по друг закон.
#6 | 15.01.2024, 14:44
Публикации: 111 / 20
ДС са по друг закон.

" ...работи в Община по трудово правоотношение /не е държавен служител/ ..... "
#7 | 15.01.2024, 16:50
Публикации: 2 / 0
Винаги съм се чудела как точно се тълкува ал.9 на чл.12 от НСОРЗ
Правото за получаване на допълнителното трудово възнаграждение за трудов стаж и професионален опит възниква при придобит трудов стаж и професионален опит не по-малък от една година.
Т.е. - нямам право да начислявам тази добавка на работник с 6-месечен стаж и мога да започна начисленията след 12-ия месец. Но: ще съм ли в противоречие с наредбата, ако във вътрешните правила за СОРЗ запиша, че начисляването на добавката започва след придобиването на 3 /или 5/ години трудов стаж и професионален опит?
Нали изискването е периода на не е по-малък от 1 година? Три години очевидно не е по-малко от една  :hmmm:

Всяка една фирма (ЕТ, ООД...) ли е длъжна да има вътрешни правила за работната заплата?
#8 | 15.01.2024, 17:56
Публикации: 9379 / 1578
Всяка една фирма (ЕТ, ООД...) ли е длъжна да има вътрешни правила за работната заплата?
Вътрешните правила за структура и организация на РЗ  се изискват по чл. 22 от НСОРЗ. В чл. 2 на същата наредба е записано:
(2) Наредбата се прилага за работниците и служителите по трудово правоотношение във всички предприятия по смисъла на § 1, т. 2 от допълнителните разпоредби на Кодекса на труда независимо от формата на собственост и източниците на финансиране.
(3) Наредбата не се прилага за служителите по трудово правоотношение в държавната администрация, за които се прилага чл. 107а от Кодекса на труда.

Пък цитираната т.2 на §1 от ДР към КТ гласи:
2. "Предприятие" е всяко място - предприятие, учреждение, организация, кооперация, заведение, обект и други подобни, където се полага наемен труд;

Значи всяка една фирма (ЕТ, ООД...) където се полага наемен труд трябва да има ВПСОРЗ. Изключението е само за държавната администрация
#9 | 15.01.2024, 20:12
Публикации: 4405 / 737
Мой познат работи в Община по трудово правоотношение /не е държавен служител/ и от над 10 години им премахнаха клас прослужено време на всички като него. Как става - не знам.
Зачетох се в тоя чл. 107а, който го спомена ХХХХХ и там пише:

(14) Допълнителните възнаграждения на служителите, работещи по трудово правоотношение в държавната администрация, са:
1. допълнително възнаграждение за нощен труд;
2. допълнително възнаграждение за извънреден труд;
3. допълнително възнаграждение за работа през официалните празници;
4. допълнително възнаграждение за времето на разположение;
5. допълнително възнаграждение за постигнати резултати;
6. допълнително възнаграждение за изпълнение и/или управление на проекти или програми по ал. 9.

(18) На служителите, работещи по трудово правоотношение в държавната администрация, не може да се определят допълнителни възнаграждения на основания, различни от посочените в този кодекс. В други закони не може да се определят допълнителни възнаграждения на служителите.

Изглежда "стаж" наистина не им се плаща на работещите по ТД в държавната администрация? Дали общината се води държавна администрация не съм търсил.
#10 | 16.01.2024, 11:22
Публикации: 2980 / 397
" ...работи в Община по трудово правоотношение /не е държавен служител/ ..... "
Чукча не читател съм :))
#11 | 23.02.2024, 10:30
Публикации: 4 / 0
В случаите, когато законово се изисква допълнително трудово възнаграждение за трудов стаж и професионална експертиза, работодателят по принцип е длъжен да го изплати на работниците и служителите, които отговарят на определените от закона критерии. Въпреки това, ако в трудовия договор изрично е посочено, че допълнителното заплащане е дискреционно и зависи от представянето или други фактори, работодателят може да има правото да не го плаща, при условие че не нарушава приложимите трудови закони или разпоредби. fnf
#12 | 23.02.2024, 10:54
Публикации: 4405 / 737
^^ Това от AI ли е писано?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група