Фактуриране като работещ на свободна практика

23.07.2023, 17:58 585 2

23.07.2023, 17:58
Публикации: 1 / 0
Здравейте,

Скоро ще започна да работя като фрилансър към чуждестранна компания и за целта искат да им издавам фактури. Досега обаче съм работила единствено на граждански договори  и нямам регистрирана фирма - правилно ли разбирам, че ми е необходима такава, за да издавам фактури, или мога като физическо лице? Сигурна съм, че е глупав въпрос, но в интернет не откривам отговор на въпроса си.
Ако може и някой да ме насочи към кой да се консултирам професионално в София по такива въпроси, ще съм много благодарна.
Благодаря!
#1 | 23.07.2023, 18:50
Публикации: 9372 / 1574
Може да регистрирате фирма. Може да се регистрирате като упражняващ свободна професия. Регистрацията е в Регистър БУЛСТАТ (за София - ул. "Елисавета Багряна"). Носите лична карта и копие от диплома или друг документ за упражняваната дейност,  попълва се заявление на място,  таксата (десетина лева) може да се плати с карта. Става за 15 мин.
Ако чуждестранната компания е от ЕС, вероятно ще трябва да се регистрирате по ДДС преди първото плащане.
#2 | 24.07.2023, 12:53
Публикации: 1231 / 73
Да допълня само: Ако притежавате ел.подпис може да се регистрирате като св.професия и он лайн.
Предварително трябва да си приготвите сканирани личната карта и диплом или друг документ за квалификация и да ги приложите.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група