Пенсиониране на служител,прекратяване на трудовия договор, неизполван отпуск

26.06.2012, 15:28 11269 2

26.06.2012, 15:28
Публикации: 185 / 18
Здравейте, колеги!  :wave:
Имам колега, който трябва да се пенсионира.
По този повод  имам следните въпроси:
1. Какви са документите, които трябва да му изготвя като последен работодател -  УП1, УП2, УП3, оформена трудова книжка, уведомление за прекратяване на трудовия договор, има ли още нещо? /и Заявлението за отпускане на пенсия и УП1 един и същ документ ли са ?/
2. Има ли значение по какъв начин ще бъде прекратен трудовия договор - с предизвестие, по взаимно съгласие, уволнението може би не е за предпочитане? / има вероятност този служител да бъде назначен отново на трудов договор при същия работодател/.
3. Служителят има неизползван платен годишен отпуск - трябва ли при прекъсването на трудовия стаж / може би ще бъде само за един ден/ да му се изплаща обезщетение за неизползван платен годишен отпуск, той самият предпочита да може да си ползва отпуска пред обезщетението, естествено след повторното му назначаване.

Благодаря ви.
#1 | 26.06.2012, 15:33
Публикации: 3145 / 253
1. Всичко изброено плюс и заповедта за освобождаване.Заявлениет о и УП1 са един и същ документ и не сте длъжни да го попълвате Вие това.
2.Няма значение основанието за прекратяване на ТД.
3.Задължително се изплаща обезщетение за неползваният отпуск. Не се прехвърля на новият ТД, дори и на ново да го назначите при Вас.

П.П. УП-3 издавате само при условия, че осигурителният стаж не е равен на зачетеният трудов или има категория труд. Ако е оформен стажа както трябва в ТК, не се издава УП-3
#2 | 26.06.2012, 20:55
Публикации: 12 / 0
Аз смятам,че лицето може да бъде пенсионирано ако желае - по взаимно съгласие чл.325 ал.1. Предизвестие за пенсиониране не се връчва. Обезщетение по чл.  224 ал.1 се изплаща,а като бъде отново назначен ще си ползва според отработения период.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група