Износ на стока и транспорт до друга локация

11.09.2023, 11:57 362 4

11.09.2023, 11:57
Публикации: 149 / 36
Привет,

малко съм объркан от една сделка на клиент и ако някой колега може да ме насочи към коя част от закона да търся тълкувание ще съм благодарен.
Българско юридическо лице, регистирано по ЗДДС издава фактура към Клиент от Европейския съюз.
Стоката обаче клиента сам щял да си организира транспорта и реално да я изнесе за трета страна - Индонезия.
Реално ние ВОД нямаме, защото дефакто транспорт до друга страна в ЕС няма, но дали не крие риск да се приеме че предаваме стоката тук и съответно трябва да начислим ДДС?
#1 | 11.09.2023, 12:06
Публикации: 591 / 121
Прехвърляте собствеността в България и стоката няма да се транспортира до друга страна-членка, нали? Не трябва ли да начислите ДДС?
#2 | 11.09.2023, 12:09
Публикации: 149 / 36
Това е и моето притеснение, че от недомисляне ще влезнем в тази хипотеза.
Реално клиента дава свои данни от ЕС, но иска да ги изнесе за трета страна и то нито правим ВОД, нито реално износ?
А клиента как ще мине митница от тук, не съм сигурен че са го помислили въобще
Не съм сигурен, каква е практиката, тъй като с износа на стоки нямам особено голям опит.
#3 | 11.09.2023, 13:30
Публикации: 149 / 36
Всъщност като чета повече, ние може да си фактурираме на клиента от ЕС, и да на основание на чл. 17, ал. 2 то мястото на изпълнение е тук и трябва да начислим ДДС, но тъй като ще имаме митническа декларация в която ще сме посочени като износител към трета страна, то изпълняваме условията на чл. 28 и на тази основа не начисляваме ДДС към клиента от ЕС.
Не знам дали правилно разбрах.
А какво ви е мнението за видовете доставка?

#4 | 11.09.2023, 14:47
Публикации: 591 / 121
Не бях разбрала, че ще фигурирате като износител в МД. (Дори не знаех, че е възможно износител да е някой, различен от лицето, което продава стоката)
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група