Казус обезщетение безработица

14.10.2023, 15:44 664 5

14.10.2023, 15:44
Публикации: 3 / 0
Здравейте!

Имам следният казус и ще се радвам да получа адекватно мнение по него.

Ситуацията е следната, работех на 2 работни места, на основното си на 8 часа и като личен асистент на 4 часа. На 28-ми септември бивам съкратен по член 328 ал.1, т.1, с предизвестие от работодател. Съответно работодателя ми дължи една брутна заплата обезщетение, което предстои да се изплати.
За да се запиша на бюрото по труда, тъй като вече се налага да се местя от града, отидох и си прекратих втория договор, който е на 4 часа, по взаимно съгласие. (чл. 325, ал.1, т1.)

Записах се на бюрото и вчера, 10 дни по-късно, от районния НОИ ми поискаха споразумението за прекратяване на втория трудов договор (4-часовия), като ми казаха, че заради члена по който съм съкратен е възможно да ми изплащат минималното обезщетение, тъй като договора е прекратен на 2-ри октомври, докато основния е на 28-ми септември.

Основният договор е сключен 2020г., докато вторият е 2021.
Реално през последните 24 месеца съм бил осигуряван главно от основния си договор, който е много над това обезщетение. Не е ли редно да се вземе в предвид той, при положение, че другият е допълнителен и е на 4 часа?

Благодаря предварително за отделеното време!
#1 | 14.10.2023, 16:14
Публикации: 9384 / 1579
След като основния ТД е бил прекратен, то допълнителния е останал единствен. Трябвало да уведомите за това втория работодател , за да може да ТД от договор за допълнителен труд да се преоформи като основен.
Въпреки този Ваш пропуск, основанието за регистриране на борсата е последния прекратен ТД, а именно този, който е прекратен по взаимно съгласие. Когато е бил прекратен основния ТД въобще не сте имали право на обезщетение за безработица,  тъй като сте имали друг действащ ТД.
От НОИ са напълно прави и са спазили закона.

На 02.10. може да е имало време за реакция и корекция на нещата, но вече е късно.
 Пък и през следващите 3 години,  ако Ви се наложи да ползвате обезщетение за безработица,  пак ще е минималното. Независимо по кой член прекратят поредния ТД
#2 | 14.10.2023, 16:21
Публикации: 3 / 0
Какво следва да се направи в тази ситуация, за да успея да получа обезщетение различно от минималното? Т.е. да се гледат последните 24 месеца?
#3 | 14.10.2023, 16:45
Публикации: 9384 / 1579
Вече нищо не може да се направи
#4 | 14.10.2023, 16:56
Публикации: 3 / 0
Ако втория договор бе прекратен преди другия, нямаше да има значение, че е по взаимно съгласие, нали?
#5 | 14.10.2023, 17:08
Публикации: 9384 / 1579
Да
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група