Освобождаване на рабатник.

13.11.2023, 14:56 1643 22

13.11.2023, 14:56
Публикации: 88 / 0
Здрваейте, задавам въпрос, който лично мен ме затрудни доста, тъй като имаме такъв случай в нашата фирма. Предприятието спира дейност, поради намаляване на работата. Един от тримата работници е болен от диабет, но до сега е редовен на работа и не е имал нужда от болнични. Същият трябва да бъде освободен, както и другите работници. Попада ли под закрилата на чл. 333 от КТ и какви постъпки трябва да се направят пред инспекциата по труда, още - какви документи ще са ми нужни на мен, като работодател за цялата процедура, за да бъде освободен с предизвестие? Много ще съм благодарен ако някой колега сподели опита си!
#1 | 13.11.2023, 15:01
Публикации: 4400 / 737
Предполагаме, че има ТЕЛК?
#2 | 13.11.2023, 15:06
Публикации: 88 / 0
Не, все още няма ТЕЛК. До сега не си е вадил, не ме е уведомявал официално за това. Просто има такова заболяване.
#3 | 13.11.2023, 15:12
Публикации: 220 / 11
Малко са вече хората без диабет.Просто трябва да го контролира чрез лекарства, режим и т.н. Но
чак пък ТЕЛК за диабет. И не мисля че е защитен , защото имал диабет.
#4 | 13.11.2023, 15:18
Публикации: 88 / 0
E значи, ако този човек е (защото е),  наш роднина и не направи специални постъпки, за връщане на работа, няма нужда да се допитвам до инспекцията? Защото и аз се чудя - той си е нормално на работа, както другите двама и официално не ни е уведомявал за хронично заболяване..
#5 | 13.11.2023, 15:25
Публикации: 67 / 13
НАРЕДБА № 5 ЗА БОЛЕСТИТЕ, ПРИ КОИТО РАБОТНИЦИТЕ, БОЛЕДУВАЩИ ОТ ТЯХ, ИМАТ ОСОБЕНА ЗАКРИЛА СЪГЛАСНО ЧЛ. 333, АЛ. 1 ОТ КОДЕКСА НА ТРУДА

Издадена от министъра на народното здраве и Централният съвет на българските професионални съюзи
Чл. 1. (1) При частична ликвидация, при съкращение в щата или при спиране на работа за повече от 30 дни предприятието само след предварително разрешение на съответната окръжна инспекция по охрана на труда може да уволни работници, боледуващи от някоя от следните болести:
1. исхемична болест на сърцето;
2. активна форма на туберкулоза;
3. онкологично заболяване;
4. професионално заболяване;
5. психично заболяване;
6. захарна болест.
(2) Предприятието събира предварителна информация от работниците, които са определени за уволнение, страдат ли от болести, посочени в ал. 1.
Чл. 2. Работниците, които страдат от болестите, посочени в чл. 1, ал. 1, са длъжни при поискване да представят в предприятието медицински документи (епикриза, медицинско удостоверение и др.) от лечебно-профилактичните заведения, където се лекуват или се водят на диспансерен учет.
#6 | 13.11.2023, 15:26
Публикации: 668 / 83
В едни декларации, които имам подръка за закрила, диабет в включен.
След, като ви е предоставял болнични, вече ви е уведомил.
Е ако ви е роднина и си имате доверие, може и без тези неща да минете.
#7 | 13.11.2023, 15:42
Публикации: 88 / 0
Добре, а ако трябва да се спази процедурата по Наредба 5 и работника си извади сам ТЕЛК, по друга причина, този ТЕЛК може ли да послужи вместо упоменатия от наредбата, за да се представи пред инспекцията по труда?
#8 | 13.11.2023, 17:02
Публикации: 67 / 13
https://www.gli.government.bg/bg/node/4390

за трудоустроени работници или служители и за служители, страдащи от заболяване по Наредба № 5 от 20.02.1987 г. за болестите, при които работниците, боледуващи от тях, имат особена закрила съгласно чл. 333, ал. 1 от Кодекса на труда – мнение/становище на трудово-експертна лекарска комисия, издадено за всеки отделен случай по реда на чл. 4 от Наредбата.
#9 | 13.11.2023, 17:46
Публикации: 2116 / 147
Добре, а ако трябва да се спази процедурата по Наредба 5 и работника си извади сам ТЕЛК, по друга причина, този ТЕЛК може ли да послужи вместо упоменатия от наредбата, за да се представи пред инспекцията по труда?
Не, не може. Трябва ново становище и това означава поне 7 месеца ходене по мъките. По-добре го уволнете незаконно, защото ще струва по-малко.
#10 | 13.11.2023, 18:00
Публикации: 88 / 0
Не, не може. Трябва ново становище и това означава поне 7 месеца ходене по мъките. По-добре го уволнете незаконно, защото ще струва по-малко.

Ок. Ясно. А в какво би могло да се изразява по-малкото?
#11 | 14.11.2023, 08:59
Публикации: 88 / 0
Мисля, че ще стане със освобождаване по чл.328 ал.1 т.4. Предприятието ни действително има по една поръчка на месец, която извършваме за два дни.
#12 | 14.11.2023, 09:19
Публикации: 2116 / 147
Ок. Ясно. А в какво би могло да се изразява по-малкото?

Ако чакате становище на ТЕЛК както сега масово се чака 7-9 месеца, ще платите 9 заплати + ще трупа за отпуск и станаха почти 10 със осигуровки. Ако го освободите незаконно, заплатите ще са най-много 6 и осигуровки за периода на незаконното уволнение - за пенсия, но не е в негов интерес да Ви съди, защото за това време няма осигуряване за ОЗМ и безработица.
#13 | 14.11.2023, 10:08
Публикации: 2116 / 147
Мисля, че ще стане със освобождаване по чл.328 ал.1 т.4. Предприятието ни действително има по една поръчка на месец, която извършваме за два дни.
  Става.
#14 | 14.11.2023, 10:27
Публикации: 127 / 22
Добре, а ако трябва да се спази процедурата по Наредба 5 и работника си извади сам ТЕЛК, по друга причина, този ТЕЛК може ли да послужи вместо упоменатия от наредбата, за да се представи пред инспекцията по труда?
И къде прочетохте в наредбата, че болен от диабет трябва да има ТЕЛК?
#15 | 14.11.2023, 10:46
Публикации: 2116 / 147
И къде прочетохте в наредбата, че болен от диабет трябва да има ТЕЛК?
   И да няма ТЕЛК, но пак има закрилата на трудоустроено лице - всички с исхемична болест на сърцето, рак, диабет и т.н. по наредба 5 са със закрила
#16 | 14.11.2023, 10:48
Публикации: 2116 / 147
И къде прочетохте в наредбата, че болен от диабет трябва да има ТЕЛК?

Колегата просто се изразява не напълно коректно. Той има предвид становището на ТЕЛК за освобождаването на лицето при съкращение в щата, а не ЕР на ТЕЛК за определяне на ТНР/ВСУ.
#17 | 14.11.2023, 11:02
Публикации: 127 / 22
Колегата просто се изразява не напълно коректно. Той има предвид становището на ТЕЛК за освобождаването на лицето при съкращение в щата, а не ЕР на ТЕЛК за определяне на ТНР/ВСУ.
Това становище е на инспекция по труда, а не на ТЕЛК. Нещо съвсем се объркахте.
#18 | 14.11.2023, 11:19
Публикации: 88 / 0
И къде прочетохте в наредбата, че болен от диабет трябва да има ТЕЛК?

Извадка от Наредба 5:
"Чл. 2. Работниците, които страдат от болестите, посочени в чл. 1, ал. 1, са длъжни при поискване да представят в предприятието медицински документи (епикриза, медицинско удостоверение и др.) от лечебно-профилактичните заведения, където се лекуват или се водят на диспансерен отчет.

и веднага след това:

Чл. 3. Предприятието представя получените медицински документи по чл. 2 пред съответната трудово-експертна лекарска комисия (ТЕЛК) за мнение.

и

Чл. 4. (1) Трудово-експертната лекарска комисия въз основа на представената медицинска документация в седемдневен срок оформя мнението си в експертно решение за всеки работник отделно. Ако за изясняване здравословното състояние на работника се налагат допълнителни медицински изследвания и преглед. ТЕЛК взема решение в седемдневен срок след тяхното извършване."

Ами благодаря, за този 7-дневен срок... ще гледам да се оправя по друг член, в крайна сметка и по чл.325, ако се наложи.
#19 | 14.11.2023, 17:05
Публикации: 2116 / 147
Това становище е на инспекция по труда, а не на ТЕЛК. Нещо съвсем се объркахте.

Аз не съм се объркал, а по-скоро Вие не знаете какво пише в чл.333 от КТ.
  Можете да прочетете.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група