Обезщетение за безработица

29.06.2012, 14:48 6665 4

29.06.2012, 14:48
Публикации: 962 / 103
Лице остава без работа поради изтичане на срока на трудов договор, но не са изминали 3 години от предишното му оставане без работа. Може ли да не се регистрира като безработно в Агенция по заетостта и съответно да не получава обезщетение за безработица след прекратяването на този договор - (защото ще има право само на 4 месеца на минимален размер обезщетение), а вместо това да почне работа след няколко дни прекъсване на друг срочен договор - за един или два месеца, за да изтекат тези 3 години от предишното оставане без работа и да има право на по-високо обезщетение и за по-дълго време съобразно стажа му. Има ли значение, че при последният работотдател ще е работил само 1 месец?
#1 | 29.06.2012, 16:40
Публикации: 6403 / 1130
Може.
Например, може да го назначат на друг безсрочен договор със срок на изпитване от 6 месеца в полза на работодателя (чл. 67, ал. 1, т. 1 във връзка с чл. 70, ал. 1, т. 1 от КТ) и после да не се харесат в рамките на тези 6 месеца и да го съкратят.
#2 | 29.06.2012, 17:27
Публикации: 962 / 103
А какво значение ще окаже върху обезщетението ако този договор е за непълен работен ден - примерно за 4 часа, за да може осигуровките да са по-малко?
#3 | 29.06.2012, 17:49
Публикации: 3145 / 253
Аз не бих отговаряла на такива въпроси. Този работник да си е правил сметката, когато е сключвал такива срочни ТД. Това е теглене пари от хазната, които са от мен , от теб и от всички нас. Съжалявам, но точно така мисля по въпроса и именно заради това не отговорих.
#4 | 29.06.2012, 18:00
Публикации: 962 / 103
Права сте Таня-ЛС, но в случая става въпрос за лошо стечение на обстоятелствата - по-малко от месец не стига на въпросния служител за да си ползва висока сума обезщетение за голям период, а преди това е осигуряван на висок доход. Естествено че е по-добре ако работи на безсрочен трудов договор, но мисля че ще се съгласите, че понякога човек няма избор и се налага да приеме и неизгодни условия. Извинявам се ако съм обидила някого с въпроса си.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група