Фактура и КИ за развалена сделка

16.11.2023, 15:10 672 4

16.11.2023, 15:10
Публикации: 90 / 1
Колеги, имам следния казус за мен. Платили сме голям аванс по проформа към доставчик. На другия ден обаче, се оказва, че искаме да развалим договорката, тъй като управителя е намерил по-изгодна цена. Изпращаме уведомително писмо до доставчика, с което му съобщаваме това и че искаме  в най-кратък срок да ни възстанови аванса. Парите са върнати реално на следващия ден. Поисках си фактура и кредитно, но от тяхното счетоводство са казали, че след като не са минали 5 дни, може и без фактуриране и не желаят да издадат фактура и КИ към нея за върнатия аванс. Никога до сега не ми се е случвало в толкова кратък срок да се прави разваляне на сделка и не съм 100% сигурна дали съм права като си търся данъчните документи.
#1 | 16.11.2023, 15:18
Публикации: 9374 / 1575
Вие сте превели едни пари и са Ви върнали тези пари. Няма сделка - няма фактура. Няма фактура - какво кредитно.
Проформата не е счетоводен документ, а само вид оферта. Вие сте платили още преди да сте решили дали приемате офертата или не. Припряна работа :(
Поне аз така виждам нещата.
#2 | 17.11.2023, 09:08
Публикации: 90 / 1
Моите разсъждения са, че 5-дневен е срока за издаване на фактура спрямо възникването на данъчното събитие, което е получаването на аванса от нашия доставчик. От друга страна 5-дневен е срока и за издаване на кредитно известие пак считано от деня на възникване на данъчното събитие, което е връщането на аванса. На ясно съм, че сме платили по проформа, което не ми е данъчен документ, но с плащането на сумата е възникнало данъчно събитие. И само защото са минали по-малко от 5 дни между двете, явно е практика да не се издават данъчни документи, но аз на първо четене не намерих нормативно основание за това.  :smile1:
#3 | 17.11.2023, 09:33
Публикации: 2116 / 147
Има сделка, има проформа дори, която я доказва, трябва фактура и КИ.
Данъчните обаче, дали ще се втеляват в този случай?
Вероятно от това е породен мързела на колегата.
#4 | 17.11.2023, 13:28
Публикации: 110 / 20
Моите разсъждения са, че 5-дневен е срока за издаване на фактура спрямо възникването на данъчното събитие,

Ако погрешка преведа пари във вашата сметка ще ми ги върнете или ще ми издадете фактура за аванс.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група