Фактура и КИ за развалена сделка

16.11.2023, 15:10 1024 4

16.11.2023, 15:10
Публикации: 99 / 1
Колеги, имам следния казус за мен. Платили сме голям аванс по проформа към доставчик. На другия ден обаче, се оказва, че искаме да развалим договорката, тъй като управителя е намерил по-изгодна цена. Изпращаме уведомително писмо до доставчика, с което му съобщаваме това и че искаме  в най-кратък срок да ни възстанови аванса. Парите са върнати реално на следващия ден. Поисках си фактура и кредитно, но от тяхното счетоводство са казали, че след като не са минали 5 дни, може и без фактуриране и не желаят да издадат фактура и КИ към нея за върнатия аванс. Никога до сега не ми се е случвало в толкова кратък срок да се прави разваляне на сделка и не съм 100% сигурна дали съм права като си търся данъчните документи.
#1 | 16.11.2023, 15:18
Публикации: 9659 / 1647
Вие сте превели едни пари и са Ви върнали тези пари. Няма сделка - няма фактура. Няма фактура - какво кредитно.
Проформата не е счетоводен документ, а само вид оферта. Вие сте платили още преди да сте решили дали приемате офертата или не. Припряна работа :(
Поне аз така виждам нещата.
#2 | 17.11.2023, 09:08
Публикации: 99 / 1
Моите разсъждения са, че 5-дневен е срока за издаване на фактура спрямо възникването на данъчното събитие, което е получаването на аванса от нашия доставчик. От друга страна 5-дневен е срока и за издаване на кредитно известие пак считано от деня на възникване на данъчното събитие, което е връщането на аванса. На ясно съм, че сме платили по проформа, което не ми е данъчен документ, но с плащането на сумата е възникнало данъчно събитие. И само защото са минали по-малко от 5 дни между двете, явно е практика да не се издават данъчни документи, но аз на първо четене не намерих нормативно основание за това.  :smile1:
#3 | 17.11.2023, 09:33
Публикации: 2115 / 147
Има сделка, има проформа дори, която я доказва, трябва фактура и КИ.
Данъчните обаче, дали ще се втеляват в този случай?
Вероятно от това е породен мързела на колегата.
#4 | 17.11.2023, 13:28
Публикации: 122 / 21
Моите разсъждения са, че 5-дневен е срока за издаване на фактура спрямо възникването на данъчното събитие,

Ако погрешка преведа пари във вашата сметка ще ми ги върнете или ще ми издадете фактура за аванс.
Последни Теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група