Здравни осигуровки при обезщетение по чл. 222

19.12.2023, 10:35 660 5

19.12.2023, 10:35
Публикации: 88 / 0
Здравейте, предстои ми да изплатя обезщетение по чл. 222, ал. 1. Въпросът ми е дължи ли работника здравни осигуровки 8%. И ако дължи, освен тях депозира ли се някаква декларация, за да му я подготвя? Знам, че въпросът не е труден, ще съм благодарен на помощ от някой запознат!
#2 | 19.12.2023, 11:11
Публикации: 88 / 0
Благодаря на Magrat за насоката. В този случай имам още един въпрос. Работника дължи ЗО, за периода, като безработно лице, което се декларира с декларация образец 7. Но в случай, че е получил обезщетение, върху каква осигурителна основа следва да е задължението - върху половината от минималния осигурителен доход за самоосигуряващо се лице или върху сумата на обезщетението?
#3 | 19.12.2023, 12:08
Публикации: 9371 / 1574
ЗО за безработните е върху половината от минималния осигурителен доход за самоосигуряващи се лица
За периода на обезщетението по чл. 222/1 лицето е "безработно" за целите на ЗО /попада в чл.40, ал.5/
#4 | 19.12.2023, 13:22
Публикации: 27 / 1
Здравейте, предстои ми да изплатя обезщетение по чл. 222, ал. 1. Въпросът ми е дължи ли работника здравни осигуровки 8%. И ако дължи, освен тях депозира ли се някаква декларация, за да му я подготвя? Знам, че въпросът не е труден, ще съм благодарен на помощ от някой запознат!

За периода на обезщетението лицето се води безработно. Не се дължат здравни осигуровки. Трябва да си подаде декларация 7 и да си внася здравните осигуровки. Вие му дължите обезщетение за времето през което е останало без работа, но за не повече от 1 месец. За ваша сигурност може да му дадете да попълни декларация точно за кой период е било безработно(може да е по-малко от 1 месец).
#5 | 19.12.2023, 14:26
Публикации: 88 / 0
Благодаря на ХХХХХ и 345ооd! По принцип знам, че здравните ги дължи лицето, но просто искам да го упътя по най-точния начин. Лек и успешен ден!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група