Безвъзмездно право на строеж. Завеждане и последваща продажба.

07.02.2024, 01:14 252 0

07.02.2024, 01:14
Публикации: 1 / 0
Привет,

Имаме нужда от малко помощ с един казус. Собственика на ЕООД регистрирано по ЗДДС учредява безвъзмездно и безсрочно право на строеж върху собствен имот на собствената си фирма. Не е заведено по никакъв начин във Фирмата. Правото на строеж е за Фотоволтаик. Започва се работа по проекта, като фирмата прави разходи за изготвяне на Проект за ПУП и също така заплаща такса за становище към ЕСО двете на стойност около 10000лв. В последствие се случва така, че проекта не е по силите на предприятието и се пристъпва към продажба. Вещното право се продава от Юридическото лице на друго юридическо лице като се третира като необлагаема доставка защото не е на лице разрешение за строеж. Разходите направени по проекта ще бъдат изписани като разходи за външни услуги за текущата година но тук изниква въпроса как най-правилно да се извърши, първо, заприходяването и второ, продажбата. Чета, че този тип вещни права може да се заведат и като ДНМА и да се продадат, може и като стоки но аз съм объркан и незнам как да действам. Да кажем, че продажната цена е 30000лв. За да може да внесем малко конкретика. Ще помоля за малко помощ със операциите за това как да се заведе това вещно право и съответно как да се продаде.

Благодаря и ако има въпроси или съм пропуснал нещо моля пишете ще дам още информация веднага!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група