Нормално или е нарушение на закона?

29.04.2024, 19:35 956 9

29.04.2024, 19:35
Публикации: 17 / 0
Жена ми работи на половин работен ден (4 часа) при почасово изчисляване на работното време. На стената в социалната им стая има цитати от КТ, които не знам дали още са актуални. Там пише, че непрекъсната дневна почивка от 30 мин се дава само на смените над 6 часа. Жена ми редовно я планират на 6,5 часа с 30 мин. почивка. Това нормално ли е, при положение, че нейния договор е на 4 часа и не би трябвало да кара смени по-дълги от 6 часа?
 Да попитам и за седмичното работно време: В цитата на стената пише, че максималното седмично работно време не трябва да е повече от уговореното по договор дневно работно време умножено по 7, като под седмица се разбира всеки 7 последователни дни. Т.е.  4 часа х 7 = 28 часа, а в графика за времето от 04.05 до 10.05 тя има 5 работни дни х 6,5 часа с почивките, изваждайки почивките остават чисти 30 работни часа. Ако това е нарушение, кого трябва да информираме за да се коригира графика?
 Благодаря предварително на тези, които ми отговорят.
#1 | 29.04.2024, 22:29
Публикации: 4413 / 738
Това, което описвате прилича на сумирано изчисляване на работното време (СИРВ), споменавате и график?

Ако е наета на 4-часов работен ден и не е на СИРВ не би трябвало да работи повече от 4 часа чисто, без да броим почивката. Ако пък е въведен СИРВ (това става със заповед и съгласие не е необходимо, само увидомление за графика) и работи по 6 часа трябва да има дни, в които е в почивка, така че за даден период (месец, два, три, четири) работните часове да са толкова, колкото биха били при нормален работен ден.

Не мисля, че има текст в КТ, който да казва, че почивка се дава над 6-часов работен ден.

Чл. 151. (1) Работното време на работника или служителя се прекъсва с една или няколко почивки. Работодателят осигурява на работника или служителя почивка за хранене, която не може да бъде по-малко от 30 минути.
(2) Почивките не се включват в работното време.

По втория въпрос за максималното седмично работно време пак звучи като за СИРВ. Месец май има 19 работни дни, ако жена ви е на 4 часа това са 76 часа. Изработила е 30, остават 46 часа до края на месеца.

Пробвайте да изчислите при вече минал пълен месец какво е положението (и заплатата) и попитайте все пак дали не е въведен СИРВ за повече от месец.

ПП По-рано сте писали, че  в Лидл формирането на работната заплата е на база сумирано работно време?!?
#2 | 30.04.2024, 09:20
Публикации: 317 / 38

Не мисля, че има текст в КТ, който да казва, че почивка се дава над 6-часов работен ден.

Чл. 151. (1) Работното време на работника или служителя се прекъсва с една или няколко почивки. Работодателят осигурява на работника или служителя почивка за хранене, която не може да бъде по-малко от 30 минути.
(2) Почивките не се включват в работното време.


Това е регламентирано в Наредбата за въвеждане на режими на труд и почивка.

Чл. 9. Регламентирани почивки за отдих и възстановяване по време на работа се въвеждат когато:
1. работният процес е постоянен и равномерен и се осъществява в съответствие с технологичните изисквания, организацията на работа и нормирането на труда;
2. продължителността на работния ден (работната смяна) превишава 6 часа;
3. има разработен режим за труд и почивка за съответния вид труд.

В Правилника за вътрешния трудов ред трябва да са вписани почивките, които се осигуряват при различните смени.
#3 | 30.04.2024, 10:02
Публикации: 4413 / 738
Ясно. Само не знам дали тези "регламентирани почивки за отдих и възстановяване" включват и почивката за храна. Четейки наредбата като цяло и също т. 8 към приложението към чл. 8 оставам с впечатлението, че са различни неща? Едното е почивка за хранене (по КТ, минимум 30 мин), другото - почивки за отдих и възстановяване (по наредбата, минимум 5-10 мин)? Ще добавя, че наредбата не е на основание КТ, а на ЗЗБУТ.

Всъщност, не знаем какво са имали предвид работодателите във въпроса под "непрекъсната дневна почивка от 30 мин", коя почивка.
#4 | 30.04.2024, 16:32
Публикации: 317 / 38
Да, омотано е. Те са няколко навързани норматива + нещо разработено от СТМ трябва да имат. Затова е най-добре да се види какво пише конкретно във Вътрешните правила.
#5 | 06.05.2024, 23:53
Публикации: 17 / 0
 Благодаря на всички, които се включиха в темата. Да, става дума за Лидл и за СИРВ с изчисляване на 4 месеца. Вътрешните правила доскоро бяха, че работещите на 4 часа могат да работят 6 часови смени макс, а работещите на 6 - макс на 9 часа. Сега това правило го промениха и работещите на 4 и 6 часа могат да карат смени до 11,5 часа.
 Съпругата ми работи без прекъсване в Лидл от 09.12.2009 година, но забелязах, че на ведомостта за заплатата са променили датата на започване на работа във фирмата на 2011 година. Не мога да си обясня защо, но както и да е. Съпругата ми е подала предизвестие за напускане и ще работи до края на май. Имаме абитуриент и си е пуснала оставащите дни от полагаемата отпуска от 24.май с очакването да не се връща на работа след отпуската. Четиримесечния срок на изчисляване на СИРВ започна март и ще приключи в края на юни. За март има изработени 5 часа в повече, за април има 2,5 часа в повече. За май натоварването с извънредни часове е още повече - първата седмица има общо 24:15 часа, за втората 28 часа, за третата 24 часа. По мои груби сметки до края на май ще се съберат поне 20 извънредни часа, които няма как да й бъдат върнати до края на юни (четиримесечието) защото тя напуска. Въпроса ми е дали тези извънредни часове ще й бъдат платени, след като СИРВ приключва след месец? Ако трябва да бъдат платени, това кога ще стане - със заплатата за май, или ще й ги платят като приключат четиримесечието?
 Както стана ясно, съпругата ще приключи месеца (а и предните два) с доста извънредни часове, но управителя на филиала вместо дай даде още един почивен ден, казал, че отпуската й свършва на 30.05 и я иска на 31.05 на работа. Да, знам, че закона го позволява, но човешко ли е?
#6 | 07.05.2024, 08:37
Публикации: 317 / 38
Ако към датата на прекратяване на трудовия договор има извънреден труд /за нея периода ще е тримесечен/, той трябва да се изплати към последната работна заплата. За 31.05. може да си пусне неплатен отпуск. Аз не виждам логика да я пишат в графика на 31.05. и да увеличат по този начин извънредния труд, при положение, че могат да я пишат почивка, за да го намалят съответно, но не знам какви са им доводите.
#7 | 08.05.2024, 14:19
Публикации: 17 / 0
Няма доводи, управителя просто е гадняр. Така си чеше егото, че може да я управлява до последно и да покаже колко е велик. А може и да е крив, че тя напуска филиала, защото тя му беше работното магаре. Иначе изобщо не му дреме, че Лидл ще плащат извънреден труд. Доказателство за това е че за седмицата от 17-ти до 23-ти май е планирана да работи 32,5 часа вместо 20. В същото време колежките на жена ми са на минус с часовете (8-часовите ги планира на 7,5 часа и то с почивката). Преди година бяха направили забележка на управителя, че товари повече хората на непълен работен ден, нещата се промениха, но за кратко.
 Съпругата е искала да си пусне неплатен отпуск за 31.05, управителя не разрешил.

П.П. Не знам колко работни дни имат март, април и май (до 24-ти), знам само че нейните работни часове са 265 за горния период до 23-май включително. Според моите лаишки сметки, извънредните часове ще са над 20 часа. Поправете ме ако греша.

П.П.П. Извънредния труд не беше ли забранен, освен в специални случаи? Каквито аз не виждам в нейния случай.
 
#8 | 08.05.2024, 14:26
Публикации: 4413 / 738
В случая с напускане в периода на СИРВ (преди края на периода) може да се случи да има извънреден труд, ако работещият има повече часове в началото на периода. Ако може, съпругата да щракне графиците за този период, после да сметне по фишовете дали всичко е платено както трябва и ако има разминаване да се оплаче в ИТ.
#9 | 08.05.2024, 15:36
Публикации: 17 / 0
 СИРВ в Лидл е на 4 месеца, последното четиримесечие започва от 01.03. Имам графика за март,  за април и за май до 26.05. Извънредните часове (ако има такива) се заплащат със заплатата за четвъртия месец. Предполагам,че извънредните часове ще бъдат платени, проблема е защо тя трябва да работи извънредно, докато нейните колежки не могат да си направят часовете и завършват на минус. Не е ли нормално в един колектив всички да бъдат третирани еднакво? Сега съпругата е планирана 4 дни седмично на най-тежката позиция (мениджър свежест), отговаряща не само за зареждането и проверката на плодовете и зеленчуците, но и за изпичането на хляба и закуските, които се вадят от камера (-21 градуса) и тя влиза в нея.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група