Личен труд и ТЕЛК

19.02.2024, 15:11 1047 13

19.02.2024, 15:11
Публикации: 396 / 9
Здравейте,
управител на ЕООД упражнява личен труд и е с ТЕЛК. Може ли да ползва данъчно облекчение , т.е. да не удържаме данък месечно ,до определения максимален размер?
#1 | 19.02.2024, 15:27
Публикации: 12086 / 2220
ЗДДФЛ
Чл. 18. (Изм. - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.)
(2) Месечната данъчна основа по чл. 42, ал. 2 за доходи от трудови правоотношения на лица с 50 и с над 50 на сто намалена работоспособност се намалява с 660 лв., включително за месеца на настъпване на неработоспособността и за месеца на изтичане срока на валидност на решението.
#2 | 19.02.2024, 15:50
Публикации: 396 / 9
Мерси ,колебаех се тъй като личният труд не е точно като от трудово правоотношение.
За 2023 сме удържали ,но ще поддаде чл.50 да си ги иска.
#3 | 19.02.2024, 15:55
Публикации: 12086 / 2220
Мерси ,колебаех се тъй като личният труд не е точно като от трудово правоотношение.

26. "Трудови правоотношения" са:
и) (нова - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г., доп. - ДВ, бр. 97 от 2016 г., в сила от 01.01.2017 г.) правоотношенията, независимо от основанието за възникването им, със съдружници и член-кооператори, както и с акционери, притежаващи повече от 5 на сто от капитала на акционерното дружество, за полагане на личен труд в дружествата и кооперациите, в които те са съдружници, член-кооператори или акционери, извън случаите по чл. 37, ал. 1;
#4 | 19.02.2024, 16:14
Публикации: 396 / 9
Благодаря !
#5 | 20.02.2024, 12:49
Публикации: 9 / 0
Здравейте,
какви са счетоводните записвания при личен труд на СОЛ с ТЕЛК?
#6 | 20.02.2024, 12:53
Публикации: 9515 / 1613
Същите, като при бичен труд на СОЛ без ТЕЛК
#7 | 20.02.2024, 13:17
Публикации: 9 / 0
По-скоро ме интересува за чия сметка са здравно осигурителните вноски. За данъка зная че е за сметка на лицето.
#8 | 20.02.2024, 13:23
Публикации: 9515 / 1613
А ако не беше с ТЕЛК, за чия сметка щяха да са здравно осигурителните вноски?
#9 | 20.02.2024, 14:26
Публикации: 9 / 0
Това за ТЕЛК-а го написах защото темата е започната така. Ако е взето решение само ДОД да е за сметка на СОЛ то осигуровките в Д-та на с-ка 605 или 493 трябва да се осчетоводяват. Поемам нова  фирма и имам съмнение относно досегашните записвания, затова искам да съм сигурна.
#10 | 20.02.2024, 14:31
Публикации: 12086 / 2220
Осигуровките на СОЛ са само за негова сметка - с личен труд или без личен труд, с ТЕЛК или без него.
осигуровките в Д-та на с-ка 605 ...трябва да се осчетоводяват.

#11 | 20.02.2024, 14:43
Публикации: 1 / 0
Личният труд на самоосигуряващи се лице изплатен през 2023г., включва ли се в справката по чл.73 ал.6 ?
#12 | 20.02.2024, 14:57
Публикации: 9 / 0
Да с код 102
#13 | 20.02.2024, 14:58
Публикации: 9515 / 1613
Личният труд на самоосигуряващи се лице изплатен през 2023г., включва ли се в справката по чл.73 ал.6 ?
А Вие прочетохте ли чл.73 ал.6? Справсата погледнахте ли?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група