Отхвърлена декларация по чл.73 ал. 1 заради презиме

22.02.2024, 08:50 895 7

22.02.2024, 08:50
Публикации: 63 / 0
Здравейте, вчера ми отхвърли декларация по чл.73 ал. 1 с код 304 за авторски и лицензионни възнаграждения, с основание че стойността в поле "презиме" е некоректна. Човекът си се казва така, както съм го написал в полето и няма грешка. Защо става така?
И още един въпрос - мога ли да пратя първо една декларация без проблемното лице, а после да пратя него отделно, ако се оправи проблемът?
#1 | 22.02.2024, 09:31
Публикации: 11974 / 2191
#2 | 22.02.2024, 09:51
Публикации: 20 / 3
Да, можете да изпратите декларация за всички други без проблемното лице и после само за него.
Със сигурност има някакъв проблем в имената.
Искайте да видите личната карта. Или му изискайте някаква справка от Общината, от ГРАО. Стават грешки, но ако има грешка, значи и в ГРАО е сгрешен.

Ако е чужд гражданин от държава с кирилица, изобщо са им премахнати вторите имена и са без презиме.
Това е абсурдно, според мен, че са сложили в нашия закон изискване да се признават имената само на латиница от чуждестранните паспорти, а не на кирилица. Сякаш латиницата ни е по-важна. Но - такъв е законът.

Миналата година имахме сгрешен един с грешно ЕГН, наложи се да заличаваме и да  го добавим след срока по електронен път, но явно ако е в срока за корекция си затварят очите. Нямаше последствия.
Иначе преди години сме плащали глоба за подаване на някого след срока.
#3 | 28.02.2024, 13:00
Публикации: 106 / 24
А как се процедира, ако лицето няма презиме ?
#4 | 28.02.2024, 15:38
Публикации: 2 / 0
Имах същият случай, остава се празно и не се попълва когато липсва презиме.
#5 | 28.02.2024, 16:02
Публикации: 2 / 0
Аз пипам директно в текстовия файл и пробвах без презиме да подам и все пищи за липсващото през име. Сложих едно от имената (например собственото) да има нещо и в полето презиме но не я иска. Сега ще пробвам, понеже този чужденец е с ЕГН, да го пиша това вместо ЕГН да е ЛНЧ, да видим дали така ще го захапе. Идентични данни с от миналата година, успешно подадени за 2022, а сега пищи за през името. И при това от НАП ми потвърдиха, че е без презиме. Ще чакам да видим ако му кажа, че ЕГНто не е ЕГН а ЛНЧ, дали ще стане, така ми прие един друг чужденец, без презиме
#6 | 28.02.2024, 17:04
Публикации: 2 / 0
Накрая ми го прие като казах, че НЕ Е чужденец, вярно местно лице е за данъчни цели, но няма българско гражданство, та с ЕГН и НЕ-чужденец го прие без презиме
#7 | 28.02.2024, 17:32
Публикации: 106 / 24
Днес системата ми върна няколко на български граждани с основание "липващо презиме". Да, презимето липсва, но до тази година декларациите се приемаха.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група