Декларация чл.73 ал.1-прехвърляне на дялове

28.02.2024, 07:43 409 10

28.02.2024, 07:43
Публикации: 8 / 0
Създадено е дружество с апортна вноска поземлен имот. След около месец, физическо лице изкупува дела и става едноличен собственик на вече създаденото дружество. Следва ли и от кого да се подаде декларация по чл.73 ал.1?
#1 | 28.02.2024, 08:28
Публикации: 11944 / 2180
След около месец, физическо лице изкупува дела и става едноличен собственик на вече създаденото дружество.

От кого го изкупува ?
#2 | 28.02.2024, 08:34
Публикации: 8 / 0
Физическото лице изкупува дела от създаденото дружество и става едноличен собственик на капитала
#3 | 28.02.2024, 08:48
Публикации: 11944 / 2180
Физическото лице изкупува дела от създаденото дружество

Не ме разбрахте . Въпросът ми е кой е собственик на този дял ? Физическо лице или юридическо ?
#4 | 28.02.2024, 08:51
Публикации: 8 / 0
С решение на ОС се приема нов съдружник-физическо лице , което изкупува дела на вече създаденото дружество и става едноличен собственик на същото това дружество
#5 | 28.02.2024, 09:01
Публикации: 8 / 0
С решение на ОС на ЕООД се приема нов съдружник-физическо лице , което изкупува дела на вече създаденото дружество и става едноличен собственик на същото това дружество
#6 | 28.02.2024, 09:02
Публикации: 11944 / 2180
С решение на ОС се приема нов съдружник-физическо лице , което изкупува дела на вече създаденото дружество

Този дял на "вече създаденото дружество" принадлежи на др физическо лице или на ЮЛ ??? Това новосъздадено дружество си има собственик и кой е той е въпросът - друго ФЛ или ЮЛ ?

#7 | 28.02.2024, 09:03
Публикации: 8 / 0
ЮЛ

Не става въпрос за изкупуване на дела от физическо лице, което е било собственик на капитала. Поради тази причина зададох въпроса си.
#8 | 28.02.2024, 09:07
Публикации: 11944 / 2180
ЮЛ

След като ЮЛ е собственик на дружеството и си продава дяловете на ФЛ то това ЮЛ - собственик подава справката по чл.73/1. Ако беше собственик ФЛ то нямаше да се подава справка, защото платец на дохода нямаше да е фирма / ЮЛ , а ФЛ.

За яснота да дам пример :
Иванов ЕООД има за собственик Петров ЕООД и Петров ЕООД си продава дяловете на Георги Георгиев. Справката по чл.73/1 ще се подаде от Петров ЕООД.
#9 | 28.02.2024, 11:50
Публикации: 48 / 13
Не съвсем. Справката е за придобити доходи от ФЛ. Георги Георгиев е купувач, а не продавач на дяловете и няма доход. Доходът е за Петров ЕООД, което е ЮЛ.
#10 | 28.02.2024, 12:03
Публикации: 11944 / 2180
Не съвсем. Справката е за придобити доходи от ФЛ. Георги Георгиев е купувач, а не продавач на дяловете и няма доход. Доходът е за Петров ЕООД, което е ЮЛ.

Да, забележката е основателна - исках да обърна внимание на отношението фирма-ФЛ , но съм "обърнала страните" . В случая няма да има подаване на справка. Надявам се питащата да е разбрала. Зависи кой и на кого плаща дохода.  :smile1:

Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група