Оборот за регистрация за ДДС

01.03.2024, 09:03 686 8

01.03.2024, 09:03
Публикации: 1230 / 73
Имаме малко разногласия с една колежка по следния въпрос: ФЛ, регистрирано като работещ св.професия и НЕ е регистриран по ЗДДС, сключва договор за 50000лв за извършване на услуга към българска фирма. В договора е написано ,че ще се плаща по следната схема- 10000лв за м.01.2024г. ,10000лв през м.02.2024 , 10000лв през 03.2024г. и 20000 през м.04.2024г. Зъа всяко отделно плащане ФЛ издава фактура. Чуденката е как се гледа оборота за регистрация по ДДС- оборот 50000лв през м.01.2024г.-когато е сключен договорът или оборот 10000 лв. през м.01, 10000лв през м.02.2024 и т.н ?Може ли мнения по въпроса ?
#1 | 01.03.2024, 09:10
Публикации: 11944 / 2180
Може ли мнения по въпроса ?

ЗДДС
чл.96
(2) Облагаемият оборот е сумата от данъчните основи на извършените от лицето:
1. облагаеми доставки, включително облагаемите с нулева ставка;
2. доставки на финансови услуги по чл. 46;
3. доставки на застрахователни услуги по чл. 47.

В момента на сключване на договора каква доставка е извършена ?
#2 | 01.03.2024, 11:01
Публикации: 2972 / 395
При физическите лица се гледа датата на получаване на сумата. И се издава фактура за получената сума.
#3 | 01.03.2024, 11:09
Публикации: 48 / 13
Бихте ли посочили нормативно основание за това твърдение? Получаването на сумата има значение единствено за облагането по ЗДДФЛ. За целите на ДДС никъде няма разграничение при определяне на датата на данъчното събитие между ФЛ и ЮЛ.


При физическите лица се гледа датата на получаване на сумата. И се издава фактура за получената сума.
#4 | 01.03.2024, 13:13
Публикации: 1230 / 73
Благодаря за отговорите. Аз мисля, че оборота се отчита за всеки месец по отделно с фактурирането за съответния месец, защото и работата се извършва на етапи. Може би трябва и в договора да прецизират това.
#5 | 01.03.2024, 16:11
Публикации: 2972 / 395
Бихте ли посочили нормативно основание за това твърдение? Получаването на сумата има значение единствено за облагането по ЗДДФЛ. За целите на ДДС никъде няма разграничение при определяне на датата на данъчното събитие между ФЛ и ЮЛ.
Да, така е.
В случая е въпросът как са си написали договора и кога има данъчно събитие и за какво сума.
Но съм регистрирала ФЛ, което не беше получило физически сумата т.е. имаше прихващане през платени депозити и данъчната на Аксаков ме накара да преправя справката за дохода и да махна тези прихващания, нищо се водят оборот, защото са за платени наеми.
#6 | 01.03.2024, 16:25
Публикации: 1230 / 73
3. (1) Възложителят се задължава да заплати на Консултант-изпълнителя възнаграждение в размер на 50 000 (двадесет хиляди) лева.
(2) Възнаграждението по предходната алинея ще бъде изплатено по следния начин и в следните срокове: 10000лв до 15.01.24г, 10000лв до 15.02.24г, 10000лв до 15.03.24г и 20000лв до 15.04.2024г
 Ето това е посочено в договора. Договорът е сключен на 10.01.2024 и е с продължение до 15.04.2024г.Предметът на договора е да се направят писмени консултации  и не е указано дали тези консултации ще се предават на части или изцяло в края на периода.
#7 | 01.03.2024, 16:37
Публикации: 9318 / 1566
Много се извинявам, но колко точно е оборота за задължителна регистрация по ДДС към днешна дата?
#8 | 01.03.2024, 16:45
Публикации: 35 / 9
100 хлв
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група