Фактура и касов бон с различни дати

07.03.2024, 22:12 441 3

07.03.2024, 22:12
Публикации: 3 / 0
Здравейте,
Знам, че може касовият бон и фактурата да са с различни дати, но не знам как точно да си тълкувам следния казус: две свързани фирми (регистирани по ДДС), едната фактурира на другата услуга с плащане в брой. Приходната фактура от декември 2023 касовият бон чукнат март 2024. Фактурата ясно си е осчетоводена в месеца в който е издадена, влязла в дневниците.. но какво става със сумите по касовия отчет.. фирмата, която фактурира няма други клиенти, т.е. няма свободни продажби. Ако не ги осчетоводя, в края на годината приходите по касов отчет и тези в програмата, ще се разминават, нормално ли е, не е ли..
#1 | 07.03.2024, 22:42
Публикации: 4407 / 737
При фактурирането фирмата продавач си отчита прихода и отчита вземане от фирмата клиент. При получаване на плащането (догодина) закрива вземането срещу получените пари... ако правилно разбирам въпроса.

Нормално е, тоест допустимо, начислените приходи да се различават от касово получените. Представете си ако получите приходите по банка - пак ще се различават от касовия отчет.

Във фирмата клиент ще има разход и задължение, което задължение плаща догодина и закрива срещу дадените пари.
#2 | 08.03.2024, 08:47
Публикации: 3 / 0
Да това го разбирам. В случая е лесно да се засече, защото един клиент, малко фактури. Нали от касовия отчет вадим фактурите в брой и другото е свободни продажби.. фирми с много клиенти, фактури и касови бонове, как се засичат това.. директно ще отиде два пъти на приход.. или аз пропускам нещо
#3 | 08.03.2024, 08:53
Публикации: 11981 / 2194
При такова плащане за минал период ми разпечатват дубликат на касовия бон, правя си справка плащане към коя фактура е и осчетоводявам 501/411 с аналитичност съответния клиент. Не става два пъти приход при проследяване и правилно осчетоводяване. :smile1:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група