Осигурителен доход при цял месец в болничен

23.04.2024, 10:16 332 2

23.04.2024, 10:16
Публикации: 13 / 0
Здравейте колеги. Имам въпрос за изплащане на ДТВ на лица, които са цял месец в болнични. Училище - през м.декември е изплатено ДТВ /3 пъти в годината/ и е отразено в Д1 като осигурителен доход. Според вътрешните правила те имат достатъчно отработено време от началото на годината и им се полага определена сума. До сега НОИ им изплаща болничните и не е имало проблем. Но колеги ми казват, че сега след 30 април, това може да се отрази на хората и да им спрат болничните или да искат възстановяване. На едната служителка, която е в болнични предстои да изплатим определена сума /с данък и осигурителни вноски/, а тя ще излиза в майчински... 
Така ли е? Можем ли да направим нещо , за да не допуснем проблеми за служителите? или остава само да чакаме НОИ да реагират/или не?!
#1 | 23.04.2024, 10:24
Публикации: 4407 / 737
Изплащал съм ДТВ на работник в пълен месец болничен, не е имало проблеми. Ако има някакви изменения след 30 април съм ги пропуснал, но при подадена Д1 без отработени дни не би трябвало да има проблем. Това е реална и напълно законова ситуация... си мисля?
В случая с училищата - има ДТВ-та, които се плащат в определено време, независимо дали по това време учителят ще е в болничен или на майчински. Обратното - неплащането е незаконно.
#2 | 23.04.2024, 11:07
Публикации: 13 / 0
Да.  ДТВ-то е за Коледа, не ми се вижда редно да върна осигурителен доход за м. септември, когато е последната заработка на лицето.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група