Предполагам, че по същество въпросът е друг - дали СОЛ, водач на тежкотоварен автомобил може да има заповедза командировка - аз мисля - НЕ, и може ли да му се начисляват командировъчни - ДА . Ето на каво се основавам :
"Ситуация от практиката: Дружество с ограничена отговорност извършва международни превози на стоки в ЕС. Няма наети лица по трудови правоотношения като шофьори. Единият от собствениците на дружеството сам извършва превозите и се осигурява като СОЛ. С решение на общото събрание съдружникът, който извършва превозите, получава възнаграждение за положения личен труд в дружеството. Има ли право на командировъчни пари съдружникът? Признават ли се командировъчните разходи за данъчни цели?
Отговор: Съгласно българското законодателство няма поставено ограничение за лицата, които могат да бъдат командировани на територията на страната или чужбина.
Съгласно чл. 5, ал. 1 от Наредбата за служебните командировки и специализации в чужбина, командироването в чужбина (какъвто е случаят) се извършва въз основа на писмена заповед. Това от своя страна означава, че съдружниците, които полагат личен труд, също имат право на командировачни пари, които се изплащат съгласно разпоредбите на Раздел III от Наредбата за служебните командировки и специализации в чужбина.
Съгласно чл. 33, ал. 1, т. 1 от ЗКПО командировъчните пари на управителите се признават за данъчните цели, при условие че управителят има сключен договор за личен труд и пътуването се извършва във връзка с дейността на фирмата.