Командировъчни на СОЛ, с личен труд като шофьор

09.05.2024, 14:58 553 7

09.05.2024, 14:58
Публикации: 26 / 1
Здравейте колеги!
СОЛ полагащо личен труд в ЕООД, където е единственото работещо лице и управлява тежкотоварен автомобил на територията на ЕС, има ли право на командировъчни и в какви размери? На лицето се заплаща личен труд ежемесечно!Ако има право, как се отчитат - за всеки ден от срока на командироване ли, и може ли да са в по-ниски размери от тези в Приложение 2 на Наредбата за командироване в чужбина? Идеята е да се осигури един нормален месечен доход на лицето, като същевременно се признава за разход на фирмата и не се правят допълнително осигуровки.
#1 | 09.05.2024, 17:01
Публикации: 2982 / 397
Командировъчните не са доход :) Такива идеи не пускайте в пространството :)
#2 | 10.05.2024, 08:41
Публикации: 35 / 1
Предполагам, че по същество въпросът е друг - дали СОЛ, водач на тежкотоварен автомобил може да има заповедза командировка - аз мисля - НЕ, и може ли да  му се начисляват командировъчни - ДА . Ето на каво се основавам :
"Ситуация от практиката: Дружество с ограничена отговорност извършва международни превози на стоки в ЕС. Няма наети лица по трудови правоотношения като шофьори. Единият от собствениците на дружеството сам извършва превозите и се осигурява като СОЛ. С решение на общото събрание съдружникът, който извършва превозите, получава възнаграждение за положения личен труд в дружеството. Има ли право на командировъчни пари съдружникът? Признават ли се командировъчните разходи за данъчни цели?
 
Отговор: Съгласно българското законодателство няма поставено ограничение за лицата, които могат да бъдат командировани на територията на страната или чужбина.
 
Съгласно чл. 5, ал. 1 от Наредбата за служебните командировки и специализации в чужбина, командироването в чужбина (какъвто е случаят) се извършва въз основа на писмена заповед. Това от своя страна означава, че съдружниците, които полагат личен труд, също имат право на командировачни пари, които се изплащат съгласно разпоредбите на Раздел III от Наредбата за служебните командировки и специализации в чужбина.
 
Съгласно чл. 33, ал. 1, т. 1 от ЗКПО командировъчните пари на управителите се признават за данъчните цели, при условие че управителят има сключен договор за личен труд и пътуването се извършва във връзка с дейността на фирмата.
#3 | 10.05.2024, 09:12
Публикации: 12014 / 2200
Предполагам, че по същество въпросът е друг - дали СОЛ, водач на тежкотоварен автомобил може да има заповед за командировка - аз мисля - НЕ, и може ли да  му се начисляват командировъчни - ДА .

А заповед защо не ?
#4 | 10.05.2024, 09:32
Публикации: 35 / 1
Ами , може би греша, щом в коментарите на "вещи по материята " лица  трябва да има договор и за личен труд, явно  може и би трябвало да има и заповед за командировка...
#5 | 10.05.2024, 09:40
Публикации: 12014 / 2200
Ами , може би греша, щом в коментарите на "вещи по материята " лица  трябва да има договор и за личен труд, явно  може и би трябвало да има и заповед за командировка...

Това всъщност не се ли определя от ЗКПО, а не от "вещите лица" ?

Скрит текст :

И, ако смятате, че не може да има заповед просто питам защо ? Просто ми направи впечатление категоричността. :smile1:
#6 | 10.05.2024, 10:53
Публикации: 26 / 1
Командировъчните не са доход :) Такива идеи не пускайте в пространството :)
Като казвам доход, имам предвид такъв за издръжка на лицето за храна и други ежедневни разходи - нали за това са дневните?
#7 | 10.05.2024, 19:16
Публикации: 2982 / 397
Хич нямахте това предвид, да не се правим. :)
Както и да е, отговориха ви
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група