Фактура за транспорт на служител-да поръсаждаваме

12.06.2024, 18:06 954 10

12.06.2024, 18:06
Публикации: 203 / 9
На служител му се дават 85.70 с ддс за транспорт срещу фактура.
Обаче , тъй като е само за него , а не е за всички не ползваме ддс-то и начисляваме 10% данък.
Така реално кой случай е по изгоден:
1. Разход за фирмата 85.70 + 8.57 10% , тоест 94.27 , реално фирмата ще плати 85.70 +8.57 + 14.28 повече ддс 108.55лв. тотал
2. Разход при заплата Бруто 110.43+21.22 осигуровки става 13.65, в пари 85.70 + 45.95 осигуровки става 131.65
3. Разход при граждански Бруто 102 +12.10 осигуровки става 114.10 в пари 85.70 +27.99 общо осигуровки става 113.69.
Вие кой вариант бихте избрали ?
#1 | 12.06.2024, 20:36
Публикации: 9517 / 1614
2. Защо към заплатата? Нали има фактура? Или за оттук нататък?
3. Какъв "граждански"? Нали става въпрос за служител.

Тази "транспорт" какво обхваща? Карта за градски транспорт? Еднократен транспорт във връзка със служебните задължения? Командировка? Плащате му таксито всяка сутрин, защото почва работа много рано?
#2 | 13.06.2024, 09:00
Публикации: 318 / 38

,
#3 | 13.06.2024, 09:31
Публикации: 1710 / 207
Не описвате подробно какъв е случая, за да Ви отговорим коректно.
Какво налага този разход? Лицето живее ли на място където няма осигурен транспорт?
Данъчно третиране на транспорта на служителите...
#4 | 13.06.2024, 09:40
Публикации: 203 / 9
2. Защо към заплатата? Нали има фактура? Или за оттук нататък?
3. Какъв "граждански"? Нали става въпрос за служител.

Тази "транспорт" какво обхваща? Карта за градски транспорт? Еднократен транспорт във връзка със служебните задължения? Командировка? Плащате му таксито всяка сутрин, защото почва работа много рано?
Въпросът е , че той трябва да получи 85.70 реално за транспорт . Пътува извън населеното място , но не е отдалечено . На трудов договор е и получава заплата .За тези билети взима фактура . Само на този служител му се дават така пари за транспорт.
Въпросът е как е по изгодно за фирмата да увеличи заплатата или да продължава да взима фактури на фирмата или да му се направи граждански договор и пак да получава тази сума.
Това е социален разход , който се дава в пари срещу фактура само на този служител.
#5 | 17.06.2024, 10:16
Публикации: 203 / 9
2. Защо към заплатата? Нали има фактура? Или за оттук нататък?
3. Какъв "граждански"? Нали става въпрос за служител.

Тази "транспорт" какво обхваща? Карта за градски транспорт? Еднократен транспорт във връзка със служебните задължения? Командировка? Плащате му таксито всяка сутрин, защото почва работа много рано?
Какво мислите за отговора , който Ви написах?
#6 | 17.06.2024, 11:39
Публикации: 7 / 0
Мен също ме интетресува отговора на този въпрос. Случаят е сходен. Работнизците ни пътуват със собствен транспорет до предприятието, То е отдалечена на около 15 км. от града. Удобен обществен транспорт няма. Фирмата покрива разходите за гориво срещу представени фактури, Обаче не можем да ползваме ДДС и плащаме 10 % данък върху горивото. Има ли начин този разхо да бъде признат и да не се плаща този данък?
#7 | 17.06.2024, 12:07
Публикации: 1710 / 207
parwanow, погледнете дали не попадате в чл.210, ал.3 от ЗКПО.
#8 | 17.06.2024, 12:25
Публикации: 1710 / 207
От Наръчника по корпоративно подоходно облагане, 2023
Фиш VII.II.1
ІV. СОЦИАЛНИ РАЗХОДИ, КОИТО НЕ СА ПРЕДОСТАВЕНИ В НАТУРА
Социалните разходи, които не са предоставени в натура, а под формата на пари на работниците и служителите или на лицата наети по договори за управление не са обект на облагане по реда на ЗКПО. Тези суми се квалифицират като доход на физическите лица и се облагат при условията и по реда на ЗДДФЛ.

3.3. Освобождаването от облагане с данък се прилага в случаите, когато транспортът е осъществен с лек автомобил, но само при наличието на следните обстоятелства (чл. 210, ал. 3 от ЗКПО):
   транспортът се осъществява до трудно достъпни и отдалечени райони и
   без извършването на разхода данъчно задълженото лице не може да осигури осъществяването на дейността си.

https://kik-info.com/danatsi/naruchnik-zkpo/
#9 | 18.06.2024, 12:11
Публикации: 7 / 0
n_alex76, Най вероятно попадаме, но районът нито е отдалечен, нито е трудно достъпен, само че друг начин за достигане до цеха, в подходящо за смените време, освен с леки автомобили, няма. Как да доказваме на НАП, че без този разход, дейността не може да се осъществява.
#10 | 18.06.2024, 12:41
Публикации: 1710 / 207
n_alex76, Най вероятно попадаме, но районът нито е отдалечен, нито е трудно достъпен, само че друг начин за достигане до цеха, в подходящо за смените време, освен с леки автомобили, няма. Как да доказваме на НАП, че без този разход, дейността не може да се осъществява.
Точно това Ви е основанието.Много лесно може да се докаже с разписание на автобуси, които не са удобни за смените до Вашия цех.Въпросът е дали може в тези леки автомобили да пътуват повече хора, а не-индивидуално.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група