Декларация 1 при майчинство без осигурителен стаж

Днес в 09:19 179 4

Днес в 09:19
Публикации: 40 / 0
Здравейте, имам служителка, която излиза по майчинство, но все още няма 12-месечен осигурителен стаж. Този месец трябва да й подам 45-дневния болничен и от там възниква и въпросът ми - по ТРЗ програма дните от болничния в декларация 1 са ми в т.16.3. Обадих се в НАП и според едната служителка дните от болничния трябва да са в т.16.2, а според другата служителка тези дни трябва да са в т.16.4...В крайна сметка казаха да се обадя в НОИ и да питам къде е правилно да са тези дни в декларацията - от там ми казаха, че от НАП трябва да кажат. Може ли всъщност някой, който скоро се е сблъсквал с такъв случай да ми каже къде е правилно да се отразят дните от болничния в декларация 1 за тази майка без стаж? Благодаря предварително!
#1 | Днес в 09:49
Публикации: 6720 / 675
Според мен дните трябва да се посочат на т.16.3.

16.3. Дни за отглеждане на дете - в две позиции се попълват дните за отглеждане на дете съгласно чл. 164, 164а, 167, 167а от Кодекса на труда. В тази точка се попълват и дните без право на обезщетение по КСО: в отпуск за бременност и раждане и/или в отпуск по чл. 164б от Кодекса на труда при осиновяване на дете до 5-годишна възраст и при настаняване на дете по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето. Попълва се и за самоосигуряващи се лица и за лицата по чл. 4, ал. 9 от КСО, които ползват аналогични права.
#2 | Днес в 10:03
Публикации: 40 / 0
Благодаря! Точно тези указания за попълване на Д1 прочетох и на двете служителки от НАП, но вече казах какво ми отговориха...Аз реших да се допитам, защото и името на тази точка 16.3 "Дни за отглеждане на малко дете" не ми звучи много подходящо при условие, че жената дори не е родила, но може би е правилната точка в случая.
#3 | Днес в 10:19
Публикации: 12181 / 2259
ТРЗ програмата Ви е генерирала коректно записване според мене - 16.3.
#4 | Днес в 11:36
Публикации: 40 / 0
Много благодаря за отговорите! Ще подам Д1 с попълнени дни в т.16.3 и ще се надявам да е правилно.
Последни Теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група