Документи при пенсиониране

08.08.2012, 11:10 28170 6

08.08.2012, 11:10
Публикации: 2027 / 254
 :hi: Здравейте, за първи път ми е да подготвям документи за пенсиониране и искам да се консултирам с Вас.

Лицето работи при нас на втори трудов договор на 4 часа и в края на месеца ще се пенсионира. Ние като втори работодател няма да попълваме трудовата книжка, а само ще издадем УП-2 , УП-3 и заповед за прекратяване на трудовоя договор по взаимно съгласие- не съм сигурна само тези докумени ли се изискват от нас   :hmmm:
И друго това ли е пълния списък на документите за пенсиониране принципно:
1. УП-2 за 3 последователни години преди 1997 г.
2. УП2 за всички години след 1997 вкл.
3. УП-1  описва се целият трудов стаж за всички години от 1997 насам + 3 последователно години преди това.
3. Трудови книжки, осигурителни книжки-оригинали.
4. Документите от банката за банкова сметка.
5.Заповед за прекратяване на ТД .

Благодаря Ви  :flowers:
#1 | 08.08.2012, 11:32
Публикации: 173 / 13
Изисква се и декларация за прекратяване на осигуряването по техен образец, а също и заявление за привеждане на парите по банкова сметка. Ако лицето си внася само документите, ще си ги попълни в НОИ.
Ако лицето е имало категория труд и ползва правата си за ранно пенсиониране  се изисква и Заявление до Проф.фонд.
УП-1 е заявлението за отпускане на пенсия и в него се описват всички документи от трудовата биография. Мисля, че трябва да го изготвят там където е основния трудов договор.
#2 | 08.08.2012, 12:15
Публикации: 1202 / 120
Правилно сте се ориентирали. В случая е без УП-1.
Самото УП-1 не е задължително да се подава от служебното лице на последният осигурител, но аз да речем го правя и не ми се иска допълнителна декларация - направо се декларира в самия формуляр и се заверява всеки ред с подписа на пенсиониращият се. Ако вие го правите е задължително да се впишете и да го изведете с изх.№.
Аз използвам само тези формуляри и не съм имал проблеми. Ако ще се превежда пенсията по сметка се взима банково удостоверение за сметката и това се прави от самото лице, а в УП-1 само се описва. Там се описват и децата /има избелен текст във формуляра ми, който се посинява при нужда/ и децата се описват в редовете за наследници отдолу. Представят се за сверка и удостоверенията за раждане. (имайте и готови копия за РУСО ако ги поискат).
Не забравяйте, че в УП-3 се пише датата на прекратяване на ТД (както е в ТК), но в УП-2 се вписва предният ден (на практика само осигурените дни)
 :thumbup:
#3 | 08.08.2012, 12:38
Публикации: 2027 / 254
premier7008   :thumbup: , значи ние като втори работодател издаваме само УП-2 и УП-3 и заповед за предкратяване?
Проблем ли е ако прекратиме договора по зваймно съгласие , а не с 15 дневно предизвестие?
#4 | 08.08.2012, 12:45
Публикации: 1202 / 120
При придобито право за пенсия няма изискване за точно основание за прекратяване на ТД.
Това основание има значение само при трудов спор и попада под контрола и ударите на ИТ.
#5 | 13.08.2012, 15:10
Публикации: 2 / 0
Бре да му се невиди  я, къде  пишеше това  за подаването на документите в НОИ. Да се аргументирам, че няма аз, а те сами ще си ги подадат ?
#6 | 14.08.2012, 08:05
Публикации: 1202 / 120
Бре да му се невиди  я, къде  пишеше това  за подаването на документите в НОИ. Да се аргументирам, че няма аз, а те сами ще си ги подадат ?


http://lex.bg/laws/ldoc/-549442558

Чл. 1 (изречение 2)  :thumbup:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група