Деклариране на цесия в ГДД

Вчера в 00:34 224 2

Вчера в 00:34
Публикации: 2 / 0
Здрасти, сложно ми е :)
За да стане още по-сложно...

Цесията е между две ФЛ, обект е вземането на едното, породено от  наследяване на дялове в ООД, паричната равностойност на които се затруднява да събере.
Аз съм цедентът - тоз който си продава вземането.
Трябва ли да го декларирам и ако да- как и къде?

Мои мисли:

В ЗДДФЛ срещам:
Чл. 13. (1) Не са облагаеми:
26. доходите от продажба или замяна на имущество, придобито по наследство и завет, както и на имущество, реституирано по реда на нормативен акт;

Само че аз не продавам самите дялове, а вземане, породено от тях.
Аз го разбирам като продажба на правото върху самото вземане:

Чл. 31. Облагаемият доход от наем или от друго възмездно предоставяне за ползване на движимо или недвижимо имущество се определя, като придобитият доход се намалява с 10 на сто разходи.
(3) Облагаемият доход за възнаграждения по договори за франчайз и факторинг, както и по други договори за предоставяне за ползване на права, се определя по реда на ал. 1.

Дали стойността на цесията представлява доход или погасяване на вземане е едно на ръка. Дали доходът в случая не се формира в момента на наследяване.
Дори и да приемем, че е така, и че трябва да попълвам приложение 5, цената на придобиване всъщност не е ли цената на съществуващото вземане?

Да речем продам несъбираеми вземания за 100 000лв срещу сумата от 50 000лв.
И дори и аз да не съм дал и една стотинка за да придобия дяловете, цената на придобиване на цесионното плащане да е всъщност стойността на вземането, от което се отказвам?
И в случая да нямаме положителна разлика продажна цена - придобивна за колона 5?

И още по-сложно, ако дружеството така и не е излязло с отчет за стойността на дяловете към края на месеца за наследяване?

Честно, не знам дали това не е за юридически форум :(
#1 | Вчера в 00:44
Публикации: 2 / 0
Един вид аз не продавам наследствената къща, а продавам правото на някой да я ползва - подслонът, който дава. Все едно получавам доход от наем. Правото на ползване ще приключи със събирането на вземането.
#2 | Вчера в 18:27
Публикации: 9 / 1
Вие си продавате дяловете доколкото разбирам, защо да е цесия? Ако смятате че е цесия, мисля че е фин.актив и  вижте чл.33 ал 3 от здфл и дори и да сте на загуба трябва да подадете гдд.
Ето интересен анализ от Христо Досев
https://www.ides.bg/media/1693/3-2019-hristo_dosev.pdf
Последни Теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група