Доброволно ЗО

14.09.2012, 15:37 5062 3

14.09.2012, 15:37
Публикации: 135 / 7
Въпросът е свързан с един подписан Договор за  групово доброволно абонаментно здравно осигуряване. Договорът е сключен със здравно-осигурителен фонд и на прима виста ме притеснява това, че в предмета на договора пише : ОСИГУРЯВАЩИЯТ възлага, а ОСИГУРИТЕЛЯТ приема да обезпечи, срещу заплащане на осигурителни премии, предоставянето на здравни услуги, съгласно: Общи условия за доброволно здравно осигуряване по пакети здравни услуги – Приложение №1;  Лицензирани Пакети здравни услуги – Приложение  №2; и т н. После са изброени някакви пакети и бр.лица / за радост това са всички работещи във фирмата /.

Това, което най-много ме притеснява, че цялата вноска за 1 година се превежда еднократно и в момента хич не мога да се светна трябва ли да начислявам 10% данък върху социалните разходи. Сумата на месец за 1 човек е по-малка от 60 лв., но вноските няма да са месец за месец, а направо цяло плащане.

Четох, четох и файда никаква:)) Дайте акъл какво да правя - да начислявам ли 10% данък или може нещо друго да се направи? Нямам идея как се подхожда при такива еднократни плащания и се надявам някой да ме спаси от мъчителните терзания:))

#1 | 28.09.2012, 14:48
Публикации: 135 / 7
Вдигам темата с надеждата някой да ми отговори.

Дайте акъл какво точно означава този чл.208 от ЗКПО:
Чл. 208. Не се облагат с данък социалните разходи по чл. 204, т. 2, буква "а" в размер до 60 лв. месечно за всяко наето лице, когато данъчно задължените лица нямат подлежащи на принудително изпълнение публични задължения към момента на извършване на разходите.

Ако реално на месец се падат вноски за 50 лв. на човек, но плащам цялата вноска  за 1 година за доброволното здравно осигуряване от 600 лв. на човек, то това брои ли се като "в размер до 60 лв."?
#2 | 28.09.2012, 15:06
Публикации: 6403 / 1130
Мисля, че разходът е от 50 лева месечно, защото се отнася за цялата година, а не само за месеца, в който е извършено плащането.
Няма защо да начислявате данък. :smile1:
#3 | 28.09.2012, 15:16
Публикации: 135 / 7
irenabrili, благодаря ти, че се включи :give_rose:
За сега и аз така мисля, но с нищо не мога да подкрепя мислите си:) Изчетох една камара писма на НАП и всичко, което пише в законовата уредба, но никъде не срещнах обяснение що е то "60 лв. на месец" и 720 лв. на година = 60 лв./месец:)
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група