Майчинство.

18.09.2012, 15:22 7209 5

18.09.2012, 15:22
Публикации: 27 / 1
Бъдеща майка  ще работи на 2-ТД.На каква база ще се изплащат обещетенията?Болничните се взимат по 2-екземпляра за 2-те предприятия,но как ще ги изплаща държавата? Има ли право свекървата да ползва майчинство,като в момента е безработна и ще и се зачита ли за стаж?И вообще има ли право майката да работи на 2-ТД,като единият е в държавно предприятие на 8 часов раб.ден в Бургас,а др дог е за ф-ма в Х-во???
#1 | 18.09.2012, 15:43
Публикации: 645 / 23
Бъдещата майка когато излезе в болнични за бременност и раждане до 6 месеца само тя може да ги ползва.След 6 я месец може болничния да го вземе само таткото ,ако има необходимия  осиг.стаж. Отпуск за отглеждане на малко дете до две години може да го вземе таткото или един от родителите  на съпрузите/ баба или дядо,ако са на ТД. ЧЛ.164 АЛЛ3 ОТ КТ/.А това ,че преди да излезе в болнични работи по два ТД не виждам какво ви притеснява.
#2 | 18.09.2012, 15:49
Публикации: 2027 / 254
По въпроса за втория трудов договор може след 135-я ден :
Скрит текст :
Отпускът за гледане на дете може да се прехвърля със съгласието на майката (осиновителката) се разрешава на бащата (осиновителя) или на един от техните родители, когато работят по трудово правоотношение. Т.е трябва да са осигурени за фонд ОЗМ. Другият вариант за тези, които не са на трудов договор, е програмата “В подкрепа на майчинството”.
#3 | 21.09.2012, 08:39
Публикации: 18 / 0
Здравейте :)
Бих искала да ви попитам някой информиран ли е как стои въпроса когато майката е осигурена в България,а роди в друга страна?
Имаме една служителка,която е в ранна бременност, но иска да роди в чужбина.Знам,че държавата тр да е членка на ЕС, че болничните 45 дни преди разждане трябва да са издадени от България, тъй като тя работи и е осигурена тук, но след това какво ли ще следва?Предполага,че болничните ,които ще й се дават от чужбина ще трябва да бъдат преведени и легализирани ,за да сепредставят пред РУСО,но дали трябва и някой друг документ, който да се издава от съответната чужда държава???А и ,за да й се дава майчинство от тук детето трябва да има ЕГН, следователно то ще е БГ гражданин,а тя иска да роди в чужбина,за да вземе детето чуждото гражданство...Оле Боже съвсем се омотах...От къде им идват на мйаките такива идеи ужас.. :))))
Благодаря предварително.Успешен ден :))
#4 | 21.09.2012, 14:20
Публикации: 1 / 0
Здравейте,

имам майка, чието дете след 3месеца навършва 2години, същата жена е бременна отново и си е пуснала болнични, доколкото знам трябва да се подаде декларация за промяна на обстоятелства, интересува ме на каква база ще и се изчислят болничните?
Също и как ще и се изчисли второто майчинство, ако се смята 24месеца назад, болничните включват ли се?
#5 | 21.09.2012, 14:32
Публикации: 6403 / 1130
Здравейте,

имам майка, чието дете след 3месеца навършва 2години, същата жена е бременна отново и си е пуснала болнични, доколкото знам трябва да се подаде декларация за промяна на обстоятелства, интересува ме на каква база ще и се изчислят болничните?
Също и как ще и се изчисли второто майчинство, ако се смята 24месеца назад, болничните включват ли се?

По вашия въпрос има информация в темата тук:
http://www.kik-info.com/forum/index.php/topic,1941.0.html
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група