Утре ще звънна в НАП да питам, трябва ли да се издаде този протокол при положение, че данъкът ще е 0 и изобщо може ли да приложим чл. 143 при отрицателна стойност на маржа.
Звънни на НАП поне 3-4 пъти. Ще говориш с 3-4 различни служители. Ако получиш един и същи отговор от тези служители ще те черпя.
Р Е Ш Е Н И Е
№ 2009
гр. София, 27.03.2024
Административен съд София
„В конкретния случай покупната цена на придобития лек автомобил е по-висока от продажната цена, поради което е налице „отрицателен марж“. В тези случаи, за целите на продажбата по специалния ред на облагане на маржа на цената по глава XVII от ЗДДС, се приема, че маржът е 0.“
ОСЪЖДА Национална агенция за приходите да заплати на „БАВАРИЯ
АУТО"ЕООД, ЕИК[ЕИК], със седалище и адрес на управление в [населено
място], представлявано от Р. П., разноски по делото в размер на
890(осемстотин и деветдесет)лева.
Съд на Европейския съюз (дело C-203/10, Auto Nikolovi):
„Режимът за облагане на маржа на печалбата има за цел, с оглед на принципа на неутралност на ДДС, да избегне двойното данъчно облагане... Като облага не цената, на която стоката се препродава, а само маржа на печалбата, режимът предотвратява... принуждаването на данъчнозадължения дилър да плати на държавата членка ДДС, от който не би могъл да приспадне данъка, платен от него при покупката...“
1.Отрицателен марж не се признава при прилагане на режима на маржа по чл. 143 от ЗДДС.
2. Маржът се счита за нула, когато продажната цена е по-ниска от покупната.
3. Не се начислява и не се дължи ДДС в такива случаи.
4. Сделката се отчита по специалния режим, с издаване на фактура без ДДС и посочване на съответния текст за прилагане на режима
Още?