Осигуровки по ДУК - пенсионер управител

19.12.2013, 10:36 10670 9

19.12.2013, 10:36
Публикации: 25 / 0
Здравейте!
Става въпрос за фирма ЕООД. Собственикът е пенсионер и е с ТЕЛК 71%. В същото време в учредителният акт от Търговския регистър е споменато, че той е и управител без да е упоменато възнаграждение. Въпросът ми е следният: Какви осигуровки трябва да му внасям? Според мен щом няма възнаграждение, би трябвало да го осигурявам върху 420 лв. и тъй като е пенсионер само здравно. Не знам дали разсъждавам правилно. Моля за помощ от някой, който е запознат с подобни случаи. Спешно ми е, че наближава датата за подаване на Д1 и Д6. Предварително благодаря!
#1 | 19.12.2013, 10:51
Публикации: 2976 / 397
И според мен може да се осигурява само като СОЛ и само за здравно (ако така избира). Но СОЛ-ването подлежи на предварителна регистрация в НАП.
#2 | 19.12.2013, 11:04
Публикации: 25 / 0
Благодаря! За регистрацията на СОЛ в НАП някъде май прочетох, че се прави в 7 дневен срок, но така и не ми стана ясно от коя дата: от датата на регистрация ли, от датата на започване на дейността ли / в смисъл, от както започва да има касов оборот фирмата/ или от някаква друга дата. Фирмата е регистрирана на 17.09.2013 г, започва да има касов оборот на 22.11.2013 г, регисрирана е по ДДС на 28.11.2013г. Може би съм изпуснала срока. Ако някой знае нека помогне.
#3 | 19.12.2013, 11:20
Публикации: 629 / 129
Модератор
Дейността на собственика не стартира от датата на първо парично постъпление, а от най - ранната дата на реално осъществяване на дейност от него - сключване на договори, покупки, продажби и т.н.
#4 | 19.12.2013, 11:24
Публикации: 25 / 0
Приемам забележката! Все пак явно съм изпуснала срока. Самото регистриране може ли да стане сега и по и интернет?
#5 | 19.12.2013, 11:29
Публикации: 2976 / 397
По адрес на регистрация на лицето в НАП
#6 | 19.12.2013, 11:45
Публикации: 25 / 0
Тоест трябва да отида на място в НАП по регистрация на фирмата и няма да мога да го направя по интернет чрез електронен подпис. Ами има ли глоби затова, че съм изпуснала срока?
#7 | 19.12.2013, 12:07
Публикации: 2976 / 397
Подлежите на санкция, дали ще има глоба не мога да ви кажа.
Аз бих сложила дата на започване от 16/12 и бих отишла да обявява дейност. Но това си е мое мнение.
Хубаво е да прочетете основните неща по отношение на осигуряването, за да нямате проблеми в бъдеще
#8 | 22.12.2013, 00:05
Публикации: 25 / 0
Благодаря за съдействието. Обадих се в НАП и ми казаха, че трябва да подам декларация Ок5, но ще има санкция за ненавременното подаване. В същото време няколко колеги счетоводители ми казаха, че са имали същите случаи и от НАП са ги върнали и са им казали, че не трябва такава декларация и че нямало как системата да отбележи, че лицето иска "само здравно" да се осигурява. ТО и в самата бланка наистина няма къде да се отбележи, че иска само здравно да се осигурява. Друга колежка пък каза, че са я накарали на ръка да дописва "само здравно" и са й дали входящ номер, но пак й казали, че няма как да го въведат този текст " само здравно" в системата им, но за нейно успокоение и дали някакво входящо номерче. Да ви кажа съвсем се обърках.
#9 | 22.12.2013, 06:47
Публикации: 1884 / 384
"Дейността на собственика не стартира от датата на първо парично постъпление, а от най - ранната дата на реално осъществяване на дейност от него - сключване на договори, покупки, продажби и т.н."-колеги са ви ориентирали.
Това, че в търговския регистър е вписан като управител, съвсем не означава, че от тази дата трябва да тече този 7 дневен срок, а от започване на дейност на този управител. Преценете това и тогава подайте ОКД5.А относно какво говорят ЕЖК не помага нито за защита , нито от глоби. Подавате ОКД5 и не отбелязвате в никоя клетка за осигуряване - такъв е образецът от 2013 г. С него освен , че се отбелязва желанието на пенсионера да се осигурява социално, то и началото на неговата дейност като СОЛ.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група