За болничните

05.11.2012, 09:47 20712 19

05.11.2012, 09:47
Публикации: 38 / 0
добро утро.изкам да попитам дали болнични по една диагноза може ли да се одължи от друг лекара с друга диагноза.благодаря ви предварително
#1 | 05.11.2012, 10:48
Публикации: 173 / 13
Не може да се удължи с друга диагноза, може да се издаде като първичен.
#2 | 05.11.2012, 10:57
Публикации: 38 / 0
а като са 2 първични един след другот различни лекари работодатела поема ли пак  първите 3 дни на втория болничен
#3 | 05.11.2012, 11:02
Laleva65
а като са 2 първични един след другот различни лекари работодатела поема ли пак  първите 3 дни на втория болничен

Да
#4 | 05.11.2012, 12:47
Публикации: 3326 / 256
Да

Аз пък мисля, че независимо, че пише на болничния първичен, ако дните са без прекъсване не се дължат пак 3 дни.
#5 | 05.11.2012, 13:18
Публикации: 173 / 13
Аз пък мисля, че независимо, че пише на болничния първичен, ако дните са без прекъсване не се дължат пак 3 дни.
В този случай не се дължат нови 3 дни.
#6 | 05.11.2012, 16:29
Laleva65
Аз пък мисля, че независимо, че пише на болничния първичен, ако дните са без прекъсване не се дължат пак 3 дни.
Ако е така да, но ако има 1 ден прекъсване пак има 3 дни за работодателя,дано успее да ги вземе както трябва!  :smile1:
#7 | 05.11.2012, 16:36
Публикации: 173 / 13
Ако е така да, но ако има 1 ден прекъсване пак има 3 дни за работодателя,дано успее да ги вземе както трябва!  :smile1:
Много често в процеса на боледуването се уточнява диагнозата и трябва да се издаде без прекъсване с друго заболяване.
#8 | 05.11.2012, 16:45
Laleva65
Много често в процеса на боледуването се уточнява диагнозата и трябва да се издаде без прекъсване с друго заболяване.
Много често се пада последния ден на болничния да е петък, и издават другия болничен от понеделник и тогава се получава прекъсване,дано не се случва така!Имали сме такива случаи за това в случая пациента или носи ксерокопие на болничния или казва последния ден от болничния си!
#9 | 06.11.2012, 08:24
Публикации: 173 / 13
Наредба за мед.експертиза на работоспособността
чл.6
          (6) Неработните дни, както и ползването на друг законоустановен отпуск не прекъсват временната неработоспособност. Прекъсване на временната неработоспособност се допуска само когато лицето се е явило на работа със съгласието на органа, разрешил отпуска по болест (лекуващият лекар, ЛКК, ТЕЛК или НЕЛК). Това обстоятелство се отразява в ЛАК по реда на правилника по чл. 109 от Закона за здравето (ЗЗ).
#10 | 06.11.2012, 10:43
Laleva65
Наредба за мед.експертиза на работоспособността
чл.6
          (6) Неработните дни, както и ползването на друг законоустановен отпуск не прекъсват временната неработоспособност. Прекъсване на временната неработоспособност се допуска само когато лицето се е явило на работа със съгласието на органа, разрешил отпуска по болест (лекуващият лекар, ЛКК, ТЕЛК или НЕЛК). Това обстоятелство се отразява в ЛАК по реда на правилника по чл. 109 от Закона за здравето (ЗЗ).
Не е точно така, защото моята програма за заплати го прави с прекъсване,а не вярвам програмистите да грешат! Поразрових се и копирам нещо за да се прочете:

"Във връзка с възникнали въпроси по изчисляването и изплащането на паричните обезщетения за временна неработоспособност в случаите на чл. 21, ал. 3 от Наредбата за медицинската експертиза на работоспособността /НМЕР/, да се има предвид следното:

Съгласно чл. 21, ал. 3 от НМЕР, неработните дни и ползването на друг законоустановен отпуск не прекъсват състоянието на временна неработоспособност. Прекъсване на временната неработоспособност се приема, само когато лицето се е явило на работа със съгласието на органа, разрешил отпуска по болест.

От посочената разпоредба следва, че е налице нарушение на чл. 13, ал. 1 от НМЕР, когато са издадени два болнични листа за временна неработоспособност, по единия от които отпускът изтича непосредствено преди почивните или празничните дни или другия законоустановен отпуск, а по другия болничен лист, макар и първичен, започва непосредствено след тях, и сборът от дните в отпуск е повече от 7 дни.

По аналогичен начин не се прекъсва временната неработоспособност, продължила през останалото време /извън почивните и празничните дни или другия законоустановен отпуск/ без прекъсване за едно и също или за различни заболявания повече от 6 месеца, с оглед изискването за нейното продължаване само след контролен преглед на ТЕЛК съгласно чл. 21, ал. 2 от НМЕР.

В тези и други подобни случаи болничните листове, издадени в нарушение на компетентността на здравните органи, не следва да бъдат представени от осигурителите в ТП на НОИ, а да бъдат обжалвани от тях по реда на чл. 112 от Закона за здравето. Съгласно чл. 9, ал. 3 от Наредбата за изчисляване и изплащане на паричните обезщетения и помощи от държавното обществено осигуряване, преди представянето на болничните листове в ТП на НОИ осигурителите са длъжни да проверят дали те са издадени в съответствие с компетентността на здравните органи.

Необходимо е да се има предвид, че разпоредбата на чл. 21 от НМЕР регламентира компетентността на здравните органи за издаването на болничните листове. Тя не се отнася до определянето на временната неработоспособност като настъпила, с оглед изплащането на възнаграждение от осигурителя за първия работен ден от нея (по чл. 40, ал. 4 от КСО) или за установяването на 6-месечния период, за който се отнася осигурителният доход за изчисляване на паричните обезщетения за временна неработоспособност. Затова временната неработоспособност по последващ болничен лист, отпускът по който започва непосредствено след почивните или празничните дни или след другия законоустановен отпуск, се приема за новонастъпила, когато той е правомерно издаден като “първичен” и с друга причина или диагноза без връзка със заболяването по предходния болничен лист, отпускът по който изтича непосредствено преди почивните или празнични дни или другия законоустановен отпуск.Настоящите разяснения да бъдат сведени до знанието на длъжностните лица в осигурителите и самоосигуряващите се лица. "
#11 | 06.11.2012, 11:42
Публикации: 3326 / 256
Колеги, да сте се сблъсквали с декл. до 410 дни и чл.53, когато майката има близнаци. Знам, че трябва на една декл. да се впишат имената и на 2те деца, но мястото е прекалено малко. В самата декларация добавих още един ред за другото дете, според Вас дали ще ми я върнат?

Според декларациите на НОИ не може да се ражда повече от едно дете  :no:
#12 | 06.11.2012, 11:47
Laleva65
Колеги, да сте се сблъсквали с декл. до 410 дни и чл.53, когато майката има близнаци. Знам, че трябва на една декл. да се впишат имената и на 2те деца, но мястото е прекалено малко. В самата декларация добавих още един ред за другото дете, според Вас дали ще ми я върнат?

Според декларациите на НОИ не може да се ражда повече от едно дете  :no:
Защо чл.53?
#13 | 06.11.2012, 11:55
Публикации: 3326 / 256
Защо чл.53?

Защото след като изтече декларацията до 410 дни се подава декларация по чл.53 КСО. :)
Но мен друго ме вълнува, дали ще ми върнат декларацията като съм добавила още един ред да се впишат и за другото дете данните.
#14 | 06.11.2012, 13:20
Laleva65
Защото след като изтече декларацията до 410 дни се подава декларация по чл.53 КСО. :)
Но мен друго ме вълнува, дали ще ми върнат декларацията като съм добавила още един ред да се впишат и за другото дете данните.
Ако сте подавали декларация по чл.50 и 51 там пак би трабвало да се впишат двете деца,както сте подали първия път,предполагам и сега няма да има проблем!  :smile1:
#15 | 06.11.2012, 13:32
Публикации: 3326 / 256
Аз сега ще подавам за 410 дни, и трябва да ги напиша на една декларация, но поради липса на място копирах същия ред от т.4 за другото дете и не знам дали няма да се запънат там. :)
#16 | 06.11.2012, 13:35
Публикации: 2027 / 254
Най-добре и за по сигурно може да се обадиш на телефона за консултации на НОИ  :smile1:
#17 | 06.11.2012, 13:42
Laleva65
Няма да има проблем  :smile1:
Предполагам попълвате това,разбира се,че ще напишете и второто дете
#18 | 06.11.2012, 13:53
Публикации: 3326 / 256
Да, за същото става въпрос просто като добавих един ред и може да кажат, че им променям декларацията :)
Всичко очаквам от тях
#19 | 06.11.2012, 14:27
Laleva65
Да, за същото става въпрос просто като добавих един ред и може да кажат, че им променям декларацията :)
Всичко очаквам от тях
Не ми се вярва,няма как да скриете едното близначе!? :yes3:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група