Отпуск за обучение

19.11.2012, 14:07 4933 4

19.11.2012, 14:07
Публикации: 3 / 0
Здравейте!
Интересувам се как да постъпя в следния случай.
Преди време подадох до работодателя си заявление за продължаване на висшето си образование, но до днешна дата 19.11.2012 г. аз няма нито съгласието му, нито отказа му. Според мен това е нарушаване на чл. 414 от КТ или греша? Моля ви спешно за съвет!
Благодаря ви!
#1 | 19.11.2012, 14:39
Laleva65
   Систематичното тълкуване на текстовете от Кодекса на труда сочи, че отпуските за обучение - платени и неплатени, се ползват по правило само с разрешение на работодателя. Ако той не даде съгласие, нямате право на платен отпуск по чл.169, ал.1, както и на неплатен по чл.171, ал.1. Това потвърждава и текстът на чл.171, ал.2 от кодекса, който твърди, че когато не е дадено съгласие от работодателя, работникът или служителят, който учи в средно или във висше училище без откъсване от производството, има право на неплатен отпуск в размерите по ал.1, намалени наполовина. Посочените там срокове са: за подготовка и явяване на изпит - до 20 работни дни за учебна година; за подготовка и явяване на приемен, на зрелостен или на държавен изпит, включително и за подготовка и защита на дипломна работа или дипломен проект в средни учебни заведения - до 30 работни дни; за подготовка и явяване на държавен изпит, включително и за подготовка и защита на дипломна работа или на дипломен проект във висши учебни заведения - до 4 месеца; за подготовка и защита на дисертация от задочни докторанти или от докторанти на самостоятелна подготовка - до 4 месеца.
#2 | 19.11.2012, 18:51
Публикации: 3 / 0
ок, но той нито ми е дал съгласието си, нито несъгласието си. не трябва ли да има документ в който да пише нещо от рода на "разрешавам на... да продължи образованието си" и обратно на това "не резрешавам..." ?
#3 | 19.11.2012, 18:53
Публикации: 90 / 14
А вие имате ли доказателство ,че сте подали заявлението  ::)
#4 | 19.11.2012, 20:57
Публикации: 3 / 0
да, входящите номера, които ми издадоха от деловодството  :yes3:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група