Уверете се, че отговаряте на условията, регламентирани от ЗДДС:
Чл. 15. Тристранна операция е доставката на стоки между три регистрирани за целите на ДДС лица в три различни държави членки А, Б и В, за които са налице едновременно следните условия:
1. регистрирано лице в държава членка А (прехвърлител) извършва доставка на стока на лице, регистрирано в държава членка Б (посредник), което след това извършва доставка на тази стока на лице, регистрирано в държава членка В (придобиващ);
2. стоките се транспортират директно от А до В;
3. посредникът не е регистриран за целите на ДДС в държавите членки А и В;
4. придобиващият начислява ДДС като получател по доставката.
Ако е така - лицето прехвърлител, установено и регистрирано за целите на ДДС в държава членка 1 извършва доставка на стоки към Вашето дружество / регистрирано по ЗДДС /, явяващо се в случая посредник. От своя страна Вашето дружество доставя тези стоки на клиент, установен и регистриран в трета държава - членка 3.
Стоките се транспортират директно от 1 към 3.
В този случай се извършват две доставки на стоки от гледна точка на ДДС. Само първата от тях се третира като ВОД и съответно като ВОП. Това вътрешнообщностно придобиване не подлежи на облагане с 20% ДДС за Вашето дружество, защото е с място на изпълнение на територията на 3. По нея задължен да начисли ДДС е придобиващият - Вашият клиент по действащата в неговата държава ставка.
За да удостоверите, че осъщественото от Вас придобиване на стоки е част от тристранна операция, в която Вие сте посредник и ВОП е с място на изпълнение на територията на държава 3 е нужно да докажете, че са изпълнени условията в чл. 62 ал.5 ЗДДС:
5) Независимо от ал. 2, мястото на изпълнение на вътреобщностното придобиване е държавата членка, където стоките пристигат или завършва превозът им, когато са налице едновременно следните условия:
1. посредникът в тристранна операция придобива стоките под идентификационния си номер по чл. 94, ал. 2
2. лицето по т. 1 осъществява последваща доставка на стоките до придобиващия в тристранната операция;
3. лицето по т. 1 издаде фактура за доставката по т. 2, отговаряща на изискванията на чл. 114, в която посочи, че е посредник в тристранната операция и че данъкът по доставката се дължи от придобиващия в тристранната операция;
4. лицето по т. 1 декларира доставката по т. 2 във VНES-декларацията за съответния данъчен период.
Те се доказват с документите, посочени в чл.9 ал.2 ППЗДДС:
(2) За доказване на обстоятелствата по чл. 62, ал. 5 от закона посредникът в тристранна операция следва да разполага със следните документи:
1. фактура, издадена от прехвърлителя в тристранната операция, в която е посочен идентификационният номер по ДДС по чл. 94, ал. 2 от закона на посредника;
2. (доп. - ДВ, бр. 101 от 2006 г.) фактура по чл. 79, ал. 2, т. 1, издадена от посредника в тристранната операция, в която е посочен ДДС номерът на придобиващия в тристранната операция, издаден от държавата членка, където стоките пристигат;
3. VIES-декларация за съответния данъчен период, в която е декларирана доставката, във връзка с която е издадена фактурата по т. 2;
4. (доп. - ДВ, бр. 10 от 2011 г., в сила от 01.02.2011 г., изм. - ДВ, бр. 15 от 2012 г., в сила от 21.02.2012 г.) писмено потвърждение от придобиващия в тристранната операция, удостоверяващо, че стоките са получени, в което са посочени дата и място на получаване, вид и количество на стоката, и алтернативно вид, марка и регистрационен номер на превозното средство, с което е извършен транспортът, име на лицето, предало стоките, или в случаите на транспорт на стоки чрез куриерска услуга - номер на товарителница.
Тук вмъквам и цитираният по-горе от ЗДДС:
чл.114 (3) (Изм. - ДВ, бр. 94 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.) Когато регистрирано лице - посредник в тристранна операция, документира извършена доставка на стоки до придобиващия в тристранната операция, като основание за неначисляване на данък във фактурата се посочва "чл. 141 2006/112/ ЕО".
И още от правилника в случай, че не се снабдите с горепосочените документи до изтичане на данъчния период, следващ този, през който данъкът за ВОП по чл.62, ал.2 би станал изискуем:
чл.9 (3) В случай че посредникът в тристранната операция не се снабди с документите по ал. 2 до изтичането на данъчния период, следващ данъчния период, през който данъкът за вътреобщностното придобиване по чл. 62, ал. 2 от закона би станал изискуем, се счита, че вътреобщностно придобиване е с място на изпълнение на територията на страната, данъкът за което става изискуем от посредника.
(4) В случаите по ал. 3 данъкът става изискуем на последния ден от данъчния период, следващ данъчния период, през който данъкът за вътреобщностното придобиване по чл. 62, ал. 2 от закона би станал изискуем, и се начислява от посредника чрез издаване на протокол по чл. 117, ал. 2 от закона.
(5) (Изм. - ДВ, бр. 39 от 2008 г., в сила от 15.04.2008 г.) Протоколът по ал. 4 се издава в 15-дневен срок, считано от датата, на която данъкът по ал. 4 е станал изискуем.
Тази доставка, която осъществявате като посредник в тристранна операция не подлежи на деклариране по Интрастат. Отразете документите в правилните клетки на дневниците и справка - декларацията по ЗДДС.