Едно от задълженията на всеки работодател е да предприеме ефективни мерки за предотвратяване на дискриминация на работното място. На практика рядко съществуват писани вътрешни правила за защита от дискриминация на работното място , дори в публични институции и в големи фирми.
В рамките на проект „Равни шансове на пазара на труда – необходимост и ползи за работодателите”, финансиран от Община Добрич, екипът ни създаде два адаптивни модела на такива вътрешни правила, които Ви изпращаме. Те биха улеснили частните и публичните работодателите да създадат и утвърдят собствени вътрешни правила за защита от дискриминация.
Приемането на вътрешни правила би подпомогнало в значителна степен предотвратяването на всякакви форми на дискриминация на работното място и изпълнението на задължението на работодателя по чл.18 от Закона за защита от дискриминация за предприемането на ефективни мерки за равенство и недискриминация на ниво предприятие/организация. Ако работодателят не е предприел никакви антидискриминационни мерки на ниво предприятие, той носи имуществена и административно-наказателна отговорност за дискриминация на работното място, наред с прекия извършител. Тези правила предпазват работодателя, и неговите работници и служители, от нарушения на правото на равенство в третирането и възможностите.
Наличието на такива правила е една наложителна необходимост за фирмите и институциите, кандидатстващи за финансиране от фондовете на ЕС и по оперативните програми, за да удостоверят спазването на хоризонталните принципи при европейско финансиране.
Екипът на Сдружение „Кубера“
kubera_dobrich@abv.bg
http://antidiscriminationhelpcenter.eu/