Осигуряване на управителите-съдружници от 01.01.2013

16.05.2013, 11:04 194363 166

#60 | 16.05.2013, 11:04
Публикации: 11934 / 2174
1. " При кои случаи СОЛ внася осигуровки по МОД на икон.дейност (ако има такива)"

СОЛ не внася осигуровки на МОД . Това е задължение на съдружника -управител, с когото има сключен ДУК и получава възнаграждение за това.

2. за отдаването под наем
" Как гледат данъчните на това? "

Като на упражняване на дейност и произтичащо от това задължение за осигуряване.

#61 | 16.05.2013, 11:05
Публикации: 2027 / 254
1. Ако СОЛ полага личен труд в ЕООД-то / дава консултации във Вашия случай/ и няма ДУК или има ДУК, но в него няма вписано възнаграждение, се осигурява върху минимум 420лв. Ако СОЛ полага личен тръд / дава консултации/ и има ДУК в псисано възнаграждение, то ще трябва да се осигурява на 2 основания- само СОЛ на 420лв, защото полага личен труд и дава консултации и по ДУК на МОД за съответната икономическа дейност/ или върху възхаграждението ако е по-голямо от МОД/ . Има и трети вариянт - собственика на фирмата се осигурява само по ДУК като управител , а дейността на фирмата се извътршва от работници
.
2. За втория въпрос - договорът за наем ,който уптавителят е подписал се счита за упражняване на дейност, реализира се приход. Според мен е редно да подадете ОкД 5.
#62 | 16.05.2013, 11:21
Публикации: 251 / 8
Много Ви благодаря за отговорите!
#63 | 16.05.2013, 11:51
Публикации: 31 / 2

2. за отдаването под наем
" Как гледат данъчните на това? "

Като на упражняване на дейност и произтичащо от това задължение за осигуряване.


За целия период на действие на договора за наем ли?
Къде въпросът е намерил нормативно решение?

На мен също ми се струва абсурдно да се сключи един договор за наем за 10 години и на това основание лицето да се осигурява през целите 10 години, въпреки, че след подписването на договора няма никаква дейност. Струва ми се, че ако се приеме едно такова разбиране, много хора, които търсят основание за осигуряване, но нямат такова, биха могли да прехвърлят някаква вещ на името на някакво дружество, специално учредено за целта от тях, да сключат някакъв договор за наем на тази вещ и да се осигуряват, да се осигуряват и чак да се пенсионират заради натрупан осигурителен стаж
#64 | 16.05.2013, 13:16
Публикации: 251 / 8
Да, така е.

А трябва ли да подам окд-5 при положение, че лицето е осигурено на максималния осигурителен доход на друго основание? На практика няма да му внасям нищо.
#65 | 16.05.2013, 13:49
Публикации: 11934 / 2174
За целия период на действие на договора за наем ли?
Къде въпросът е намерил нормативно решение?

На мен също ми се струва абсурдно да се сключи един договор за наем за 10 години и на това основание лицето да се осигурява през целите 10 години, въпреки, че след подписването на договора няма никаква дейност. Струва ми се, че ако се приеме едно такова разбиране, много хора, които търсят основание за осигуряване, но нямат такова, биха могли да прехвърлят някаква вещ на името на някакво дружество, специално учредено за целта от тях, да сключат някакъв договор за наем на тази вещ и да се осигуряват, да се осигуряват и чак да се пенсионират заради натрупан осигурителен стаж

Бихте ли ни посочили нормативно основание за това, че отдаването под наем на имущество примерно от ЕТ, Е / ООД не е извършване на дейност от страна на фирмата и не изисква осигуряване от собственика и или назначено по ДУ лице ?
#66 | 16.05.2013, 13:51
Публикации: 11934 / 2174
Да, така е.

А трябва ли да подам окд-5 при положение, че лицето е осигурено на максималния осигурителен доход на друго основание? На практика няма да му внасям нищо.

Да, ОкД5 следва да се подаде като се посочи дата за начало на дейността без да се указват данни за вида на осигуряване .
#67 | 16.05.2013, 14:03
Публикации: 2027 / 254
Бихте ли ни посочили нормативно основание за това, че отдаването под наем на имущество примерно от ЕТ, Е / ООД не е извършване на дейност от страна на фирмата и не изисква осигуряване от собственика и или назначено по ДУ лице ?

 :thumbup:
#68 | 16.05.2013, 15:18
Публикации: 31 / 2
Бихте ли ни посочили нормативно основание за това, че отдаването под наем на имущество примерно от ЕТ, Е / ООД не е извършване на дейност от страна на фирмата и не изисква осигуряване от собственика.... ?

Естествено че не мога да посоча такова нормативно основание. Отдаването под наем на имущество само по себе си не е основание за осигуряване. Защото иначе щеше да е записано някъде в КСО в член 4.
Тук обаче става дума за друго - имаме ли наличие на трудова дейност на собственик на ЕООД, което притежава имот и този имот е отдаден под наем. И какъв е периодът на тази трудова дейност - непрекъснато по време на договора или в определени моменти - да речем при сключването му, при извършване на някакви ремонти за сметка на собственика. Аз съм за второто. Приемам, че може да има и друга теза - вашата, но във всички случаи тя трябва да се обоснове от наличието на трудова дейност.

Надявам се, че не смятате да задължите да се осигуряват собственици на дружества, които имат фирмен влог и никаква друга дейност освен получаването на лихви от този депозит.
#69 | 16.05.2013, 15:34
Публикации: 11934 / 2174
КСО
..........
чл.4
........
3) (Обявена за противоконституционна по отношение на работещите пенсионери, включени в кръга на задължително осигурените лица по този законов текст - РКС, ДВ, бр. 55 от 2000 г.) Задължително осигурени за инвалидност поради общо заболяване за старост и за смърт са:
1. лицата, регистрирани като упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност;
2. (доп., ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.)
лицата, упражняващи трудова дейност като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества и физическите лица - членове на неперсонифицирани дружества;


ЗДДФЛ
............
ДР
...........
26. "Трудови правоотношения" са:
и) (нова, ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) правоотношенията, независимо от основанието за възникването им, със съдружници и член-кооператори, както и с акционери, притежаващи повече от 5 на сто от капитала на акционерното дружество, за полагане на личен труд в дружествата и кооперациите, в които те са съдружници, член-кооператори или акционери;


Отдаването под наем и извършване на дейност от фирмата / има си и НКИД за това / и в частност упражняване на такава от нейния собственик - бил той ЕТ или собственик или съдружник в Е / ООД.
#70 | 16.05.2013, 15:44
Публикации: 31 / 2
Не разбирам цитирането на буква "и" от ЗДДФЛ с каква цел е направено.
Извършва ли трудова дейност собственикът на ЕООД, отдало фирмен имот под наем, докато не прави нищо. Това е въпросът.
Да, дружеството има дейност, но тя не е свързана с трудова дейност на собственикът и. А трудовата дейност на собственикът е основание за осигуряването му.

Ако аз в качеството си на едноличен собственик - управител сключа договор за наем на фирмен имот на 01.05.2013 (считано от 01.05.2013) и срокът на този договор е до 01.05.2014, мога да подам окд 5 за начало на трудова дейност от 01.05.2013 и да прекъсна с ново окд 5 трудова дейност от 02.05.2013. Как вие ще ми докажете, че от 02.05.2013 до 01.05.2014 съм извършил трудова дейност?

И ако ви  покажа доказателства, че съм бил на околосветско пътешествие, мислите ли, че съдът ще реши във ваша полза желанието ви да приберете от мен едни осигуровки само заради факта, че по фирмената банкова сметка ежемесечно е постъпвала договорената наемна сума?
#71 | 16.05.2013, 15:47
Публикации: 11934 / 2174
" Извършва ли трудова дейност собственикът на ЕООД, отдало фирмен имот под наем, докато не прави нищо. Това е въпросът."


Да ,извършва именно трудова дейност . И именно това е регламентирано в ДР на ЗДДФЛ . Упражняването на личен труд по повод администрирането на фирмената дейност не е нищоправене.
#72 | 16.05.2013, 15:50
Публикации: 11934 / 2174
" И ако ви  покажа доказателства, че съм бил на околосветско пътешествие..........."

Може би в този случай, ако сте на околосветско пътешествие ще сте се погрижили да имате управител по време на Вашето отсъствие ? :smile1:

Задълженията на наемодателя ЕООД едва ли се изразяват само в прибирането на наема.
#73 | 16.05.2013, 15:54
Публикации: 11934 / 2174
" Как вие ще ми докажете, че от 02.05.2013 до 01.05.2014 съм извършил трудова дейност? "

Аз не възнамерявам нищо да Ви доказвам - доказателство за това биха били издаваните фактури за наем, СИС евентуално, разходи за ел.енергия и вода и префактурирането им на наемателя и прочие такива.

#74 | 16.05.2013, 15:55
Публикации: 31 / 2
ЗДДФЛ има отношение към казуса, само ако самоосигуряващото се лице има доход за положения личен труд. Ако то прецени, че след като не полага личен труд, няма право и на възнаграждение за него, цитирането на ЗДДФЛ е напълно неудачно.

Заминавайки на околосветско пътешествие не съм се погрижил за вписване на нов управител, нито на прокурист. Нарушавам ли някоя нормативна разпоредба?

Та така да се върнем на основния въпрос. В какво се изразява административната ми дейност в периода 02.05.2013 - 30.04.2014?
#75 | 16.05.2013, 16:03
Публикации: 11934 / 2174
" ЗДДФЛ има отношение към казуса, само ако самоосигуряващото се лице има доход за положения личен труд."

Не само - в ДР на ЗДДФЛ се дава и определение на това какво е трудова дейност. С или без възнаграждение полагането на личен труд е извършване на трудова дейност.

Вие сам/а си отговорете имате или не основание да смятате, че полагате личен труд в различните, посочени периоди на посочения от Вас пример. Иначе звучи супер- отдаваме под наем един имот - няма осигуровки , няма нищо, прибираме парите, подаваме декларация, плащаме си данъка и НОИ нищо не търси от нас. Ако това е така - моля, убедете ни, защото кой не би искал да спести от осигуровки...........
#76 | 16.05.2013, 16:06
Публикации: 31 / 2
 в ДР на ЗДДФЛ се дава и определение на това какво е трудова дейност. С или без възнаграждение полагането на личен труд е извършване на трудова дейност.


Умолявам за точен цитат на това определение. Толкова отдавна го търся!
Прочета ли определение на трудова дейност (независимо дали в ЗДДФЛ или някъде другаде), ще си реша голям проблем.

#77 | 16.05.2013, 16:22
Публикации: 31 / 2
Питам, защото имам следния казус. Аз съм собственик на ЕООД, което известно време упражняваше търговска дейност, аз полагах личен труд във връзка с тази дейност и се самоосигурявах. Междувременно ЕООД-то ми стана съдружник в едно ООД.
Спрях всяка дейност в ЕООД-то. Работя по трудов договор в ООД-то, в което ЕООДто ми е съдружник. Редовно ЕООД-то по решение на общото събрание на съдружниците на ООД-то получава дивиденти. След като спрях основната дейност, заради която беше регистрирано ЕООД-то ми, прекратих самоосигуряването си. Останах само с доходите от трудовия договор в ООД-то и съответното осигуряване по него. Дивидентите на ЕООД-то се трупат във фирмената сметка (на ЕООД-то) и банката начислява някаква лихва.
Правилно ли постъпвам като не се самоосигурявам?
#78 | 16.05.2013, 20:12
Публикации: 6403 / 1129
Ако Вие сте съдружник в ООД-то, трябва да се самоосигурявате.
#79 | 16.05.2013, 20:36
Публикации: 31 / 2
Ако Вие сте съдружник в ООД-то, трябва да се самоосигурявате.

Трудовата дейност, която извършвам в ООД-то, я извършвам на базата на сключен с ООД-то трудов договор. Така че дори и да бях съдружник, не намирам основание да се самоосигурявам за дейността си в ООД-то - там съм лице, осигурено по чл. 4, ал. 1, т. 1. Но в ООД не съм аз съдружник, а ЕООД-то, на което съм собственик.
Следва ли да се осигурявам заради това, че ЕООД-то ми отчита приходи (от дивиденти и банкови лихви). Или, запитано по друг начин, наличието на приходи от финансова или инвестиционна дейност на дружеството доказват ли по безпорен начин трудова дейност на неговия собственик.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група