МАЙЧИНСТВО

02.01.2013, 09:31 14660 15

02.01.2013, 09:31
Публикации: 41 / 0
Дирекция "ВИМ" - Плевен
Служителка е в отпуск за отглеждане на дете до 2-годишна възраст.След изтичане на отпуск по чл. 164, ал. 1 от КТ, служителката ще се върне на работа, но има и платен годишен отпуск, който тя желае да използва. Преди да използва отпуската си, трябва ли да има поне една работна седмица.
#1 | 02.01.2013, 09:52
Публикации: 3326 / 256
Не е необходимо да има изработени дни.
#2 | 03.01.2013, 10:33
Публикации: 3145 / 253
Ако ще й повишавате заплатата, може би е по-добре да отработи 10 дни и тогава да излезне в платен отпуск.
#3 | 03.01.2013, 10:38
Публикации: 2980 / 397
Ако се върне на работа дори за 1 ден, не е ли достатъчно, защото се прилага чл. 21, ал. 2 НСОРЗ?
#4 | 03.01.2013, 10:47
Публикации: 3145 / 253
Аз не бих ползвала този член, а едва ли ще го ползва и някой работодател. По време на отпуск да увеличи заплатата.
#5 | 03.01.2013, 10:50
Публикации: 3145 / 253
Работя в държавна институция. През м. януари 2008 г. съм ползвала 10 дни платен отпуск. От 1 януари 2008 г. ми е увеличена заплатата.Моля, дайте ми тълкование на чл. 21, ал. 2 от НСОРЗ, тъй като отпуската ми е изчислена на база възнаграждението ми за м.декември 2007, но не ми е дадена добавка, изчислена с процента на увеличение.
18-04-2008
Eмил Мирославов - Директор Дирекция "Трудово право и обществено осигуряване" Отговор





Уважаема г-жо Ламбева,
Ако става въпрос за служебно правоотношение, се обърнете към Министерство на държавната администрация и административната реформа. Принципът за изчисляване на възнаграждението за платен годишен отпуск е установен в разпоредбата на чл. 177 от Кодекса на труда. Съгласно този текст, базата за изчисляване на възнаграждението за платен годишен отпуск е последният календарен месец, предхождащ започването на ползването на платения годишен отпуск, като е поставено и изискване през този месец да са отработени не по-малко от 10 работни дни. Съгласно чл. 21, ал. 2 от НСОРЗ, когато по силата на нормативен акт на Министерския съвет, колективен трудов договор или вътрешен акт на работодателя от определена дата са увеличени работните заплати, но работникът или служителят към тази дата или след нея е бил в платен отпуск, поради което увеличението не се е отразило в базата, от която се изчислява възнаграждението за платен отпуск по реда на чл. 177 от Кодекса на труда, към възнаграждението за отпуска се заплаща добавка, изчислена с процента на увеличение на новото и предишното брутно трудово възнаграждение, определени по трудовото правоотношение. В посочения в запитването случай разпоредбата на чл. 21, ал. 2 от наредбата ще се приложи, ако към или след датата, на която работничката или служителката е започнала ползването на разрешения платен годишен отпуск, по съответния ред и начин, са увеличени работните заплати. МЦВ/
#6 | 03.01.2013, 10:55
Публикации: 3145 / 253
"В практиката многократно е поставян въпросът дали следва да се преизчислява възнаграждението за платения годишен отпуск при промяна на основната заплата по време на ползването на отпуска. Основателно се възприема становището, че това не следва да се извършва, тъй като за възнаграждението по време на отпуск има значение трудовото възнаграждение от предходния месец. Друга е хипотезата, когато увеличението на работната заплата е за минало време и се отнася и до месеца, върху трудовото възнаграждение за който е определено възнаграждението за отпуска.. В този случай трябва да се извърши преизчисляване на това възнаграждение. (§2 ДПЗР НДДТВ до 30.06.2007 г., а след тази дата - чл. 21 НСОРЗ)"

буквален препис от Коментар на КТ (девето издание - стр. 566 - последен абзац на тълкуването на чл . 177 КТ ) Мръчков
#7 | 03.01.2013, 11:03
Публикации: 3145 / 253
ПИСМО ИЗХ. № 92-666 ОТ 29.09.2008 Г. НА МТСП ОТНОСНО: РАБОТОДАТЕЛЯТ ЗАПЛАЩА ДОБАВКА КЪМ ВЪЗНАГРАЖДЕНИЕТО ЗА ОТПУСКА, КОГАТО РАБОТНИКЪТ ИЛИ СЛУЖИТЕЛЯТ КЪМ ИЛИ СЛЕД ДАТАТА, ОТ КОЯТО СА УВЕЛИЧЕНИ ЗАПЛАТИТЕ, ПОЛЗВА ПЛАТЕН ГОДИШЕН ОТПУСК

МИНИСТЕРСТВО НА ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА

Съгласно чл. 177 от КТ за времето на платения годишен отпуск работодателят заплаща на работника или служителя възнаграждение, което се изчислява от полученото среднодневно брутно трудово възнаграждение за последния календарен месец, предхождащ ползването на отпуска, през който работникът или служителят е отработил най-малко 10 работни дни.

Разпоредбата на чл. 21, ал. 2 от Наредбата за структурата и организацията на работната заплата (НСОРЗ) се прилага, когато работникът или служителят към или след датата, от която са увеличени заплатите, ползва платен годишен отпуск. Посочената разпоредба предвижда, че когато по силата на нормативен акт на Министерския съвет, колективен трудов договор или вътрешен акт на работодателя, от определена дата са увеличени работните заплати, но работникът или служителят към тази дата или след нея е бил в платен отпуск, поради което увеличението не се е отразило в базата, от която се изчислява възнаграждението за платен отпуск по реда на чл. 177 от Кодекса на труда, към възнаграждението за отпуска се заплаща добавка, изчислена с процента на увеличение на новото и предишното брутно трудово възнаграждение, определени по трудовото правоотношение.

Смисълът на цитираната разпоредба е да "компенсира" работниците и служителите, които поради факта на ползване на платен годишен отпуск не получават увеличената си работна заплата, която биха получили ако не ползваха отпуск. С оглед на това, когато базата за изчисляване на възнаграждението за времето на платен годишен отпуск е месец, предхождащ ползването на отпуска, а работните заплати са увеличени в месец, който не е база за изчисляване и през който се ползва платен годишен отпуск, то се заплаща добавка.

#8 | 03.01.2013, 11:06
Публикации: 2980 / 397
Аз имах предвид, ако лицето се върне на работа за 1 работен ден, в който му се актуализира заплатата.
#9 | 03.01.2013, 11:07
Публикации: 3145 / 253
А чл.177 от КТ!?!? Наредба не може да променя закон.
#10 | 03.01.2013, 11:13
Публикации: 2980 / 397
Наредбата не променя закон, но казва, че работникът не може да бъде ощетен поради това, че ползва отпуск в същия месец, когато му е увеличено възнаграждението. Дали лицето е било 2 години в отпуск по майчинството преди това или си е работило чинно, според мен е ирелевантно.

И пак да отбележа, не става дума за промяна по време на отпуска, а да отработен 1 работен ден с нова РЗ.
#11 | 03.01.2013, 11:19
Публикации: 3145 / 253
Прочетохте ли писмото на МТСП? Какво се казва в него? Всеки както иска да тълкува, аз не бих дала по-високата заплата.
Искам да Ви попитам. Ако към датата преди да излезне в платен отпуск заплатата на лицето бъде намалена, тогава как ще му платите отпуската?
#12 | 03.01.2013, 11:24
Публикации: 2980 / 397
Аз чета това
когато базата за изчисляване на възнаграждението за времето на платен годишен отпуск е месец, предхождащ ползването на отпуска, а работните заплати са увеличени в месец, който не е база за изчисляване и през който се ползва платен годишен отпуск, то се заплаща добавка.
и мисля, че е достатъчно ясно казано.
Ако ви разбирам правилно, вие няма да приложите чл. 21 в случай, че лицето е било в отпуск по майчинство, на 15.12 е отработило един ден с увеличена заплата и на 16.12 е излязло в платен годишен отпуск?
В чл. 21 не става дума за компенсиране на работодателя, а за компенсиране на работника.
Абсолютно сте права, че всеки избира как да тълкува нещата, не изпадам в спор, просто обсъждаме мнения. Не се опитвам да се докажа като права, напротив, тези неща са ми интересни, затова ги обсъждам.
#13 | 03.01.2013, 11:29
Публикации: 3145 / 253
Защо не прочетохте това: "В практиката многократно е поставян въпросът дали следва да се преизчислява възнаграждението за платения годишен отпуск при промяна на основната заплата по време на ползването на отпуска. Основателно се възприема становището, че това не следва да се извършва, тъй като за възнаграждението по време на отпуск има значение трудовото възнаграждение от предходния месец. Друга е хипотезата, когато увеличението на работната заплата е за минало време и се отнася и до месеца, върху трудовото възнаграждение за който е определено възнаграждението за отпуска.. В този случай трябва да се извърши преизчисляване на това възнаграждение. (§2 ДПЗР НДДТВ до 30.06.2007 г., а след тази дата - чл. 21 НСОРЗ)"

буквален препис от Коментар на КТ (девето издание - стр. 566 - последен абзац на тълкуването на чл . 177 КТ ) Мръчков

И в спора се ражда истината :)

А на моят въпрос е ми отговорите ли? :)
#14 | 03.01.2013, 11:48
Публикации: 2980 / 397
Ааа, отговорих :)
В чл. 21 не става дума за компенсиране на работодателя, а за компенсиране на работника.  :laugh:
Вкъщи си имам едни запазени неща по въпроса, обаче сега нямам достъп до тях.

И аз мен нещата би трябвало да останат на ниво КТ и чл. 177, особено като КТ казва, че обезщетението за неизползван ПГО се изчислява като обезщетението за ползван ПГО, а пък Наредбата ти казва друго, ама това е то бг умните глави :)
#15 | 03.01.2013, 11:53
Публикации: 3145 / 253
А сефте  :blink: едното да противоречи на другото  ;D Действаме, кой както си знае и толкоз  :ok:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група