Прекратяване-връчване по време на болничен

11.01.2013, 13:55 14710 10

11.01.2013, 13:55
Публикации: 6 / 0
Здравейте!
Най-вероятно назад е коментирано и МЕ ИЗВИНЕТЕ, че ще се наложи да ми отговорите с нещо, добре известно, но може пък и на други да е полезно точно в този момент.
Имам случай на договор, сключен на основание чл. 68, ал.1, т.2. В договора пише - за 720 уч. часа за учебната 2012/2013г. и има срок до 30.06.2013г. часовете да бъдат взети. Сега стана ясно, че служителката е бременна. На тази дата, 30.06.2013г. ще е в 45-дневния болничен преди термина. ... а мислела и до тази дата да излиза в болнични...
Казах й, че няма закрила от КТ при срочен договор и ще бъде уволнена най-късно с изтичане срока на договора.
Шефката много я е страх, служителката да не заведе дело за прекратяването по време на този болничен, затова ми се иска документално всичко да е ... непоклатимо.
Ще кажете, има време до 30.06.2013-та, тая какво се е затръшкала  :blink:
Но ми се иска да бъда подготвена.
Как да връча заповедта при положение, че е в болничен?
Може ли по пощата с обратна разписка? С куриер за по-сигурно?
Да подавам ли прекратяването на договора в НАП на основание чл. 325, ал.1,т.4 дори и да не е подписана заповедта за прекратяване от служителя, че му е връчена?!
Ще се радвам да споделите опит и нормативи, на които да "легна".
Благодаря предварително :bow:
#1 | 11.01.2013, 13:59
Публикации: 3145 / 253
1. При такъв договор на основание т.2 няма срок, а се описва подробно за определената работа за която се назначава лицето. Как и защо Вие сте написали срок не мога да разбера. Това е противозаконно!
2. Ако бъде уволнено лицето по време на болничните за бременност и раждане, то ще има право да получава обезщетението си до изтичането на 410-те дни
#2 | 11.01.2013, 14:18
Публикации: 6689 / 664
Тя до датата на първия болничен ще извърши ли определената работа - 720 уч.часа?
#3 | 11.01.2013, 14:21
Публикации: 3145 / 253
Едва ли :) след като чета това : На тази дата, 30.06.2013г. ще е в 45-дневния болничен преди термина. ...    а и това...... а мислела и до тази дата да излиза в болнични...
#4 | 14.01.2013, 10:17
Публикации: 6 / 0
Разбирам.
Няма да е взела 720-те си часа до излизането в болничен и няма да й прекратяваме договора.... :no:
А хипотетично, ако си ги е взела?
Колкото до упоменаването на срок (в точка. "Други условия по договора"), при сключване на договори по чл. 68, ал.1, т.2. заварих тук тази практика. Договори, които се сключват за учебната година, за определен хорариум часове, им се вписва до коя дата се очаква да си направят разпределението за вземане на часовете. Струва/-ше ми се логично  :hmmm:
#5 | 14.01.2013, 10:26
Публикации: 3145 / 253
Защо ги назначавате по т.2, а не по т.1?


А хипотетично, ако си ги е взела?

Ако си ги е взела правите протокол, с който й приемате работата, за която е назначена и я освобождавате.

Сега вече ще знаете, че при назначаване по т.2 няма срок. Защото лицето се назначава ДО завършване на определена работа и в ТД трябва да опишете подробно за каква работа се назначава
#6 | 14.01.2013, 11:04
Публикации: 6 / 0
Благодаря ти, Таня!  :bow:
Ти си безценен източник на правила и нормативи!  :give_rose:
А иначе, на въпроса :
Не са по т.1, защото понякога с хорариума си влизат и в юли, примерно до 7-ми, или нещо такова . Или пък, си взимат часовете още средата на юни ...
Искам от този казус, да науча и още нещо по принцип!
Каква е процедурата при връчаване на заповед за освобождаване на лице, което е в болничен?
При хипотеза "срочен договор". Ако е по т.1, изтича срока на договора, пускаме заповед, но лицето е в болничен, как му я връчвам и подавам ли в НАП прекратяването дори и да нямам подпис на лицето върху заповедта?! :hmmm:
А при ситуацията чл.68,ал.1,т.2, правим протокол...
 ... всъщност, при нас практиката е била при вземане на норматива часове (това може да е и преди края на юни, независимо, че в договора е написана тази дата)- ресорният пом.-директор входира докладна, в която казва тези и тези са си приключили часовете. И на база на тази докладна, пускам заповеди за прекратяване. Тази "докладна" ляга на попълнен от преподавателите взет материал в т.нар материална книга ... дали е достатъчно като аналог на този "протокол", за който говориш? :hmmm:
Та, пак, при т.2, приключено е с часовете, пускам заповед за прекратяване, а лицето е в болничен. Как процедирам?
Благодаря ви предварително за отзивчивостта!!!
#7 | 14.01.2013, 11:09
Публикации: 3145 / 253
Когато лицето е в болнични и е на срочен ТД, то не се ползва от закрилата на чл.333 от КТ. Изготвяте заповедта за освобождаване и я изпращате по пощата с обратна разписка, ако откаже да дойде да си я получи и подпише. Подписа на лицето върху заповедта за освобождаване удостоверява само, че му е връчена. Същото е и подписа му върху обратна разписка за получаването й по пощата. Като на обратната разписка запишете както изпращате. След като получите обратно разписката я прикрепяте към заповедта за освобождаване.
#8 | 14.01.2013, 13:21
Публикации: 6 / 0
Благодаря много!
Имах подозрения, че е така, но не съм минала през подобен казус и затова исках някой да ми обясни процедурата.
Хубав ден ти желая, Таня!
Бъди здрава!
Ще се радвам и при други мои "терзания" да си насреща
 :bow:
#9 | 26.03.2015, 11:10
Публикации: 2 / 0
Здравейте!
Предстои закриване на фирмата съгласно чл. 328, ал.1, т. от КТ и във връзка с това моля за консултация по следните въпроси:
1.Имаме служителки в отпуск по майчинство до 2 г. и бременност и раждане - знам, че нямат закрила, но връчва ли се предизвестие?
Ако да- то спира ли изплащането на обезщетението от НОИ и какви документи трябва да се представят в НОИ.
Изплаща ли се обезщетение по чл. 222 от КТ.
2. Имаме служителка бременна и е в болнични - няма закрила. Връчва ли се предизвестие по време на болничните й?
Ако да- то спира ли изплащането на обезщетението от НОИ и какви документи трябва да се представят в НОИ.
Изплаща ли се обезщетение по чл. 222 от КТ.

Благодаря предварително!

Здравейте!
Най-вероятно назад е коментирано и МЕ ИЗВИНЕТЕ, че ще се наложи да ми отговорите с нещо, добре известно, но може пък и на други да е полезно точно в този момент.
Имам случай на договор, сключен на основание чл. 68, ал.1, т.2. В договора пише - за 720 уч. часа за учебната 2012/2013г. и има срок до 30.06.2013г. часовете да бъдат взети. Сега стана ясно, че служителката е бременна. На тази дата, 30.06.2013г. ще е в 45-дневния болничен преди термина. ... а мислела и до тази дата да излиза в болнични...
Казах й, че няма закрила от КТ при срочен договор и ще бъде уволнена най-късно с изтичане срока на договора.
Шефката много я е страх, служителката да не заведе дело за прекратяването по време на този болничен, затова ми се иска документално всичко да е ... непоклатимо.
Ще кажете, има време до 30.06.2013-та, тая какво се е затръшкала  :blink:
Но ми се иска да бъда подготвена.
Как да връча заповедта при положение, че е в болничен?
Може ли по пощата с обратна разписка? С куриер за по-сигурно?
Да подавам ли прекратяването на договора в НАП на основание чл. 325, ал.1,т.4 дори и да не е подписана заповедта за прекратяване от служителя, че му е връчена?!
Ще се радвам да споделите опит и нормативи, на които да "легна".
Благодаря предварително :bow:
#10 | 26.03.2015, 11:14
Публикации: 3326 / 256
Не сте писали по коя точка от чл.328 и как така да нямат закрила?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група