Въпрос за фактура

12.01.2013, 15:45 11004 15

12.01.2013, 15:45
Публикации: 261 / 3
Здравейте , трябва да издам фактура към чуждестранен контрагент , в инвойса данните са на английски езин , сега въпроса ми е в българската фактура,която е основния документ по нашия закон , името  и адреса на чуждестранния контрагент на български език ли трябва да е или може да е името му на латиница както си е и адреса също на латиница  ?
#1 | 12.01.2013, 16:10
Публикации: 6372 / 1082
Не може.
Всички данни във фактурата се попълват на български език с арабски цифри.
Чл. 3. (1) (Изм. - ДВ, бр. 91 от 2002 г.) Първичните счетоводни документи в предприятията се съставят на български език с арабски цифри и в левове. Те могат да се съставят и на съответния чужд език в чуждестранна валута в случаите на сделки, уговорени в чуждестранна валута с чуждестранни контрагенти.
(2) Счетоводните документи, които постъпват в предприятието на чужд език, се придружават с превод на български език на съдържанието на отразените в тях стопански операции.
                                                                                                   от ЗС
#2 | 12.01.2013, 17:22
Публикации: 958 / 102
Малко уточнение:
(2) (Изм. - ДВ, бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) Счетоводните документи, които постъпват в предприятията на чужд език, се придружават с превод на български език на съдържанието на отразените в тях стопански операции, с изключение на документите, които са данъчни документи по смисъла на чл. 112, ал. 1, т. 1 и 2 от Закона за данък върху добавената стойност.
#3 | 12.01.2013, 17:27
Публикации: 261 / 3
Не може.
Всички данни във фактурата се попълват на български език с арабски цифри.
Чл. 3. (1) (Изм. - ДВ, бр. 91 от 2002 г.) Първичните счетоводни документи в предприятията се съставят на български език с арабски цифри и в левове. Те могат да се съставят и на съответния чужд език в чуждестранна валута в случаите на сделки, уговорени в чуждестранна валута с чуждестранни контрагенти.
(2) Счетоводните документи, които постъпват в предприятието на чужд език, се придружават с превод на български език на съдържанието на отразените в тях стопански операции.
                                                                                                   от ЗС
:bow: ок, значи ще се ги пиша на български, дано да нямам грешки, нали важното е данъчния номер и номера по ДДС да са верни  :smile1:
#4 | 13.01.2013, 10:55
Публикации: 425 / 4
Привет аз също ще издавам инвойс и искам да Ви попитам копие от инвойса който ще пращам на контрагента трябва ли да имаме при нас или за нас си остава българската фактура?
#5 | 13.01.2013, 16:27
Публикации: 6372 / 1082
За нас е от значение българската фактура. Инвойсът е превод за удобство на чуждестранните контрагенти  и институции, но аз винаги си оставям копие, за да знам какво сме изпратили.
#6 | 14.01.2013, 10:34
Публикации: 261 / 3
Забравих да попитам когато издавам БГ фактурата към чуждестранния контрагент на място на сделката какво да пиша , града по седалището на фирмата ли? :blush:
#7 | 14.01.2013, 11:21
Публикации: 6372 / 1082
Или мястото, където се извършва сделката, или нищо, защото по чл. 114 от ЗДДС мястото на сделката не  е задължителен реквизит.
Аз никога не го пиша  :smile1:
#8 | 14.01.2013, 11:41
Публикации: 261 / 3
Или мястото, където се извършва сделката, или нищо, защото по чл. 114 от ЗДДС мястото на сделката не  е задължителен реквизит.
Аз никога не го пиша  :smile1:

Страшна сте irenabliri  много благодаря за помоща,която ми оказвате  :bow:
#9 | 25.06.2020, 20:22
Публикации: 2 / 0
Здравейте, смятате ли че е възможен следният случай на издаване на фактура - един документ едновременно на два езика, срещу основните реквизити на англииски да ги пише и на български ... например Invoice/Фактура ; VAT/ДДС ; Total/Обща сума и т.н.
Благодаря предварително за отговора!
#10 | 25.06.2020, 20:27
Публикации: 352 / 18
Що не?*
И е съставен на български език и има и превод, ако не е съставен на български език.

*от "Синьо лято" ли беше?
#11 | 25.06.2020, 22:15
Публикации: 552 / 64
Здравейте, смятате ли че е възможен следният случай на издаване на фактура - един документ едновременно на два езика, срещу основните реквизити на англииски да ги пише и на български ... например Invoice/Фактура ; VAT/ДДС ; Total/Обща сума и т.н.
Благодаря предварително за отговора!

Да  . Имам в една фирма двама конграгенти, чиито фактури са точно по този модел.
#12 | 26.06.2020, 10:47
Публикации: 2 / 0
Благодаря отново за отговорите @gergenetsite и @колибри
#13 | 26.06.2020, 11:18
Публикации: 44 / 2
Да, възможно е, зависи от програмата за фактуриране.
#14 | 05.08.2022, 16:12
Публикации: 11 / 1
Здравейте,

а позволено ли е във варианта на фактурата на български език, в имената на артикулите и/или услугите да се съдържат (частично) наименования на латиница?
#15 | 05.08.2022, 16:32
Публикации: 8166 / 1275
Не виждам нищо незаконно във фактура:
Телевизор LG 1 бр. .... лв
Пералня Indesit 1 бр..... лв и т.н.
Но фактура "copy на документи" не е съвсем О.К.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 11.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група