Относно самоосигоряване

14.01.2013, 13:05 3111 1

14.01.2013, 13:05
Публикации: 1 / 0
здравейте!Приемен родител съм и до този месец бях на трудов договор. От месец февруари ще трябва да мина на граждански договор. Как трябва да постъпя относво самоусигуряването си. Имам още 7 години до пенсия.Благодаря предварително! :wave:
#1 | 14.01.2013, 19:32
Публикации: 6403 / 1130
Здравейте,
Гражданският договор не е основание за възникване на самоосигуряване.

Общественото осигуряване се извършва на основание чл. 4, ал. 3, т. 5 и т. 6 от КСО и чл. 5 и 6 от Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица, българските граждани на работа в чужбина (НООСЛБГРЧ). Осигурени сте само за инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт - т.е. осигурителните вноски се внасят във фонд „Пенсии“ на държавното обществено осигуряване.

Здравноосигурителната вноска се разпределя между работодателя или ведомството и Вас в съотношение 60:40. Общият размер на здравноосигурителната вноска през е 8%, като 4,8% са за сметка на възложителя, а 3,2% са за Ваша сметка - чл. 40, ал. 1, т. 1 от ЗЗО.

Осигурителните вноски се внасят от осигурителя и частта от вноските, която е за негова сметка не може да се удържа от Вашето възнаграждение.

От началото на 2009 г. на лицата, работещи по граждански договори, вече не се издават и заверяват осигурителни книжки. Осигурителният стаж и доход на тези лица се доказват с данните, подадени от възложителя с Декларация образец № 1 „Данни за осигуреното лице“ .

Това е, за което се сещам като първоначална информация във Вашия случай.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група