Освобождаване по чл.328 т.3 от КТ

19.01.2013, 10:34 8921 12
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

19.01.2013, 10:34
Публикации: 32 / 0
Здравейте,назначена съм на 03.05.2011г на основание- безсрочен тд. по чл 67,ал1 т1. Може ли  да бъда освободена по  чл 328 т3.Ако имам право да бъда освободена по  този  член,работодателят как трябва да постъпи за да ме освободи по чл,328 т,3 .Каква е процедурата.Благодаря Ви предварително.
#1 | 19.01.2013, 10:55
Публикации: 3167 / 247
#2 | 31.12.2014, 10:34
Публикации: 264 / 5
Здравейте и весели празници на всички! Благодаря за хубавата тема. За да съм сигурен обаче искам да попитам за всеки случай. Казусът е следния:
Работник назначен по чл. 67, ал. 1, т. 1 от КТ ще му пускам заповед с дата 05.01.2015г., считано от 06.01.2015г. на основание чл. 328, ал. 1, т. 2 от КТ. Срокът на предизвестието е 30 дни, като работодателя иска работника да не е на работа още на 06.01.2015г. В такъв случай му дължим пълно обезщетение по чл. 220, ал. 1 от КТ, както и обезщетение за неизползван отпуск нали? В смисъл можем да си го съкратим още на 06.01.2015г., като съответно му изплатим дължимите обезщетения.
Извинете за баламскя въпрос.
Весели празници на всички!
#3 | 31.12.2014, 18:24
Публикации: 791 / 162
Може. :good:
#4 | 06.01.2015, 11:05
Публикации: 16 / 0
Здравейте и ЧНГ! При мен работодателя направи съкращаване по 328ал1т3-намаляване обема на работа ,но искаше предизвестието да се отработи.Предизвестието съм оформила така:  на основание чл 326 от КТ във връзса с  чл328 ал1 т3 от Ктсрока на предизвестието е 30дни ,считано от-до и след изтичането му ще бъде прекратен даговора,същия е безсрочен.Въпросът ми е -правилно ли съм оформила предизвестието.Заповедта за освобождаване ще пусна по 328ал1т3 ,след като изтече предизвестието,за да се регистрира на борсата.Ползвала съм бланка от интернет.
#5 | 06.01.2015, 11:08
Публикации: 6111 / 545
На пръв поглед - правилно.
#6 | 06.01.2015, 11:16
Публикации: 7228 / 1079
Добре е да пуснете/връчите заповедта малко преди да изтече предизвестието, като правилно попълните датата "считано от.."
#7 | 20.02.2015, 14:43
Публикации: 232 / 4
Здравейте. За да не отварям нова тема ще задам въпросът си тук.

Наш служител е в болничен повече от 6 месеца, днес ми връчи болничен за който твърди, че ще бъде последен. Молбата му е да му прекратим договора по такъв член, че да може по - дълго да позлва обезщетение за безработица.
Тъй като е на безсрочен ТД, чл. 71 отпада. Помислих върху член 328,  но ме притеснява това, че на лицето реално няма как да му бъде връчено предизвестие по чл. 328 ал. 1 т. 3 примерно, понеже е в болничен. Дори ако излезе в неплатен отпуск пак не мога да му връча предизвестие..

Някакви идеи? :blink:
#8 | 20.02.2015, 15:31
Публикации: 232 / 4
А дали е вариант да се върне на работа за 1 ден, в който да му връчим предизвестието, след което по негова молба да излезе в неплатен отпуск до изтичане срока на предизвестиети? :blink:
#9 | 20.02.2015, 15:45
Публикации: 5550 / 369
А дали е вариант да се върне на работа за 1 ден, в който да му връчим предизвестието, след което по негова молба да излезе в неплатен отпуск до изтичане срока на предизвестиети? :blink:

Това е вариант, но може да видите дали няма да свърши работа и чл.327 ал.1 т.2
#10 | 20.02.2015, 16:20
Публикации: 232 / 4
Благодаря за съвета, но мисля че чл. 327, ал.1 т.2 няма да ми е от полза, понеже лицето е в период на временна неработоспособност и всичко му е изплатено.
#11 | 20.02.2015, 16:23
Публикации: 5550 / 369
Да, Вие сте писала по-горе, че повече от 6 месеца е в болничен.
Тогава остава варианта, с връщане на работа за 1 ден, за да връчите предизвестие
#12 | 20.02.2015, 16:24
Публикации: 232 / 4
Ще предложа на служителя и ако прецени ще го направим така. Отново благодаря :wink1:
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове