Прекратяване на ДУ и преминаване на СОЛ - съдружник в ООД

22.01.2013, 17:15 10393 13

22.01.2013, 17:15
Публикации: 9 / 0
Здравейте Колеги,

След много четене вече се обърках и ще Ви помоля за компетентен съвет и/или насока.

ФЛ е управляващ съдружник в ООД (вписан е като управител). В ТР има вписан договор за управление, в който е описано, че се дължи възнаграждение, което ще се уговори в допълнително споразумение между Управителя и ООД-то. До момента лицето се осигурява на МОД за управител. Проблемът обаче е, че фирмата не се развива по определеният план и няма възможност да плаща високите осигуровки за управител. Освен това същото лице е и регистриран ЗП като се самоосигурява и за тази си дейност. Така осигурителната тежест за него става непосилна.
Доколкото ми е известно има възможност да се премине от ДУ към СОЛ. Не ми е ясно обаче дали трябва за тази цел да се подава заявление за промяна на обстоятелствата в ТР. Дефакто той ще продължи да управлява, но няма да получава възнаграждение за тази си дейност. Може ли да се подпише един анекс кум ДУ, с който да се определи че управлението и по-точно представителството на дружеството ще се извършва безвъзмездно. Да не вземат от НАП един хубав ден да кажат "я човека е вписан, че получава възнаграждение за управител пък не се осигурява като такъв"
Друг въпрос, който ме тревожи е, че според мен ще е нужно след прекратяване на ДУ да се подаде някакво ОКд5. Но дали наистина трябва при положение, че той иска да се осигурява само като ЗП - СОЛ на 420 лв.

Въобще голяма каша ми е в главата, което сигурно си е проличало и от въпросите ми, така че ще Ви бъда благодарен ако ми помогнете.

Предварително благодаря! 
#1 | 22.01.2013, 17:23
Публикации: 3326 / 256
Може да направите анекс към ДУ. Ако е СОЛ ще трябва да се подаде Окд5. Базата на ЗП не е 420лв. а 240лв.
Има ли работници във фирмата?
#2 | 22.01.2013, 17:28
Публикации: 9 / 0
Благодаря Ви за включването!

Във фирмата има назначени служители. Доколкото ми е известно няма възможност да внася осигуровки на ниската база за ЗП ако същевременно е съдружник в търговско дружество. За ОКд5 не ми е ясно как точно да се подаде при положение, че той няма да се осигурява през булстат на фирмата а чрез този издаден му при регистрацията за ЗП. Анекса според Вас трябва ли да го обявим в ТР?

Благодаря!
#3 | 22.01.2013, 19:06
Публикации: 6403 / 1130
По отношение на преминаването от ДУ към СОЛ:
1. Тези договори не се обявяват в АВ при сключването и респективно - при прекратяването.
2. Ангажиментът Ви е да подадете съответна Д1 с последен ден в осигуряване по ДУ. С това се прекратява този вид осигуряване.

По отношение на СОЛ:
1. Като СОЛ на две различни основания може да избере едното от тях, по което да се осигурява. Във Вашия случай лицето избира да се осигурява като ЗП. Да, явявайки се едновременно съдружник в ООД, няма възможност да се осигурява на по-малко от минимума за съдружник - 420 лв.
Скрит текст :
2. Започването на самоосигуряване като СОЛ - ЗП става с подаване на ОкД5:
Скрит текст :
#4 | 22.01.2013, 19:42
Публикации: 9 / 0
Изключително съм Ви благодарен!

Чудесно е, че има хора готови да споделят знанията и практическият си опит с тези, които имат по-малко от тях.

Адвокатът е публикувал договорът за управление затова сега аз се главоблъскам с него. Ако съм ви разбрал правилно обаче ще се направи само един анекс за прекратяването му като датата на анекса ще означава и край на осигуряването по ДУ, което ще бъде отразено в Д1.
Само да уточня, че лицето вече се осигурява като ЗП. При това положение според мен (моля поправете ме ако греша) не е необходимо никакво подаване на ОКд5.
#5 | 22.01.2013, 19:54
Публикации: 6403 / 1130
Ако се осигурява на 420 лв. - не е необходимо, защото това означава, че е спазен чл. 3 от Наредбата за самоосигуряващите се лица.
#6 | 22.01.2013, 20:12
Публикации: 5 / 1
Не е точно по темата, но забелязвам че в ОкД5 са премахнали реда, в който се пишеше булстата от който ще се внасят осигурителните вноски. По цитираната в скрития текст по горе алинея от наредбата, СОЛ внася по едно основание, но ако примерно в 2 фирми си на това основание (примерно съдружник), това означава ли че може да решат че трябва и в двете да се осигуряваш...

Малко на изуст пиша, без много много да мисля в момента, но....при положение, че накараха пенсионерите да се осигуряват, сега и тая липса на това поле малко ме съмнява...

Някой замислял ли се е над това, или да е ставало дума, то все пак е прясно още..
#7 | 22.01.2013, 20:24
Публикации: 5 / 1
поразрових се малко из наредбите и долу горе си отговорих на въпросите, но много объркващ формуляр са направили тая година...
#8 | 22.01.2013, 20:25
Публикации: 6403 / 1130
Не е точно по темата, но забелязвам че в ОкД5 са премахнали реда, в който се пишеше булстата от който ще се внасят осигурителните вноски.
СОЛ се осигуряват по ЕГН, а не по БУЛСТАТ.
Не е отменено правилото СОЛ да избират едно основание за осигуряване.
Не е променен КСО в частта пенсионерите, които не са наети по трудово правоотношение, да имат право да избират дали изобщо да се осигуряват по КСО.
#9 | 22.01.2013, 20:32
Публикации: 3326 / 256
Така и не разбрах в крайна сметка в промяната на Окд5 за пенсионерите, вече и социални ли трябва да плащат?
#10 | 22.01.2013, 20:53
Публикации: 6403 / 1130
Елена-С, явно формулярът е предвиден да се подава само от пенсионери, които желаят да се осигуряват социално.
До сега повечето подаваха декларация, че не желаят и това е излишна бумащина.
А здравното си е задължително :smile1:
#11 | 22.01.2013, 20:55
Публикации: 5 / 1
Да де, казах вече, че се поразрових и си намерих отговорите :) благодаря все пак за уточняванията.

Сравнявах двата формуляра, знам че СОЛ е по ЕГН, просто нали се пишеше един вид чрез кое от всичките дружества (ако са повече) ще се осигурява. Реално има логика да са го махнали, от тая гледна точка, макар и няколко години след като въведоха вноските да са по ЕГН.

А за колежката Елена, не, нищо не се е променило, всичко си е както до сега, просто формуляра е направен леко объркващ, и ако човек който не е наясно с тия неща тръгне да го попълва, може и сам да си забие ножа, без да е длъжен.
#12 | 22.01.2013, 20:56
Публикации: 3326 / 256
И аз така си мислех, но тук се срещнаха различни мнения. Просто го улесниха и нищо не се пише вече. :flowers:
#13 | 22.01.2013, 20:59
Публикации: 3326 / 256
А за колежката Елена, не, нищо не се е променило, всичко си е както до сега, просто формуляра е направен леко объркващ, и ако човек който не е наясно с тия неща тръгне да го попълва, може и сам да си забие ножа, без да е длъжен.

 :thumbup: ...целта да се объркаш за да платиш
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група