Обезщетение по чл. 222 ал. 1

04.03.2013, 13:19 6288 10

04.03.2013, 13:19
Публикации: 150 / 0
Здравейте, имам следния случай:
Работникът е съкратен по чл. 328, считано от 13.01. Дължа му обезщетение по чл. 222 за незапочване на работа до 1 месец. но от 22.01 до 20.02 той е представил болнични. В такъв случай му дължа обезщетение само за дните от 13.01 до 21.02? За дните в болничен не се дължи?

#1 | 04.03.2013, 13:21
Публикации: 6699 / 670
И след 21.02 - до 1 месец.
#2 | 04.03.2013, 13:26
Публикации: 150 / 0
Така ли, не е ли дължимо за периода 13.01. - 12.02?
#3 | 04.03.2013, 14:08
Публикации: 5497 / 372
От текста на разпоредбата следва, че докато лицето получава парично обезщетение за временна неработоспособност, не може да получи и обезщетението по чл. 222, ал. 1 от Кодекса на труда - за оставане без работа. Ако след изтичане срока на временната неработоспособност, работникът или служителят не започне работа по трудово правоотношение, той има право на обезщетението по чл. 222, ал. 1 от КТ за периода, установен в разпоредбата или уговорен с колективен трудов договор.
#4 | 04.03.2013, 14:22
Публикации: 150 / 0
На теория ми е ясно, но на практика - ако под един месец се разбира периодът 13.01. - 12.02, то значи дължа само за дните от 13.01 до 21.01.
#5 | 04.03.2013, 14:25
Публикации: 3145 / 254
Дължите за цял месец. Когато работника е болен, той не може да си търси работа, така че останалият период го плащате след изтичането на болничния. Преди болничният дните и след него трябва да са 1м
#6 | 04.03.2013, 14:25
Публикации: 6699 / 670
На теория и на практика - работодателя плаща обезщетение от 1 месец за оставане без работа. В конкретния случай - плащате обезщетение от 13.01 до 21.01 и от 21.02 - разликата в дните.
#7 | 04.03.2013, 14:26
Публикации: 5497 / 372
Под 1 месец се визира -  през този период лицето да търси работа.
Когато е в болнични, не може да си търси работа и затова този 1 месец се прекъсва с периода на болничните
#8 | 11.06.2024, 11:52
Публикации: 28 / 0
Здравейте, поради намаляване на обема на работа,сме съкратили работници от 31,05,2024.Регистрирали са се в БТ.Въпросът ми е за обезщетението,което се начислява за оставане без работа-начислявам го в м.юни,ако имам основание да го начисля,след подписана декларация и представена трудова книжка.Генерирам и Д1 и Д6 за м.юни за лицата,за дължимите осигуровки и ДОД,без здравни.Изплащаме го през м.юли.Правилно ли е така?
Как се процедира, ако някое от лицата,започне работа през м.юни?

#9 | 11.06.2024, 12:26
Публикации: 9463 / 1601
Изплащаме го през м.юли  Е, явно на 30.06 няма да може да го платите, защото е неделя, пък и срок още не е изтекъл. Така или иначе ще платите на 01.07 или след това :)
Другото е правилно. Важното е да не начислявате предварително, а след като бившия работник си потърси обезщетението /от 01.07.2024 до 30.06.2027г/.
ако някое от лицата,започне работа през м.юни? - според започването и според заплатата. Ако започне от 15.06 /примерно/, плащате обезщетението само за 01.06-14.06. Ако е започнал от 01.06 но с по-ниска заплата - плащате разликата в заплатите за целия месец. Възможна е и комбинация от двете. При всички случаи - само ако обезщетението е потърсено!
#10 | 11.06.2024, 13:07
Публикации: 28 / 0
Благодаря!Несъм имала съкратени работници досега.
 :good:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група