Статист в операта

16.03.2013, 23:47 22552 26

16.03.2013, 23:47
Публикации: 23 / 1

Като статист в операта синът ми си заработи 30 лв. на 23 ноември миналата година (2012). Към тази дата той не е навършил 17 години. Дадена му е служебна бележка, от която е видно, че са му удържани 1,80 лв. ДОД. Но всички останали плащания за осигуровки са 0.
Трябва да подам декларация. Трябва ли да извърша всичките тези плащания, които не са му удържани при плащането?
Доколкото знам 25% са признати разходи (в моя случай - 7,50). От там нататък (22,50) трябва да се удържат осигуровките. И на остатъка да се наложи 10% ДОД. Счетоводителят ни също беше учуден на служебната бележка с тия нули по нея. Но предположи, че може би има нещо във връзка с това, че няма 18 години, учащ е и държавата му плаща осигуровки.
Моля ви, кажете ми как да действам или ми кажете къде да прочета, за да разбера!

Декларацията, която да подам, си е моя, включвайки и моите доходи или си е само за неговите доходи? Видях че в обр. 2001 има Част ІІ , която е с данните на законния представител. Аз работя на трудов договор. Него - не знам. Не си спомня да са му давали други документи, освен двата броя служебни бележки. Кой от всичките образци трябва да подам заради него?
 
 

 

 

 
#1 | 17.03.2013, 10:36
Публикации: 6403 / 1130
Изпращам Ви линк към калкулатора на сайта, на който можете да се убедите, че данните съвпадат с получената от сина Ви служебна бележка:
http://www.kik-info.com/calculators/civil_contracts.php

1. Нормативно признатите разходи не са 25%, а са 40%:
   
Скрит текст :

2. При получено възнаграждение по извънтрудово правоотношение под една минимална работна заплата, след приспадане на нормативно признатите разходи, не се дължат осигуровки (КСО, чл. 4, ал. 3, т. 5 - по аргумент от противното)

Имате 30 лв - 12 лв (40% от 30) = 18 лв. х 10% = 1,80 лв. данък.

По въпроса за декларацията. За сина попълвате от името на законен представител Приложение 3. В Част І попълвате Таблица 4 и съответно Част ІІ и Част ІІІ от същото Приложение. Отбелязвате, че прилагате служебна бележка.
Ако Вие нямате други облагаеми доходи, освен тези от трудови правоотношения, това е единственото, което следва да попълните и подадете.
Съветвам Ви да изтеглите от сайта на НАП Декларация по чл. 50 с БАРКОД. Ще Ви попълни данните почти автомотично. :smile1:
#2 | 17.03.2013, 18:24
Публикации: 23 / 1
Благодаря Ви!
 :bow:
Добре, че още има хора, готови да помагат. И то безвъзмездно.  :flowers:
Но ще поискам малко доуточнение.
Значи: В декларацията в
      І част - Данни за данъчно задълженото лице - трябва да попълня данните на сина си.
      А във ІІ част - Данни за упълномощеното лице или за законния представител - да попълня своите данни.

и второто доуточнение: Изтеглих Декларацията с баркод, но там няма приложения. Явно тях отделно трябва да си ги тегля. От тях има ли с баркод? И в горния край на приложението - да пиша името на сина си, нали? Или моето?

#3 | 17.03.2013, 18:49
Публикации: 6403 / 1130
Здравейте отново :wave:

Да, синът Ви е задълженото лице, а Вие сте законният представител.

В самата декларация с БАРКОД са изброени Приложения в Част ІІІ. Кликвате в квадратчето срещу Приложение № 3 доходи от друга стопанска дейност, там се появява кръстче и веднага след декларацията излиза и съответното приложение.
В част ІІІ в Други документи, приложени към декларацията отбелязвате единичка срещу съответната служебна бележка.
След като попълните личните данните в декларацията, те автоматично отиват в Приложението.
И обратното. Първо попълвате данните в Приложението за дохода и данъка и те автоматично се отразяват в декларацията.
В началото има опции "Провери" и "Разпечатай"

Успех! :smile1:
И не се притеснявайте да питате, този форум е за взаимопомощ.
#4 | 17.03.2013, 19:02
Публикации: 23 / 1
Да, дааа
И аз го установих това. (с появата на приложението ) :)
Пък иначе не ми даваше да пиша в самата декларация сумата и тъкмо щях да идвам да се жалвам и... видях внесеното продължение...
А иначе бутона ПРОВЕРИ го пробвах вече :)
Благодарско за готовнастта  :bow:
#5 | 17.03.2013, 19:32
Публикации: 6403 / 1130
Много се радвам, че сте се справили! :smile1:
А иначе сумата е малка, но глобата за неподадена декларация е 500 лв. Това го споменавам в смисъл, че си струва усилието да бъде подадена в срок.
#6 | 17.03.2013, 20:15
Публикации: 23 / 1
Вече знаех за глобата. Затова си направих труда.
Отново ви благодаря за съдействието!
#7 | 22.01.2014, 23:34
Публикации: 23 / 1
И през 2013 година синът ми участва в представление в операта. Но междувременно навърши 18 години. След представлението и след като му е била издадена служебната бележка. Миналата година аз подавах декларация от негово име. А мисля си, че сега той трябва да си я подаде. Права ли съм?
Предварително благодаря! :)
#8 | 23.01.2014, 07:29
Публикации: 6403 / 1130
Прав сте. Данъчно задълженото лице вече е пълнолетно, с което Ви поздравявам :smile1:
#9 | 25.01.2014, 01:41
Публикации: 23 / 1
 Данъчно задълженото лице вече е пълнолетно, с което Ви поздравявам :smile1:
Благодаря за поздравите!  :bow:
Макар че ми е малко тъжно :'(
#10 | 07.02.2014, 17:27
Публикации: 23 / 1
Пак във връзка с годишните декларации.
Ако някой е бил безработен и започне работа - трябва ли да подава декларация?
Аз си мисля, че не трябва. Но все пак да попитам. Не знам данъчните какво си мислят :) Безработните, все пак, не са при друг работодател, нали?
#11 | 08.02.2014, 07:22
Публикации: 6403 / 1130
Здравейте,
Подаването на декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ не е обвързано със статута безработен/работещ, а с ролучаването на доходи като физическо лице.
Не се подава декларация от лице, което е получило доходи само от трудови правоотношения.
#12 | 04.03.2014, 21:09
Публикации: 23 / 1
Като почнах да попълвам декларацията на сина си, забелязах, че не му е удържан данък.
Сумата за получаване е 20 лв.
На един друг лист (сметка за изплатени суми) пише, че
1  сумата е 20 лв.
2  Нормативно признати разходи - 8 лв.
3  Облагаем доход - 12 лв.
....
8  удържан авансов данък - 0 лв.

Тааа, значи ли това, че ще трябва да внеса (синът ми) 1,20 лв. данък, като се плати 2, 3 или 5 лв. за банковия превод. И като се сложи и 2 лв. препоръчаното писмо до данъчното ... :hmmm:

Трябва ли тази сметка да се изпраща заедно с декларацията? Или само служебната бележка?
#13 | 04.03.2014, 21:16
Публикации: 962 / 103
Вероятно сумата по гражданския договор е изплатена през последното тримесечие (октомври-декември 2013 г.), затова възложителят не е удържал данък, имаше промени в законодателството и е нормално да е така. Данъкът трябва да го внесете - 1 лев е, а не 1,20 лв., защото се закръгля на пълен лев. Прилагате само служебна бележка към декларацията, не е необходимо и сметката за изплатени суми да се представя на НАП, тя си е за лицето.

Относно банковата такса - ако ги внесете на гишето на банка, която е в офиса на НАП няма да има банкова такса, съответно и такса за препоръчано писмо по пощата отпада при носене на място, но пък зависи факторът време колко Ви е важен  :smile1:
#14 | 04.03.2014, 21:37
Публикации: 23 / 1
Благодаря Ви!
Да, бележката е от 31.10.2013 г.

 :wink1: Какво ли ще стане, ако не се плати 1 ЛЕВ БЪЛГАРСКИ в хазната на милата ни държавица. (това си го мисля почти на сериозно)

Пък и нали се говореше за възстановяване на данъци за доходи под минимума (само, че не знам за коя година се отнасяше)

#15 | 04.03.2014, 21:48
Публикации: 23 / 1
Относно банковата такса - ако ги внесете на гишето на банка, която е в офиса на НАП няма да има банкова такса, съответно и такса за препоръчано писмо по пощата отпада при носене на място, но пък зависи факторът време колко Ви е важен  :smile1:

Ние подаваме в НАП Сливен - живеем в с. Кортен, обл. Сливен. Може ли да се внесе в НАП Стара Загора например - синът ми учи там?

А междувременно се появява още един въпрос, свързано с местоживеенето. Големият ми син има настоящ адрес в София (студент е). Той също трябва да подаде декларация. Къде трябва да я  подаде - В Сливен или в София?
#16 | 04.03.2014, 22:22
Публикации: 23 / 1
Още нещо!
Трябва ли за двамата да тегля декларацията два пъти от сайта за да е различен бар кодът или е достатъчно веднъж да се изтегли и да се запишат различни нови файлове?
#17 | 04.03.2014, 22:25
Публикации: 962 / 103
Място на подаване на годишната данъчна декларация
Годишната данъчна декларация се подава в Териториалната  дирекция на Националната агенция за приходите (ТД на НАП) по постоянния адрес на физическото лице, включително на едноличния търговец, носител на задължението за данъка.

А относно баркодовете - те се записват едва при принтирането на декларацията. Теглите веднъж празната бланка от сайта и я използвате колкото пъти си искате, запишете си с различни имена файловете като ги попълвате за двамата сина, за да не ги припокриете при съхраняването.
#18 | 04.03.2014, 22:36
Публикации: 962 / 103
А относно банковата такса - мисля, че няма да е без такса ако суми за НАП Сливен се внесат на касата в НАП Стара Загора. В Стара Загора банката е СИ БАНК, а банковите сметки на НАП Сливен са в Уникредит Булбанк.
#19 | 04.03.2014, 23:00
Публикации: 23 / 1
Благодаря!
Много сте готини в този форум :)
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група