Кръстан Кръстанов
Въпрос
Здравейте! През 2006 г. съм работил 8 месеца в Англия на студентска бригада. Съответно за всеки месец имам фиш за заплата. Може ли тези месеци да ми се признаят за трудов и осигурителен стаж. Благодаря предварително!
15-05-2012
Системен потребител - експерт "МТСП"
Отговор
В законодателството на Европейския съюз (ЕС) не се съдържа изрична разпоредба, която да задължава държавите-членки да признават трудов стаж, придобит на територията на други държави-членки. Но задължението за признаване може да се извлече по тълкувателен път от забраната за дискриминация на работниците-мигранти, установена в Договора за функциониране на ЕС.
Изрично задължение за зачитане като трудов стаж по българското законодателство и на периодите на работа в ЕС съществува в българското право. Съгласно чл.351, ал.2 от Кодекса на труда времето, през което е изпълнявана работа по трудово правоотношение според законодателството на друга държава - членка на Европейския съюз, в друга държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, или в Конфедерация Швейцария, удостоверено с акт за възникване и за прекратяване на правоотношението се признава за трудов стаж.
Съгласно чл.13 от Наредбата за трудовата книжка и трудовия стаж работодателят, при който лицето работи по трудово правоотношение, следва да признае трудовия стаж, придобит в друга държава – членка на ЕС. За тази цел трябва да подадете заявление до работодателя, към което да приложите акт за възникване и за прекратяване на трудовото правоотношение или документи, издадени от английския работодател и/или от компетентната институция, за обстоятелства, които дават основание за признаване на трудов стаж. Въз основа на предоставените документи, българският работодател предприема необходимите действия за осигуряване на ползването на права по трудовото правоотношение, произтичащи от наличието и продължителността на трудовия стаж.
За да Ви бъде признат трудовия стаж при английския работодател, следва да предоставите документи от които ясно да личи характера на работата и нейната продължителност. Това може да е самият акт за назначаване, трудов или аналогичен договор, акт за прекратяване на правоотношението, акт, удостоверяващ продължителността и вида на извършваните дейности и др.
По въпрос за осигурителните периоди, придобити в други държави-членки на ЕС и тяхното зачитане в България като осигурителен стаж се прилагат регламенти 883/04 и 987/09. Те уреждат ползването на правата от системите за социална сигурност, когато сте живял или работил в няколко държави- членки на ЕС. Разпоредбите на ЕС се прилагат за правото на семейни обезщетения, предпенсионни обезщетения, пенсии за старост, помощи при смърт, обезщетения за болест, за трудови злополуки и професионални болести, за инвалидност, за безработица, за преживели лица, за майчинство и съответните им обезщетения за гледане на малко дете от бащата (чл. 3 от Р883/2004). За да ползвате конкретни социални права и да получите търсените от вас обезщетения, следва да посочите на компетентната институция, в държавата, в която живеете към момента на подаване на съответното искане, че имате осигурителни периоди и в други държави – членки на ЕС. Всяка от тях ще потвърди служебно „своите” осигурителните периоди, т.е. периодите, през които се явявате осигурен по нейното законодателство. Така осигурителните периоди, придобити вследствие на заетост, легално упражнена на територията на ЕС или легално пребиваване в друга/и държава/и-членка/и на ЕС ще бъдат сумирани, като при определяне наличието на дадено социално право, всяка държава ще вземе предвид и чуждите периоди, като завършени съгласно нейното законодателство (чл. 6 от Р 883/2004). По отношение на паричните обезщетения, всяка отделна държава-членка изплаща обезщетения, изчислени за съответните нейни периоди на осигуряване, а по отношение на достъпа до здравни услуги – зачита периодите от другите държави, за да даде веднага пълен достъп до собствената си здравна система.