Признаване на осигурителен и трудов стаж от Англия

20.03.2013, 11:45 17967 8
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

20.03.2013, 11:45
Публикации: 21 / 0
Здравейте,
знаете ли какви документи и съответно къде се подават за да се признае осигурителния и трудов стаж от работа в Англия?  :hmmm:  :give_rose:
#1 | 20.03.2013, 11:56
Публикации: 3167 / 245
 Обърнете към Дирекция “Европейски регламенти и международни договори" в НОИ.
#2 | 20.03.2013, 11:57
Публикации: 3167 / 245
   Кръстан Кръстанов    
Въпрос

Здравейте! През 2006 г. съм работил 8 месеца в Англия на студентска бригада. Съответно за всеки месец имам фиш за заплата. Може ли тези месеци да ми се признаят за трудов и осигурителен стаж. Благодаря предварително!

   15-05-2012   
   Системен  потребител - експерт "МТСП"   
Отговор

В законодателството на Европейския съюз (ЕС) не се съдържа изрична разпоредба, която да задължава държавите-членки да признават трудов стаж, придобит на територията на други държави-членки. Но задължението за признаване може да се извлече по тълкувателен път от забраната за дискриминация на работниците-мигранти, установена в Договора за функциониране на ЕС.
Изрично задължение за зачитане като трудов стаж по българското законодателство и на периодите на работа в ЕС съществува в българското право. Съгласно чл.351, ал.2 от Кодекса на труда времето, през което е изпълнявана работа по трудово правоотношение според законодателството на друга държава - членка на Европейския съюз, в друга държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, или в Конфедерация Швейцария, удостоверено с акт за възникване и за прекратяване на правоотношението се признава за трудов стаж.
Съгласно чл.13 от Наредбата за трудовата книжка и трудовия стаж работодателят, при който лицето работи по трудово правоотношение, следва да признае трудовия стаж, придобит в друга държава – членка на ЕС. За тази цел трябва да подадете заявление до работодателя, към което да приложите акт за възникване и за прекратяване на трудовото правоотношение или документи, издадени от английския работодател и/или от компетентната институция, за обстоятелства, които дават основание за признаване на трудов стаж. Въз основа на предоставените документи, българският работодател предприема необходимите действия за осигуряване на ползването на права по трудовото правоотношение, произтичащи от наличието и продължителността на трудовия стаж.
За да Ви бъде признат трудовия стаж при английския работодател, следва да предоставите документи от които ясно да личи характера на работата и нейната продължителност. Това може да е самият акт за назначаване, трудов или аналогичен договор, акт за прекратяване на правоотношението, акт, удостоверяващ продължителността и вида на извършваните дейности и др.


По въпрос за осигурителните периоди, придобити в други държави-членки на ЕС и тяхното зачитане в България като осигурителен стаж се прилагат регламенти 883/04 и 987/09. Те уреждат ползването на правата от системите за социална сигурност, когато сте живял или работил в няколко държави- членки на ЕС. Разпоредбите на ЕС се прилагат за правото на семейни обезщетения, предпенсионни обезщетения, пенсии за старост, помощи при смърт, обезщетения за болест, за трудови злополуки и професионални болести, за инвалидност, за безработица, за преживели лица, за майчинство и съответните им обезщетения за гледане на малко дете от бащата (чл. 3 от Р883/2004). За да ползвате конкретни социални права и да получите търсените от вас обезщетения, следва да посочите на компетентната институция, в държавата, в която живеете към момента на подаване на съответното искане, че имате осигурителни периоди и в други държави – членки на ЕС. Всяка от тях ще потвърди служебно „своите” осигурителните периоди, т.е. периодите, през които се явявате осигурен по нейното законодателство. Така осигурителните периоди, придобити вследствие на заетост, легално упражнена на територията на ЕС или легално пребиваване в друга/и държава/и-членка/и на ЕС ще бъдат сумирани, като при определяне наличието на дадено социално право, всяка държава ще вземе предвид и чуждите периоди, като завършени съгласно нейното законодателство (чл. 6 от Р 883/2004). По отношение на паричните обезщетения, всяка отделна държава-членка изплаща обезщетения, изчислени за съответните нейни периоди на осигуряване, а по отношение на достъпа до здравни услуги – зачита периодите от другите държави, за да даде веднага пълен достъп до собствената си здравна система.
#3 | 20.03.2013, 12:13
Публикации: 21 / 0
Благодаря за бързия отговор :)  :flowers:
#4 | 30.09.2014, 17:01
Публикации: 1 / 0
Как мога да получа документи от Англия за осигурителен стаж, който да бъде признат в България като трудов стаж.
#5 | 26.05.2015, 20:36
Публикации: 4 / 0
ЗЗдравейте,
В момента съм в последния болничен след  раждане  от педиатъра на детето ми .От 05.03.2014г съм но постоянен трудов договор . Преди това съм работила в Англия 6 месеца имам съответния документ за това с дохода и периода там.
Въпросът ми е за защо НОИ отказва да ми го приеме и излиза с становището ,че е само за безработица и какво мога на правя в този случай , за да ми признаят периода там , за да ми се зачисли към майченството. Моят работодател ми отказа да ми признае стажа в Англия и да ми подаде документите в НОИ.Общия ми трудов стаж в България е 7 год.
Благодаря предварително !
#6 | 26.05.2015, 20:59
Публикации: 3074 / 415
Знаещите ще кажат, но има ли вероятност осигуровките в Англия да не покриват болничните?
#7 | 06.08.2015, 17:33
Публикации: 1 / 0
Здравейте.Жена ми роди на 15-ти юни 2015г.Тя е на редовна работа,от 4 месеца преди раждането.Преди това бяхме в Англия по бригадите 2013г за 4,5 месеца и 2014 за 5,5 месеца,между 2013 и 2014 вземаше съкращения от бюрото по труда спрямо документите от Англия и стажа от БГ. Така....... ситуацията е следната...... сега тя е в болнични вече 45 дена а и после ще е в майчинство,но тези глупаци от НОИ не искат да й признават стажа от Англия за болничните и майчинството.Искам да ви питам някой сблъсквал ли се е с такъв проблем и дали знае нещо по темата???
Мерси!!!
#8 | 06.08.2015, 17:55
Публикации: 6955 / 1020
Стажа в чужбина не се признава при определяне на майчинството. Вижте КСО, някъде около чл.49.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове