Наем през 2013 година

28.03.2013, 15:57 9132 11

28.03.2013, 15:57
Публикации: 77 / 2
Здравейте, моля ако може някои да ми отговори на въпросите!
През април 2013 ще сключвам договор за наем с ФЛ, аз също съм ФЛ. От това което прочетох, разбрах, че трябва всяко тримесечие да подавам декларация по чл.55 (за първите три тримесечия) и внасяне на данъка пак на тримесечие.
Какво става с четвъртото тримесечие?
Какви документи от моя страна като наемодател трябва да издам на наемателя?
Аз съм с валидно решение на ТЕКЛ за 72%, безработна, но получавам инвалидна пенсия, следователно съм ЗО и ще ползвам възможността да не внасям данък.
След като имам възможност да съм освободена от задължението за внасям данък, трябва ли пак да подавам тази декларация по чл.55 в НАП?
Благодаря Ви предварително за отговора!
#1 | 28.03.2013, 16:05
Публикации: 3326 / 256
Декларация 55 се подава от наемателя, но Вие няма да подавате декларация 55, защото няма да има какво да декларирате, след като няма да внасяте ДДФЛ.
#2 | 28.03.2013, 16:11
Публикации: 77 / 2
Много Ви благодаря!
Само пак да попитам. Декларация по чл.55 се подава от наемодателя когато наемодател и наемател са ФЛ, а когато наемодател и наемател са ФЛ - ЮЛ от наемателя.
В грешка ли съм?
В моя случаи сме ФЛ - ФЛ, какви документи трябва да издам на наемателя, СИС ли?
#3 | 28.03.2013, 16:28
Публикации: 3326 / 256
Няма значение дали сте ФЛ или ЮЛ. Данъка се плаща от наемателя, като наемателя издава СИС на Вас (по договора за наем) като наемодател, че Ви е платил. Но тъй като Вие сте наемодателя и сте трудоустроена, наемателя ще издава СИС, но няма да внася данък. Като до 30.04.2014г. си подавате ГДД и Справка чл.73
А наемателя ще извършва ли дейност с това помещение, което наема от Вас?
#4 | 28.03.2013, 17:45
Публикации: 77 / 2
Не, няма да извършва никаква търговска дейност.
#5 | 28.03.2013, 19:29
Публикации: 6403 / 1130
Няма значение дали сте ФЛ или ЮЛ. Данъка се плаща от наемателя, като наемателя издава СИС на Вас (по договора за наем) като наемодател, че Ви е платил. Но тъй като Вие сте наемодателя и сте трудоустроена, наемателя ще издава СИС, но няма да внася данък. Като до 30.04.2014г. си подавате ГДД и Справка чл.73
А наемателя ще извършва ли дейност с това помещение, което наема от Вас?

Ще си позволя известна корекция.
Питащата изрично уточнява, че и тя, като наемодател, и наемателят са физически лица.
Когато платецът на дохода (наемателят) не е предприятие или СОЛ, а физическо лице, декларацията по чл. 55 се подава от лицето придобило дохода, т.е. от наемодателя.
   
Скрит текст :


Друг е въпросът, че в конкретния случай на лице с намалена работоспособност 50 и над 50 процента, авансово се дължи данък и, респективно,се подава декларация, след като доходът на лицето подлежащ на облагане от всички източници надвиши 7920 лв.
Скрит текст :

В заключение ще обърна внимание на Mimmi, че това облекчение важи за нея като физическо лице, а не за обекта, който отдава под наем. Ако той не е собственост само на Mimmi, а съсобственост и другият собственик не ползва облекчение по чл. 18, то той ще трябва да внася авансово данък за своята част от наема и съответно да подава в същите срокове декларация по чл. 55.

За получения наем можете да издавате на Вашия наемател квитанция. :smile1:
#6 | 28.03.2013, 21:26
Публикации: 3326 / 256
Благодаря за корекцията, irenabrili  :give_rose:
#7 | 29.03.2013, 08:39
Публикации: 45 / 1
Да се включа и аз - със съпругът ми отдаваме под наем един апартамент на физическо лице. Мъжът ми притежава 7/8 от апартамента, аз 1/8. Чудя се дали и двамата да декларираме доход спрямо размера на притежаваните части, или да пусна декларация само на мъжът ми за целия доход. Реално ще се внесе целия данък. Става дума за много малка сума и ми се струва излишно да пускам 2 декларации. Вие как бихте постъпили?
#8 | 29.03.2013, 08:56
Публикации: 6403 / 1130
Интересен случай на семейна съсобственост!? :hmmm:
Добре е да декларирате в съответствие с частите, които притежавате според писмата за плащане на данък сгради.  :smile1:
#9 | 29.03.2013, 09:03
Публикации: 45 / 1
 :wink1: Мъжът ми придобива 3/4 от апартамента чрез дарение, а останалата 1/4 сме я придобили чрез покупко-продажба по време на брака. Затова е така странна собствеността.
#10 | 29.03.2013, 12:52
Публикации: 77 / 2
Ще си позволя известна корекция.
Питащата изрично уточнява, че и тя, като наемодател, и наемателят са физически лица.
Когато платецът на дохода (наемателят) не е предприятие или СОЛ, а физическо лице, декларацията по чл. 55 се подава от лицето придобило дохода, т.е. от наемодателя.
   
Скрит текст :


Друг е въпросът, че в конкретния случай на лице с намалена работоспособност 50 и над 50 процента, авансово се дължи данък и, респективно,се подава декларация, след като доходът на лицето подлежащ на облагане от всички източници надвиши 7920 лв.
Скрит текст :

В заключение ще обърна внимание на Mimmi, че това облекчение важи за нея като физическо лице, а не за обекта, който отдава под наем. Ако той не е собственост само на Mimmi, а съсобственост и другият собственик не ползва облекчение по чл. 18, то той ще трябва да внася авансово данък за своята част от наема и съответно да подава в същите срокове декларация по чл. 55.

За получения наем можете да издавате на Вашия наемател квитанция. :smile1:
#11 | 29.03.2013, 12:57
Публикации: 77 / 2
Благодаря за помоща!  :smile1:
Обекта е СИО, но и двамата със съпругът ми имаме валидно решение на ТЕЛК (над 50%).  :thumbup:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група