Изплащане на допълнително трудово възнаграждение.

01.04.2013, 18:18 22789 15

01.04.2013, 18:18
Публикации: 6 / 0
Привет,
Имам нужда от малко яснота, относно допълнителното трудово възнаграждение на база стаж/опит по специалност.
Смених работата и се указва, че новия работодател не ми признава 7-те години опит по специалност, а съм назначен на абсолютно същата позиция, от гледна точка кодовете с който се описват различните длъжности в НОИ или там каквото е правилното има на институцията.

Предишният работодател ми изплащаше такова допълнително възнаграждение, 0.6% на година, като добавка към брутната работна заплата.

Спрямо вътрешните правила на новата фирма признават стаж само натрупан в компанията - питам се това законно ли е? Или всеки работодател въвеждайки си негови вътрешни правила, може да си прави едва ли не каквото си иска?

Благодаря
Всичко добро
#1 | 02.04.2013, 07:54
Публикации: 1202 / 120
По темата е писано няколко пъти. Има спор и между институциите участвали в съставянето на новата наредба от 2007 г. Според МСТС при смяна на работата новият работодател признава: 1. Всичкият стаж на работника придобит по същата длъжност независимо в коя фирма; и 2. Стажът придобит на сродна дейност или професия - според разписаното определение за "сродни" във вътрешните му правила.   КНСБ твърдят, че целият стаж на работника придобит до влизане на наредбата в сила трябва да се зачете, а стажът след това - само по новите правила. Логиката им е, че не може нормативен акт да има действие назад във времето. За съжаление в МСТП все още стои указанието на Масларова и работодателите и ИТ се базират на него.
Конкретно на вашият въпрос ми се струва, че работодателят е в нарушение и според двете тълкувания непризнавайки стаж на същата длъжност в друга фирма. :thumbup:
#2 | 02.04.2013, 11:54
Публикации: 6 / 0
Пфф.... :(

Благодаря за изчерпателния отговор.
#3 | 02.04.2013, 12:22
Публикации: 110 / 6
Според мене ако фирмата ще плаща клас за прослужено време, се изчислява в/у целия стаж,няма такова нещо на подобна длъжност или в същата фирма.
Допълнително трудово възнаграждение за придобит трудов стаж и професионален опит се заплаща месечно като размерът се определя в процент от основната работна заплата на работниците и служителите, определена с индивидуалния трудов договор.

Минималният размер на процента за изчисляване на индивидуалния размер на допълнителното възнаграждение е определен с Постановление № 147 на Министерския съвет от 29.06.2007 г. на 0,6 на сто, за всяка година придобит трудов стаж и професионален опит и се отнася за всички предприятия в страната.
Като този процент може и да е по-висок.
#4 | 02.04.2013, 12:44
Публикации: 1202 / 120
#5 | 02.04.2013, 13:16
Публикации: 6 / 0
Това, което ми бе обяснено е следното:
Фирмата ще започне да изплаща допълнителното трудово възнаграждение, едва след като мине една година от постъпването ми на работа. Някъде срещах подобно нещо -
 "чл.12 ал (9) и (10) единствено указват, че работника може да получи това доплащане чак като придобие 1 пълна година и не по-рано (което е естествено т.к. опита се определя от годините, а не от месеците и дните), и може да иска преизчисляване едва като допълни стажа си с цяла година и не по-рано (по същите причини)."

Да разбирам ли, че именно поради този текст, към настоящия момент, работодателя отказва да ми плаща това допълнително възнаграждение.

И още нещо, какво точно ще ми плаща след 1 година - ще отчете ли предишния ми трудов стаж по специалността или ще си брои отново само годините стаж натрупан в фирмата. 

Искам и да се извиня, ако неправилно и неточно обсъждам темата - за първи път се сблъсквам с подобни казуси и общо взето тази материя е далеч от мен.
Стигнах до тук именно защото в фишовете от предишния си работодател виждах към всяка заплата изплащането на допълнително трудово възнаграждение на база 6 години опит по специалност.


Благодаря много
Всичко добро сърдечно ви желая!
#6 | 02.04.2013, 13:24
Публикации: 5497 / 371
И още нещо, какво точно ще ми плаща след 1 година - ще отчете ли предишния ми трудов стаж по специалността или ще си брои отново само годините стаж натрупан в фирмата. 

Няма да зачете предишния професионален опит.


Да разбирам ли, че именно поради този текст, към настоящия момент, работодателя отказва да ми плаща това допълнително възнаграждение.

Не, не е това причината. Както Ви писа по-горе колегата  premier7008, дори да е заложено във Вътрешните им правила да не се взима предвид проф.опит, не е законово. Трябва да зачетат предишния Ви професионален опит, независимо, че не е в тяхната фирма.

#7 | 02.04.2013, 14:24
Публикации: 1202 / 120
Това изискване за 1 г. трудов стаж е еднократно, а не за всяка фирма по отделно. След като сте работили на същата длъжност и можете с шифора да го докажете е длъжен да ви го признае и след като този стаж е 7 г. значи имате и вече натрупана 1 г. и би следвало от първият месец да ви изплаща мин. 7х0,6% или ако и другият ви стаж е сходен според вътрешните правила - то значи върху всичкият стаж х0,6%
#8 | 02.04.2013, 19:09
Публикации: 6 / 0
Изключително съм ви благодарен за споделените мнения.

Бях се отказал да се разправям за тези неща, но вашите коментари ме окуражиха.


Желая на всички радост и щастие

#9 | 02.04.2013, 21:59
Публикации: 5 / 0
Здравейте ,копирам въпроса си от друга тема ,защото виждам ,че тук доста сте коментирали
надявам се на отговор на въпроса ми.
Отнася се за длъжност пом-възпитател (т.нар. лелки - непедагогически персонал) в Детска градина.
Има ли право директорът да признава  стаж колкото той прецени  , което съответно се отразява на % прослужено време.
Мисля наредбата  от 01.07.2007 не се отнася за тази професия защото не е  квалифициран труд.
Във нашите  ВПРЗ е посочено - за непедагогически персонал  -  според Националния класификатор на професиите.
Как да го разбирам?
При различни колеги се признава различен стаж.
Благодаря предварително.
#10 | 03.04.2013, 08:58
Публикации: 1202 / 120
Наредбата се отнася до всички. Моля, напишете кода на длъжността си по ТД. Предполагам, че щом са цитирали НКДП са имали предвид точния код и професия, но има поле за тълкуване - в единичната група има изброени още поне 2 други сродни длъжности. Ако сте работили по някоя от тях можете да искате признаване и на него стаж.
Единична група 5311 - Персонал, грижещ се за деца -
Код длъжност   Наименование
5311-1001   Детегледачка
5311-1002   Бавачка
5311-1003   Гувернантка
5311-3004   Приемен родител

Единична група 5312 - Помощници на учители   -
Код длъжност   Наименование
5312-3001   Помощник на учителя
5312-3002   Обслужващ, деца в училища
5312-3003   Помощник-възпитател
#11 | 03.04.2013, 14:37
Публикации: 5 / 0
Здравейте , кода на професията по фиш е 5312 и още дл.код:060.
Отнася се за 3 жени.
Една с общ трудов стаж около 4 години ,е назначена преди 3 месеца  и получава съответен 4%ПВ.
Втора с общ трудов стаж 17 , назначена преди 1 година ,наскоро при навършването  и започва да получава 1%
Трета- аналогично за 20г. общо,назначена преди 2 години ,даже с първоначален период на заместване ,получава 2 %.

Никоя от 3-те не е била на  сходна на  "пом-възпитател" длъжност, били са предимно магазинерки и др.
Има ли право директорът да признае стажа на едната ,а на другите 2 -не.Те получават % само за периода от който са назначени в Детската градина.
Доводът му е наредбата от 01.07.2007,но тя се отнася за педагогическия персонал , а те не са.
Очаквам отговора Ви.
#12 | 03.04.2013, 14:50
Публикации: 1202 / 120
Още веднъж!: Наредбата се отнася до всякакъв вид труд в Р.България. Ако лицата нямат стаж по сега заеманата длъжност или сродни на нея (според определението в Правилника за вътрешния ред в заведението), то следва да се брои професионален опит = 0. Така са подходили от администрацята явно и това съвпада с инструкциите на МТСП.
Съвсем е друг спора на професионално ниво и ако искате се обърнете към синдиката си за да оспорят анулирането на общо натрупаният стаж до влизане в сила на новата наредба, каквато е и позицията на юристите на КНСБ, че не може нормативен акт да има сила на действие назад във времето. (дано сте синдикални членове или поне ги накарайте те да подемат в общ интерес спора) Успех! :thumbup:
#13 | 03.04.2013, 15:04
Публикации: 5 / 0
Благодаря за компетентното мнение!
#14 | 05.04.2013, 14:15
Публикации: 5 / 0
Здравейте отново.
При мен възникна следният въпрос:
Дали  е от значение факта ,че въпросните пом-възпитателки, на които не се признава стажа ,са назначени на работа преди включването на чл.12 от Наредбата (относно стажа преди и след 01.07.2007) във Вътрешните правила  и КТД на служителите в Детската градина?
И след като съответната длъжност в Националната класификация на професиите няма определени изисквания -квалификация ,образование, не би ли било правилно да се признае стажа преди и след 2007 , въпреки ,че не са изпълнявали сходна длъжност на друга месторабота?
Благодаря предварително.
#15 | 05.04.2013, 21:55
Публикации: 3145 / 253
Не, не би трябвало да им се признава стажа преди това.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група