Обещетение за безработица

03.04.2013, 08:57 5847 5

03.04.2013, 08:57
Публикации: 17 / 0
здравейте колеги,

днес моя приятелка се обърна към мен за съвет, който обаче не мога да дам и за това пиша тук за помощ.
Казуса е следния: съпруга й участва в семейната им фирма с 50% дял от ООД. Не работи при нея, а другаде на трудов договор. Съкратен е преди 2 седмици и му казали да ходи на борсата имал право на обещетение. Това така ли е? или ще го върнат от там и ще му кажата, че като е съдружник някъде си няма право на такива.
#1 | 03.04.2013, 09:14
Публикации: 5497 / 371
1. Условия за придобиване на право на парично обезщетение за безработица:

Право на парично обезщетение за безработица имат лицата, за които са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд „Безработица” най-малко 9 месеца през последните 15 месеца преди прекратяване на осигуряването и които:

са регистрирани като безработни в Агенцията по заетостта;
не са придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст или пенсия за ранно пенсиониране в Република България, или пенсия за старост в друга държава;
не упражняват трудова дейност, за която подлежат на задължително осигуряване по чл. 4.
#2 | 03.04.2013, 10:06
Публикации: 17 / 0

не упражняват трудова дейност, за която подлежат на задължително осигуряване по чл. 4

да си съдружник предполагам не е трудова дейност, не се е осигурявал като такъв, би трябвало тогава да има право на обещетение.
#3 | 03.04.2013, 10:10
Публикации: 3326 / 256
не упражняват трудова дейност, за която подлежат на задължително осигуряване по чл. 4

да си съдружник предполагам не е трудова дейност, не се е осигурявал като такъв, би трябвало тогава да има право на обещетение.


Ако е само съдружник може, но ако е съдружник и управител подлежи на осигуряване по ал.4
#4 | 30.10.2015, 21:14
Публикации: 9 / 1
здр.
назначена съм на трудов договор но ми предстои да бъда освободена и в същото време съм собственика на ЕООД като самоосигуряващо лице в такъв случай имам ли право на обещетение за безработица?
#5 | 31.10.2015, 10:48
Публикации: 11960 / 2182
http://www.noi.bg/benefits/benefits/101-unemployment/625-pokso

Обърнете внимание на условията , на които трябва да отговаряте, за да имате право на обезщетение за безработица. Във Вашия случай не следва да упражнявате дейност като СОЛ.
Има доста дискутирани теми по този въпрос тука - можете да потърсите .
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група