Корекция на заплата със задна дата

09.04.2013, 09:40 9272 5

09.04.2013, 09:40
Публикации: 251 / 8
Здравейте,

имам следния казус. Моля ако някой може да помогне.

Дружество иска да коригира възнаграждението на управителя със задна дата- 2 год назад за постигнати резултати. На мен ми се струва нелогично, но на първо четене не намирам законова пречка това да се случи. Предложих им да му изплатят бонус, но настояват на корекцията със задна дата. Има ли действително проблем това да се случи? Той е осигурен на максимума през цялото време, така че няма да се дължат осигуровки. Какъв е срока за корекция на Д1 и Д6? Трябва ли да се отрази това и в отчетите за предишни години и съответно да се коригират?

Благодаря!
#1 | 09.04.2013, 09:59
Публикации: 9357 / 1574
След като е осигурен на максимума, какво в Д1 ще коригирате? А може и да бъркам - не зная как се отразява облагаемия доход и данъка в Д1, когато заплатата е над 2000 /2200 лв.
За Д6 съм сигурна - не коригирате, а подавате нова Д6 със сумата на увеличения данък.
#2 | 09.04.2013, 16:07
Публикации: 4400 / 737
А това ще се отрази ли по някакъв начин на ФР за тези минали години?
#3 | 09.04.2013, 20:54
Публикации: 1884 / 384
[spoilerЧл. 75. (1) При откриване през текущата година на счетоводна грешка, свързана с минали години, данъчните финансови резултати за съответните минали години се коригират съгласно изискванията на действащите през съответните минали години закони така, че все едно грешката не е била допусната.
(2) При определяне на данъчното задължение върху коригирания по ал. 1 данъчен финансов резултат за минала година се прилага данъчната ставка за съответната минала година.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 110 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г., изм. - ДВ, бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г., доп. - ДВ, бр. 15 от 2013 г., в сила от 01.01.2013 г.) В случаите по ал. 1 данъчно задълженото лице уведомява писмено компетентния орган по приходите, който в 30-дневен срок от получаване на уведомлението предприема действия за промяна на данъчния финансов резултат и на задължението за съответния данъчен период.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 94 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.) При откриване на грешка, свързана с данъчен амортизируем актив, стойностите на актива се променят по реда на чл. 62. Когато в резултат на открита грешка се установи, че за съответната минала година данъчно задълженото лице е следвало да формира данъчен амортизируем актив, то при определяне на данъчните финансови резултати за предходните години се признава годишна данъчна амортизация, равна на счетоводната амортизация, която би била начислена за този актив за съответните години, но не повече от годишната данъчна амортизация, която би била начислена, ако са били използвани максимално допустимите годишни данъчни амортизационни норми за съответните години. Данъчният амортизируем актив по изречение второ се завежда в данъчния амортизационен план към 1 януари на годината на откриване на грешката с данъчната си амортизируема стойност и начислената данъчна амортизация по изречение второ.
(5) Данъчната временна разлика, която би възникнала през минала година, ако грешката не е била допусната, се смята за възникнала през съответната минала година и се признава за данъчни цели по общия ред на закона.
(6) (Изм. - ДВ, бр. 94 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.) Алинеи 1 - 4 не се прилагат по отношение на данъчния финансов резултат и данъчното задължение върху него за тази минала година, за която към 1 януари на годината на откриване на грешката са изтекли поне 6 години.
(7) Всички счетоводни приходи и разходи, отчетени през текущата година във връзка с открита счетоводна грешка от минали години, не се признават за данъчни цели.
][/spoiler]     Да, ще се промени ФР за минали години, защото искате да промените заплащането на управителя в посока увеличение и тъй като от 2013 корекциите се извършват по чл.75, следва да преизчислите ФР на съответните години и да уведомите  НАП , които в 30 дневен срок ще предприемат необходимите мерки за нанасяне на промените.
#4 | 10.04.2013, 11:59
Публикации: 251 / 8
Здравейте,

на ФР няма да се отрази, защоторазхода не мое дасе ползва за дан.цели, тъй като не е изплатен. Но въпреки това се налага корекция в отчетите- тези в НСИ и ГДД.

Не се прилага чл.75 от ЗКПО, защото нямаме грешка на практика. Анекса се сключва с дата 2013 год.

Аз проверих вече как стоят нещата. Ще споделя, може да е полезно за някой:

1, Корекция на Д1 и Д6- няма проблем да се направи
2, Корекция на отчети в НСИ- за 2012 може онлайн до 30.04.2012, а за предходни години се подава на място молба в НСИ като се обяснява защо се иска корекцията и какво се коригира. От тяхна страна няма проблем за това
3, Проблема е с корекцията на ГДД- на практика това не може да стане понеже е изтекъл срока. Обясниха ми, че може да се подаде молба, но не гарантират дали ще се позволи корекцията.
4, Обявяване на нови отчети в ТР- няма проблем и затова.

Дано съм била полезна :)
#5 | 10.04.2013, 13:00
Публикации: 1884 / 384
 Предполагах, че идеята е и да се изплатят, в предвид ползването им като доказателство за доход, и тогава щеше да се корегира по чл.42 само неизплатената за месец декември заплата и осигуровки.
Сега съобщавате че анекса е от 2013 г.
Това е доказателство как един документ променя процедурни практики.
А за останалите неща съм съгласна с вас, правилно сте проучили нещата.  :ok:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група