Кои дни се броят при ползване на годишен отпуск

11.04.2013, 16:02 8378 1

11.04.2013, 16:02
Публикации: 1 / 0
       Здравейте!
   От доста време не можем да се разберем по въпросите, които ви питам по-долу. Дълго рових и в мрежата, но нищо. Случайно попаднах тук, видях бързи и компетентни отговори и реших да пробвам.
   Работя в охранителна фирма. Дежури се по график: 12 часа дневно дежурство - 24 часа почивка - 12 часа нощно дежурство - 48 часа почивка. Имам право на 13 дни платен годишен отпуск за 2012 година, понеже започнах работа на 1 май. На 31 януари 2013 бях на нощно дежурство. Сутринта ми казаха, че трябва да излизам в отпуск, като трябвало да се явя на работа на 15 февруари. Моля за отговор на въпроса ми: - Трябва ли съботните и неделните дни да се броят, или не? И как стои въпросът с двата полагащи ми се по график почивни дни след нощното дежурство (броят ли се, или не)?  С две думи - кога би трябвало да се явя на работа? Благодаря предварително!
#1 | 11.04.2013, 16:08
Публикации: 5497 / 371
Законоустановеният размер на отпуска е в работни дни, определени като такива по календар, то и ползването му се осъществява по този ред, по календар, а не съобразно работата Ви по графика.  Т.е. Отпускът се смята от понеделник до петък.

По отношение на двата почивни дни по график, то може да си пуснете молбата за отпуск след изтичането им.
По отношение на 13-те дни за 2012 г. - имате право да ползвате само 10 от тях.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група