Фактура за стока 2012г

14.05.2013, 19:51 3311 1

14.05.2013, 19:51
Публикации: 76 / 1
Здравейте,април месец получавам от наш доставчик ф-ра да стаща от м.08.2012 г,която не е платена и въобще не е осч.,защото не съм я получила.Бях твърдо против да се плаща ,защото не са ми пратили към 31.12 че им дължа,а сега вече трябва и аз да я отразя.Моля за съвет как да я осч.Ако ползвам ДДС ,дащо стоката влида сега н склада.Незнам какво са правя
#1 | 15.05.2013, 12:56
Публикации: 36 / 5
Във вашия случай трябва да се съобразят много неща.
От гледна точка на ДДС - няма проблем да включите фактурата в текущия период и да ползвате дан.кредит, ако имате право на него (в рамките на 12 мес.от датата на фактурата).

От гледна точка на склада - след като фактурата не е отразена в счетоводството, би трябвало при инвентаризацията в края нагодината да се установили липса на същите стоки. Счетовдните записвания по тази фактура зависят от счетоводното отразяване на инвентаризацията за тези стоки - начетено МОЛ, разход+преобразуване, начислени данъци, разчети и т.н. Възниква въпроса - тези стоки продадени ли са и кога? Ако са продадени през 2013 (или още са на склад) ще ги заприходите в началото на годината. Ако са продадени през 2012г  - какво сте изписали при продажбата?

Вероятно има и други въпроси, на които следва да си отговорите и да прецените.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група